Login

Poradna

- Přidat novou zprávu

| michal
dobrý den chtel bych se optat,jsem najemce a platim řádně nájem ale pronajimatel nedělá zádné upravy tak jsem se chtěl optat co já musím opravovat a nebo on nebod teče střecha ,netěsní okna ani dveře a ted jsem mel revizi komína a ten už neprošel,dekuji za odpoved


| Jiří Janda
Dobrý den prosím o radu bydlím z Babičkou ve společné domácnosti mám stejné trvalé bydliště jsem uveden jako spolubydlící bytu.Po smrti Babičky je přeplatek na plyn příjde složenkou.Mám nárok na přeplatek.Děkuji.


| Zdena Panochová
Dobrý den. Bydleli jsme v pronájmu ze kterého jsme se odstěhovali na konci listopadu 2018.V prosinci byly dělaný odečty tepla a vody. V lednu 2019 majitel byt prodal. Minulý měsíc mělo být vyúčtování a na můj dotaz, kdy mi ho pošle mi odpověděl, že žádné nemá, že se jde za novým majitelem bytu. Ve smlouvě jsme měli napsáno, že vyúčtování jde za mnou. Chci se zeptat, jak mám postupovat aby mi bylo vyúčtování předáno. Děkuji.


| jana Mišúnová
Chci se zeptat,bydlime v najmu,ve smlouve mame napsano ohledně jistiny=kauce,ze jsme se dohodly,cituji:smluvni strany se dohodly,ze vylucuji aplikaci paragr.2254 odst.2 vety druhe c.89/2012 sb oz v platnem zneni.můžu I pres toro pozadovat uroky z kauce? Popř.Uspela bych u soudu? Děkuji


| Petr.giesel
Pani nam nechce vratit z pět kauci . Poslala nam sms že se mame do konce měsíce 28.2.2019 vystěhovat a ze kouci nam vrátí v pulce března . Poslední den v únoru jsme ráno ji hodili do schránky klíče a byt byl vrácen v původním stavu vyklizen uklicen vymalovan přesně jak sme se sni domluvily a od toho dne co jsme ji dali klice ona s nami komunikuje nezveda nam telefon . Ve smlouvě to mame napsane ze jsme ji kouci dali nevime co mame delat


| Milan
Dobrý den, od roku 1999 jsem členem bytového družstva a zaplatil jsem i členský vklad i členský podíl na konkrétní byt,o tohoto roku v bytě bydlí paní která není členkou, ale má nájemní smlouvu s BD. Já mám kupní smlouvu jako nebydlící člen,BD. Žádám po BD o sepsání nájemní smlouvy aby paní se stala mojí podnájemkyní a já nájemcem.Družstvo se mnou takovou smlouvu odmítá sepsat a inkasuje zvýšené nájemné od paní jelikož paní není členkou ve družstvu .Mužete mi poradít jáké mám práva a povinosti. Díky.


| SVJ
Dobrý den,
ráda bych poprosila o informaci, v našem domě, 12 bytů, máme instalovány měřiče tepla pro každý byt. Bohužel během roku 2 z těchto měřáků přestaly fungovat. Je nutné udělat vyúčtování tepla pro všechny byty dle vyhlášky, případně je možné dopočítat spotřebu tepla pouze u těchto dvou bytů a ostatním dle měřiče tepla.
Děkuji


| Květa
Dobrý den, mám dotaz, bydlím v bytě v os.vlastnictví 9let, přede mnou zde bydlela rodina 8let. Tento týden jsme zcela náhodou zjistili, že měřiče tepla , které jsou na chodbě jsou přehozené a že vlastně sousedé celé roky platí moje teplo a já jejich. Kdo je za tuto situaci zodpovědný, jsem povinna roky, které zde žiji vrátit peníze zpětně? Můj byt je větší, než jejich, tak samozřejmě i spotřeba tepla. Je pravda, že my jsme zodpovědní za tuto situaci, že jsme na to nepřišli a máme si to mezi sebou vyřešit? Že je to naše zodpovědnost? Máme společný plynový kotel , v domě nás bydlí 8rodin. Prosím, poraďte mi. Děkuji

Odpověď 06.02.2019 17:03
Dobrý den, určit dnes, kdo je vzniklý stav odpovědný bude asi dost obtížné. Myslím, že nejlepší by byla dohoda o narovnání, kterou by vám sepsal právník. Pokud se sousedy nebude dohoda možná, vypočítat správné náklady na vytápění a ohřev teplé vody by měla vypracovat odborná firma. Následně potom by případné přeplatky nebo nedoplatky mohly být předmětem soudního jednání.


| Zdeněk
Dobrý den,
mám otázku, pronajal jsem si družstevní byt, takže na mě je smlouva, avšak ve smlouvě je uvedeno i jméno a adresa spoluuživatele pronájmu (mého kamaráda) avšak na kamaráda byla nařízena exekuce. Trvalý pobyt má na adrese svých rodičů a nikdo neví že se vyskytuje v tomto bytě. Má otázka zní je nějaká možnost že by exekutor zaklepal i na mé dveře? Posílá se smlouva někam do registru BD je možnost ho nějak dohledat? Nebo je smlouva o pronájmu pouze mezi mnou a pronajímatelem?

Odpověď 06.02.2019 17:08
Dobrý den, taková možnost je docela reálná, neboť exekutoři obesílají bytová družstva, která mají povinnost určité informace exekutorům sdělit. Doporučuji přepracovat nájemní smlouvu


| Kamila
Dobrý večer,
Chci se zeptat zda je podnájemce povinen platit pojištění bytu nájemci. Ovšem ve smlouvě na bydlení o tomto není vůbec žádná zmíňka. Nevím zda to mám platit nebo ne.
Děkuji za Vaši odpověď. Kamila

Odpověď 06.02.2019 17:12
Dobrý den, všechny práva a povinnosti jak nájemce, tak podnájemce by měly být uvedeny v podnájemní smlouvě. Pokud nějaká služba nebo platba v podnájemní smlouvě uvedena není, nevzniká ani povinnost jí hradit.


| Jří Bouška
Chci Vás poprosit o radu . Město mi účtuje vodné a stočné , jímku máme svoji na vyvážení . Po návštěvě vodohospodářů jsme se dohodli na tom, že mi stočné včetně D.P.H vrátí . Celá věc trvá 6 let ,chtějí mi vrátit pouze za tři roky . Ptám se proto, jestli mám nárok na vrácení celé částky 6 let nebo jenom za 3 roky .

Odpověď 06.02.2019 17:15
Dobrý den, bohužel pokud by se celá záležitost dostala k soudu, bude vám přiznána jen částka, která není promlčená. Promlčení se stane uplynutím 3 let.


| Karel Egor
Prosím o vyjádření, zda náš správce domu může po nás vyžadovat rodná čísla a uvádět je v nájemní smlouvě.

Odpověď 31.08.2018 19:42
Dobrý den, problematiku používání rodných čísel řeší zákon 133/2000 Sb., a to v § 13c. Jakékoliv jiné zpracování a archivování rodných čísel může být jen se souhlasem majitele rodného čísla Pro identifikaci nájemce stačí v nájemní smlouvě uvádět datum narození.


| Ludmila Ježková
Dobrý den, v září 2016 jsme prodali byt, který je částí společenství SVJ. Do dnešního dne jsme nedostali žádné konečné vyúčtování, jen nám paní zavolala, že tam je nedoplatek, ale žádné vyúčtování nedodala žádným způsobem. Společenství má velmi staré stanovy, které ani nemají u sebe, nedošlo k žádné obnově funkcí, prostě se nic neděje. A my bychom chtěli vědět, zda v tuto dobu, skoro dva roky po prodeji, neseme ještě nějakou zodpovědnost za ono vyúčtování, když ho není schopna doručit žádnou formou a na sdělení nedoplatku bez podkladů, se mi nechce reagovat platbou. V kupní smlouvě nic o převzetí nedoplatku či přeplatku novými majiteli, nic není. Děkuji. Ježková

Odpověď 27.08.2018 12:19
Dobrý den, pokud jste prodali byt na základě smlouvy o prodeji nemovitosti, která byla vložena do katastru nemovitostí, máte k SVJ povinnosti pouze k datu prodeje bytu. Jestli-že k vyúčtování služeb došlo až po prodeji bytu, eventuální přeplatky nebo nedoplatky, k datu prodeje bytu jsou vaše a nedoplatek musíte uhradit. Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu se řídí zákonem č. 67/2013 Sb., a vyhláškou č 269/2015 Sb. Podle §7 odst. (1), zákona č. 67/2013 Sb., není-li jiným právním předpisem stanoveno jinak, skutečnou výši nákladů a záloh za jednotlivé služby vyúčtuje poskytovatel služeb příjemci služeb vždy za zúčtovací období a vyúčtování doručí příjemci služeb nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období, což je zpravidla kalendářní rok. Podle §7, odst. (3) téhož zákona finanční vyrovnání provedou poskytovatel a příjemce služeb v dohodnuté lhůtě, nejpozději však ve lhůtě 4 měsíců ode dne doručení vyúčtování příjemci služeb. Z toho tedy vyplývá, že vyúčtování služeb poskytovaných s užíváním bytu musí být doručeno. Pokud se tak nestalo, eventuální nedoplatek není splatný. Problematika nových stanov je řešena v zákoně č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, a společenství vlastníků jednotek měly k transformaci stanov lhůtu do 31.12.2016.


| Pavel
dobrý den, jsem 1/4 nový spolumajitel domu. Faktura za el. energii na společné prostory je zasílana většinovému majiteli a ten to pak rozučtovává ostatním podle počtu osob.
Mám právo na předložení originál faktury a pořízení její kopie? (Mám pocit ,že si rozučtování dělá jak se mu zlíbí) děkuji za zprávu Pavel

Odpověď 27.08.2018 12:19
Dobrý den, z vašeho dotazu není zřejmé, zda mezi sebou máte uzavřenou smlouvu o správě nemovitosti. Pokud ano, měla by být tato problematika ošetřena ve smlouvě. Pokud ne, logické je, aby ten, kdo službu rozúčtoval k vystavené faktuře připojil i podklady, ze kterých bude možné zkontrolovat správnost fakturované částky.


| Jana
Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda město může přeplatek na bytě poslat právníkovi který město zastupoval ve věci vystěhování mě z bytu jestli je možné že mu to poslali děkuji J.Z.

Odpověď 24.07.2018 14:33
Dobrý den, pokud máte k majiteli bytu nějaký závazek, je oprávněn vám případný přeplatek nevyplatit a použít jej na úhradu vašeho závazku.


| Lucie
Dobry den, chtela jsem se zeptat, jak by melo presne vypadat rocni vyuctovani za sluzby od majitele bytu, ktere bych mela odevzat pri zadani o prispevek na bydleni. Zda tam patri i vyuctovani za vytah a osvetleni spolecnych prostor. Nemohu nikde najit zadny vzor. Dekuji za odpoved

Odpověď 24.07.2018 14:32
Dobrý den, vyúčtování služeb spojených s bydlením se provádí zpravidla 1x ročně a provádí se v souladu se zákonem. 67/2013 Sb., v platném znění a v souladu s navazujícími vyhláškami. Žádný vzor ani formulář předepsaný není.


| Markéta
Dobrý den, město nám nyní prodává svoje byty a najalo si na prodej externí firmu. Musíme jít do správy pod tuto externí firmu, nebo si můžeme vybrat jinou? děkuji za odpověď.
Markéta

Odpověď 24.07.2018 14:29
Dobrý den, města a obce zpravidla prodávají svůj bytový fond bytovým družstvům, založeným z oprávněných nájemců v domě. Takto nově vzniklé bytové družstvo si může dům spravovat samo, nebo si může na základě výběrového řízení zvolit správní firmu, která potom s bytovým družstvem uzavře příkazní smlouvu. Původní majitel nemůže nově vzniklé bytové družstvo zavázat k jakýmkoliv povinnostem ve věci správy domu, nemůže tudíž správní firmu bytovému družstvu vnutit.


| Černý Pavel
Dobrý den, mám jednu z garáží v řadě. Garáže mají jednu společnou stěnu. U sousední garáže se nejprve propadla část stropu. Poté tato část úplně propadla dovnitřl, takže sousední garáž je vystavena všem povětrnostním vlivům. A to se týká také tím pádem jedné společné stěny. Jak mám urychlit, aby majitel propadlého stropu sjednal nápravu. A tím pádem zamezil zhoršovánu stavu společné stěny. Majitel se chová tak, že stav jeho stropu mu volám já a on mi řekne že o tomto stavu ví. Částečný propad stropu nastal dva měsíce předtím než se strop úplně propadl.


| František Vobořil
Dobrý den. Dnes jsem obdržel výpovjedˇz garáže patřící městu kde je uvedeno že smlouva skončila 30.4.2012 načež já mám smlouvu do 31.3.2014 jine dúvody nejsou uvedeny.

Odpověď 04.01.2016 12:37
Dobrý den, bohužel neznám text Vaší smlouvy o pronájmu garáže a ani skutečnosti, o které město opírá svoje tvrzení, že nájem garáže skončil k 30.4.2012. Doporučuji poradit se v advokátní kanceláři o dalším postupu.


| Iva
Dobré ráno, vyúčtováni za služby spojené s užíváním bytu mají být předány do 4. měsíce a finančně vyrovnány do 7. měsíce, co když majitel pravidelně do 4. měsíce vyúčtování nepředá? Děkuji za odpověď

Odpověď 04.01.2016 12:36
Dobrý den, pokud pronajímatel nesplní svoje povinnosti dle zák. 67/2013 Sb., můžete se obrátit na příslušný soud s požadavkem na náhradu škody, pokud Vám nějaká vznikla a dále s požadavkem na úhradu sankce dle tohoto zákona. Dále se můžete s žádostí o prošetření postupu majitele domu obrátit na Státní energetickou inspekci, nebo také na Českou obchodní inspekci.


| Tomaš
Dobrý den,chtěl bych se zeptat bydlím v podnájmu už 4 roky.Platím si nájemné plus poplatky v poplatcích je zahrnuto fond oprav který byl navíšen o 100 procent.Bylo mi řečeno že je to navíšené k opravám do budoucna (třeba za deset let).Já ale nevím jestli se třeba do (dvou let se neodstěhuji)Musím tedy navíšení platit??

Odpověď 04.01.2016 12:35
Dobrý den, z Vašeho dotazu je patné, že užíváte byt ve vlastnictví bytového družstva a užíváte jej na základě podnájemní smlouvy. Nájemci, který je členem bytového družstva hradíte stanovené platby, a je nutné pozorně přečíst podnájemní smlouvu, k jakým platbám jste se zavázal a jak mohou být případně tyto platby upraveny.


| Martin
Nájemné a další platby za družstevní byt v Neratovicích platím přes SIPO. Jakým způsobem mohu tyto platby převést na podnájemníka? S kým je to potřeba dohodnout?

Odpověď 04.01.2016 12:35
Dobrý den, změnu plátce SIPA provedete tak, že podnájemník požádá o vystavení čísla SIPO Českou poštu a následně všechny platby převedete na toto nové SIPO. Všem dodavatelů však tuto změnu musíte oznámit (majiteli domu nebo správci – nájemné a náklady na služby, dodavateli elektrické energie, popř. plynu, může být ČEZ, RWE nebo mnoho jiných společností, satelitní příjem TV signálu – zpravidla soukromá společnost, poplatek ČT a ČRo)


| Karel sedivy
Dobrý den chtěl bych se vás zeptat Máme pronajatý byt Máme kotel na tuha paliva přece se z pronajímatelem o to kdo má platit úhly pronajímatel nebo nájemce sám Děkuji za odpověď sedivy

Odpověď 04.01.2016 12:34
Dobrý den, záleží na ujednání, které jste sepsali v nájemní smlouvě. Pokud pronajímatel dodává teplo, je povinen hradit veškeré náklady na výrobu tepla a tyto náklady, zpravidla 1x ročně, vyúčtuje nájemci. Nájemce je povinen náklady na dodávku tepla do bytu uhradit. Analogicky platí opak.


| Michala Pavlišová
Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě, který vlastní město. Zažádala jsem o pokácení stromu, který mi dělá tmu v bytě. Město po mně chce posudek akreditované laboratoře, zda je tma dostatečná. Laboratoř jsem kontaktovala a bylo mi řečeno, že posudek atojí okolo 15 000 Kč a měl by ho platit majitel bytu - což je město. Město tvrdí, že si ho mam zaplatit já. Kdo má pravdu? Protože ja na posudek nemám a město ho zaplatit nechce. Pokud má pravdu laboratoř, na jaký zákon se mohu odvolat? Děkuji za odpověď Michala Pavlišová.

Odpověď 04.01.2016 12:33
Dobrý den, v minulosti bylo možné v obdobných záležitostech kontaktovat hygienickou stanici, ale to dnes již nelze. Orgán státní správy, který je oprávněn hodnotit zhoršenou možnost užívání bytu je stavební úřad. Buď rozhodne ve správním řízení, nebo si vyžádá podklady, např. Vámi zmiňovaný posudek a ve správním řízení rozhodne na základě závěrů tohoto posudku. Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, neuvádí mezi povinnostmi nájemce hradit náklady, které vynaloží pronajímatel v souvislosti se zajištěním obvyklého užívání bytu nájemcem. Nájemce je povinen pronajímateli oznámit poškození nebo vadu bytu a to bez zbytečného odkladu. Pronajímatel je povinen poškození nebo vady bytu v přiměřené lhůtě odstranit.


| Pavlína Šestáková
Dobrý den, v dubnu 2015 jsem si pronajala byt zatuchlina kterou jsem neznala mi byla vysvětlena jako že byt nebyl dlouho větraný,ale nyní jsem zjistila,že to byl asi základ plísné,která se udělala za linkou.Majitel s tím nehodlá nic dělat a řekl ať se vystěhujeme když se nám plíseň nelíbí.V druhém pokoji jsme plíseň zlikvidovali a nábytek ošetřili,ale kuch.by se musela sundat a majitel nemá zájem.Můžeme požadovat slevu na nájmu?Děkuju Šestáková Křelov-Břuchotín

Odpověď 03.12.2015 14:54
Dobrý den, pokud se jedná o nájemní byt, vztahy mezi nájemcem a pronajímatelem se řídí zákonem č. 89/2012 Sb. občanský zákoník a nájemní smlouvou. Povinnosti pronajímatel jsou zakotveny v několika paragrafech, ale zejména v § 2265. Povinností nájemce však je poškození, nebo vadu bytu ihned oznámit pronajímateli. Jinou vadu, nebo poškození, které brání obvyklému bydlení, oznámí pronajímateli bez zbytečného odkladu. Neodstraní-li pronajímatel poškození nebo vadu bez zbytečného odkladu a řádně, může poškození nebo vadu odstranit nájemce a žádat náhradu odůvodněných nákladů, popřípadě slevu z nájemného, ledaže poškození nebo vada nejsou podstatné.


| Lucka
Dobry den, chci se zeptat dostali jsme vypoved z bytu k 31.12.2015 protoze majitel bytu ho prodava. Ted byl na lodi a ja mu byt predala 6.11.2015 protoze se z lodi vratil 4.11.2015. Chce po me jeste najemne ma na nej narok. Nastehovala jsem se tam v listopadu 2011 a najem jsem zacala platit v listopadu 20.11.2011. Dekuji za odpoved Lucie

Odpověď 03.12.2015 14:56
Dobrý den, pakliže nájem bytu skončí dne 31.12.2015, je vaše povinnost v tento den odevzdat byt. Pokud jste byt odevzdala dříve, je nutné se s pronajímatelem na poměrné části nájemného dohodnout.


| Míša
Dobrý den. Majitelka baráku, ve kterém mi pronajímá bytovou jednotku, vyměnila zámek od hlavních dveří baráku a odmítá mi dát náhradní klíč. Byl mi předán pouze jeden. V nájemní smlouvě se o klíčích nezmiňuje. Má na to právo? Pokud ne , jaké mám možnosti? Děkuji za odpověď

Odpověď 03.12.2015 14:57
Dobrý den, pokud máte k dispozici klíč od hlavních dveří, nic vám nebrání si nechat vyrobit další klíče pro ostatní členy rodiny.


| Bušková
Dobrý den,chci se zeptat zdali je nějaká lhůta na vystěhování z domu který prodavám.Ve smlouvě není zmíněno.

Odpověď 03.12.2015 14:57
Dobrý den, pouhá změna majitele domu nezakládá žádné právo podat nájemcům výpověď. Skončení nájmu řeší zákon č. 89/2012 Sb. občanský zákoník a je nutno postupovat v souladu s tímto zákonem.


| Jana
Dobrý den,chtěla bych se zeptat od kdy se má platit elektrická energie po nastěhování .Sousedka se přihlásila na odběr a přišli ji zapojit elektrickou energii až poslední den v měsíci ale poplatek chtějí za celý měsíc mají na to právo.

Odpověď 03.12.2015 14:58
Dobrý den, dodávka elektrické energie do bytu je dodávána na základě smlouva mezi nájemcem bytu a dodavatelem elektrické energie. Obraťte se tedy na příslušného dodavatele, se kterým můžete řešit případné připomínky.


| Jana
Dobry den,mam otazku budu se ted stehovat do noveho bytu,kdy budu moct jit pozadat o prispevek na bydleni,myslim tedy po kolika mesicich(zaplacenych najmech),dekuji

Odpověď 03.12.2015 14:59
Dobrý den, na tuto otázku vám poskytnou fundovanou odpověď na příslušném kontaktním místě. My se výplatou dávek nezbýváme.


| Petr
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu záležitost týkající se vyúčtování služeb: v březnu 2015 jsem prodal byt, má otázka je, zda mi musí společenství vlastníků jednotek do konce dubna 2016 (jestliže zúčtovací období je kalendářní rok), doručit vyúčtování za tyto necelé tři měsíce. Děkuji.

Odpověď 03.12.2015 15:00
Dobrý den, záleží na podmínkách, za jakých jste byt prodal. V některých kupních smlouvách bývá uvedeno, že nový majitel přebírá práva a povinnosti původního majitele bytu a zavazuje se uhradit příslušné nedoplatky, nebo je oprávněn přijmout přeplatky. Právní názor na tuto problematiku není v současné době jednotný, ale většina odborné veřejnosti se kloní k názoru, že všechny závazky a práva původního vlastníka bytu přecházejí na kupujícího.


| Romana
Dobrý den chi se zeptat jestli má majitel domu právo požadovat po nájemci obsluhování kotle a zajišťování tím tepla v domě,řekl nám,že topiče dělat nebude a když se nám to nelíbí ať se odstěhujeme.S topením jsou neustále problémy.Děkuji.

Odpověď 03.12.2015 15:01
Dobrý den, střídání nájemníků při obsluze kotle je spíše běžné v družstevních bytech. U nájemních bytů, ve kterých pronajímatel zajišťuje dodávku tepla nemůže na nájemcích požadovat, aby se podíleli na obsluze kotle. Ale pronajímatel je oprávněn náklady s dodávkou tepla nájemcům vyúčtovat.


| Kristýna
Dobrý den,
chci se zeptat. Jsem v insolvenčním řízení. Mám několik nezajištěných věřitelů a jednoho zajištěného věřitele - hypotéku na byt. Člověk, který mi dělal insolvenční návrh mi řekl, že o byt přijdu prodejem - zajištěný věřitel a zbytek pro nezajištěné věřitele budu splácet po dobu 5 let. Vypočital mi to na 5 900,- měsíčně. A teď k věci. Jsem budoucí matka - jsem těhotná a momentálně jsem na rizikovým těhotenství takže mám jen 6 000,- měsíčně zbytek budu muset doložit smlouvou o důchodu, kterou se zaváže můj přítel. Jenže se musíme odstěhovat a jelikož bydlíme ve vesnici, kde má přítel práci tak si musíme sehnat bydlení tady. To jsem sice sehnala jenže je tam podmínka, že do roka se ty byty budou dávat do družstevního podílu. Tudíž já bych formou nájmu platila družstevní podíl. Jenže to jsem se dočetla, že nesmím po dobu insolvence nic nabýt jinak o to hned příjdu a může být na mě vyhlášen konkurz. Nevím co dělat. Nemám ani peníze na tohle bydlení a nikde byt do 5000,- neseženu a na úřadě mi řekli, že nemám na nic nárok. Jelikož se tam nepočítá insolvence. Kdyby mi aspoň nechali ten byt co mám v osobním vlastnictví, jenže na to taky nemám nárok. Díky za odpověď

Odpověď 03.12.2015 15:02
Dobrý den, popisujete velmi složitou a svízelnou životní situaci a doporučuji celou záležitost řešit jednak za pomoci právníka a dále za pomoci sociálního odboru, který může v případě hmotné nouz vyplatit i mimořádné dávky.


| Sabina
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat - jsem majitelka bytu v domě ,kde je dalších 10 majitelů bytů (nektěří byty pronajímají,jejich zájem je vybrat nájem a ostatní dení v domě je nezajímá ). Jsme v SVJ ,vedení společenství ,které si spravuje dům a poslední 2 -3 roky neprovedlo -nevydalo vyučtování za služby ,vodu a nedalo přehled o hospodaření společenství. Zajímalo by mě ,jaké jsou možnosti se z teto ,,situace,,dostat. Děkuji za odpověd

Odpověď 03.12.2015 15:03
Dobrý den, především je nutné postupovat podle stanov SVJ. Pokud výbor SVJ nebo pověřený vlastník alespoň 1x do roka nesvolá shromáždění vlastníků a nepodá zprávu o hospodaření SVJ, mohou členové SVJ shromáždění za určitých podmínek, svolat sami a výbor SVJ nebo pověřeného vlastníka odvolat. Je však nutné postupovat striktně podle stanov.


| Bělka
Dobry den chtěl bych se zeptat jestli jde odkoupit byt do OV pokud objekt má 4 bytové jednotky Děkuji za odpověď.

Odpověď 11.09.2015 10:23
Dobrý den, nová právní úprava, tj. zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník uvádí v § 1158, že bytové spoluvlastnictví je spoluvlastnictví nemovité věci, založené vlastnictvím jednotek. Bytové spoluvlastnictví může vzniknout, pokud je součástí nemovité věci dům, alespoň s dvěma byty.


| neubauer otakar
dobry drn schanim pronajem na 10 let byt 2+1 nebo 2+0 ve frydlante v cechach nebo do vlastnictvi s poplatkem kolem 200000 prosim kolik se pak plati najem a co je v nem zapocitano dekuji neubauer

Odpověď 11.09.2015 10:02
Dobrý den, naše společnost je teritoriálně orientovaná na Střední Čechy a jiné cenové relace neevidujeme. Obraťte se tedy na realitního makléře ve vašem okolí.


| Monika
Dobry den, zajimalo by me, zda mam narok na preplatek sluzeb v byte, ktery jsem prodala v rijnu 2014, nova majitelka preplatek, ktery vznikl za rok 2014 dostala na jeji jmeno a preplatek mi nechce vratit. dekuji

Odpověď 11.09.2015 09:59
Dobrý den, pokud jste prodala byt, patrně v osobním vlastnictví záleží, co přesně jste si ujednali v kupní smlouvě.


| petra
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda li máme možnost žádat o peníze od majitele bytu kde jsme bydlely když jsme měli předplacené bydlení vždy do 15. ale odešli jsme už 30. ale 15 dní jměli pořád zaplacené a smlouva nám končila 30. když sem chtěla po pánovi vrátit peníze za předplacených 15 dní tak o tom nechtěl ani slyšet. ale všechny papíry od placení máme a ve smlouvě to máme také uvedené. děkuji za odpověď

Odpověď 11.09.2015 09:58
Dobrý den, zde bude záležet na přesném znění nájemní smlouvy a jaká práva a povinnosti smluvních stran jste si ujednali.


| Mila
Dobrý den jsem samoživitelka v insolvenci a chtěla bych se zeptat jestli mam nárok na to mít pronájem bytu od města, a jestli bych měla nárok i na nějaký dávky ohledně bydlení. Děkuji

Odpověď 11.09.2015 09:57
Dobrý den, insolvenční řízení nemá žádný vztah k rozhodnutí majitele domu, komu pronajme byt a za jakých podmínek. Ve věci možnosti získání příspěvku na bydlení se obraťte na sociální odbor příslušného městského úřadu, nebo kontaktní místo sociální podpory.


| Josef
dobry den prosim o radu bydlime s manzelkou v pronajmutem byte a majitel nam poslal vyuctovani sluzeb za rok 2014az ted i hned 2015 dluh 20000 chcem vedet jestli muze vyuctovani za 2014 poslat az po roce z vyuctovanim 2015 mohlo se zabranit dluhu kdy vlastne vznikal na vode a plynu mohl se uz v loni zvysit a bylo by vse ok muzeme se nejak branit dekuji

Odpověď 11.09.2015 09:56
Dobrý den, vyúčtování služeb spojených s bydlením provádí majitele domu 1x ročně, zpravidla po skončení účtovacího období. Pokud se jedná o byt s dodávkou tepla a teplé vody, je pronajímatel povinen postupovat podle vyhl. č. 372/2001 Sb. Vyúčtování je povinen předložit do 4 měsíců po skončení účtovacího období a finanční vypořádání musí bít provedeno do 7 měsíců po skončení účtovacího období. To platí pro obě strany, tedy jak pro pronajímatele, tak pro nájemce.


| Nemec
Dobry den ,v lednu tohoto roku jsem ukoncil insolvenci.Potrbuji ale nutne pujcit 10000,co nejrychleji.Nikdo me ji ale nechce dat.Lze to nejak resit?

Odpověď 11.09.2015 09:55
Dobrý den, toto není problematika, kterou bychom prioritně řešili jako naší hlavní činnost a bude proto vhodné, abyste se obrátil na bankovního poradce.


| jan
dobry den chtel bych se zeptat odstehoval sem se z jednoho bytu a vznikl mi tam dluh na eletrice v soucasne dobe bydlim jinym byte tak jestli mi ted odpoji eletriku jen tam na to starym byte nebo i zde kde bydlim dekuji

Odpověď 11.09.2015 09:55
Dobrý den, pokud máte nějaký dluh za dodávky elektrické energie k bytu, kde již nebydlíte a dnes bydlíte v jiném bytě, ale smlouvu na dodávku elektrické energie máte na svoje jméno, doporučuji tento dluh v každém případě s dodavatelem elektrické energie řešit. Zda vám v tomto novém bytě přeruší dodávky elektrické energie řešte s dodavatelem.


| Rozália
Dobrý den. V prosinci roku 2013 jsme se s manželem rozhodli přihlásit se do insolvenčního řízení, které bylo v lednu 2014 schváleno. Bydlíme v bytě v osobním vlastnictví. Naše SVJ nepřihlásilo jako pohledávku dluh na nájmu, posléze ho po nás začali vyžadovat. I když jim krajským soudem bylo sděleno, že nemají právo po nás tyto peníze vyžadovat, oni si dále trvají na svém, že jsme dlužníci a vyžadují zaplacení částky včetně vyúčtování za rok 2013, které rovněž mělo být přihláseno do insolvence jako částka podmíněná. Včera přišla členka SVJ s policejní asistencí a nechala nás odpojit od rozvodů elektřiny a dokonce vstoupili do našeho bytu a odmontovali ventil na teplou vodu. Jejich jednání se mi zdá jako protiprávní a krajně neférové. Můžete nám poradit jak postupovat?

Odpověď 11.09.2015 09:54
Dobrý den, především nepovažuji váš postup ve vztahu k SVJ za šťastný. Insolvenční zákon sice dlužníkům nenařizuje informovat věřitele o tom, že mají svojí pohledávku přihlásit, ale s ohledem do dobré vztahy by to bylo korektní. Na druhou stranu ani postup SVJ není šťastný, neboť pokud svojí pohledávku v insolvenčním řízení nepřihlásilo, patrně bude tato pohledávka odepsaná jako nedobytné a odepsané náklady zaplatí všichni členové SVJ. Ohledně postupu SVJ při odpojení dodávky elektrické energie se obraťte se stížností na svého dodavatele elektřiny. Ve věci dodávky teplé vody do bytu bude vhodné kontaktovat advokátní kancelář, která k obnovení dodávek teplé vody SVJ vyzve, případně uplatní tento požadavek soudní cestou. Můžete též zvážit podání podnětu orgánům činným v trestním řízení.


| mira
Dobrý den.Ukončil jsem dohodou nájem bytu k 31.7.2014.Můj pronajímatel mě do dnešního dne nedal vyúčtování služeb a tepla za těch sedm měsíců co jsem tam bydlel.Furt se na něco vymlouvá.Můžete mě poradit.Děkuji.

Odpověď 11.09.2015 09:53
Dobrý den, vyúčtování služeb spojených s bydlení provádí pronajímatele 1x ročně, zpravidla po skončení účtovacího období. Pokud se jedná o byt s dodávkou tepla a teplé vody, postupuje pronajímatel podle vyhlášky 372/2001 Sb. Vyúčtování služeb za r. 2014 měl pronajímatel povinnost předat nájemcům do 30.4.2015 a finanční vypořádání musí být provedeno do 31.7.2015.


| Vera
Dobrý den co dělat v případě když nájemci kouři v byte zničili stůl a vybaveni v byte ve smlouvě jasně napsané nekourit. Mohu ukončit nájemní smlouvu předčasně a nečekat na 3 měsíční výpovědní lhůtu? Děkuji

Odpověď 11.09.2015 09:52
Dobrý den, bude záležet přesně, jaké ujednání obsahuje nájemní smlouva. Ale určitě platí povinnost nájemce nahradit pronajímateli škodu, kterou mu užíváním bytu, v rozporu s nájemní smlouvou, způsobil. Ukončit nájemní smlouvu můžete v souladu s § 2286 a §2291 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.


| HELENA
Dobrý den,pronajala jsem garzonku za 6000 měsíčně v kterém se počítá i s úhradou za teplo,vodu a energii musím předkládat vyúčtování,když nemám vyčleněnou částku za teplo,vodu a energii?A nájemce podepsal smlouvu?

Odpověď 11.09.2015 09:50
Dobrý den, v tomto případě bude záležet na právech a povinnostech, které jste si vzájemně v nájemní smlouvě ujednali. Pokud byla platba sjednána jako paušální, nemá pronajímatel povinnost paušální platbu vyúčtovat. Písemná dohoda o paušálních platbách však musí být uzavřena se všemi nájemci. Pokud je nájem uzavřena na dobu delší než 24 měsíců, nebo na dobu neurčitou, nelze do paušální platby zahrnout platbu za dodávku dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody, dodávku vody a odvádění odpadních vod.


| stanislava
dobry den v loni mi nahle zemřel muj druh mam narok na vyučtovani elektřiny a plynu když jsem přispivala na najem a i nkaso

Odpověď 11.09.2015 09:49
Dobrý den, obraťte se s tímto dotazem na advokátní kancelář, neboť možností je více a popisování různých řešení přesahuje možnosti této poradny.


| miroslav
Dobrý den.Bydlel jsem v pronajatém bytě.31.7.2014 jsem se vystěhoval.Chtěl jsem po majiteli bytu aby mě dal vyúčtování topné sezony,vody a služeb od 1.1.2014 do 31.7 2014.Dodnes se mnou nekomunikuje.Prosím o radu jak se to řeší.Děkuji.

Odpověď 11.09.2015 09:48
Dobrý den, Váš dotaz zde byl již mnohokráte zodpovězen a proto se prosím podívejte do historie dotazů.


| Vlasta Danielová
Ráda bych věděla, do kdy mi musí být vrácen přeplatek za teplou vodu a topení. Není to stanoveno k nějakému konkrétnímu datu?
Děkuji za odpověď.
Vlasta Danielová

Odpověď 11.09.2015 09:47
Dobrý den, vyúčtování dodávek tepla a teplé vody je stanoveno ve vyhlášce č. 372/2001 Sb. Pronajímatel musí vyúčtování předat nájemcům do 4 měsíců po skončení účtovacího období a finanční vypořádání musí být provedeno do 7-mi měsíců. Účtovacím obdobím je zpravidla kalendářní rok.


| Petra
Dobry den, nastehovala jsem se do bytu od 1.5. Ale atale nemam najemni smlouvu tudiz nevim kam posilat penize. Jedine co vim ze najem mam hradit 10 v mesici ale nevim kolik a kam. Muze me majitel bytu vyhodit? Nebo ne? Dekuji za odpoved

Odpověď 11.09.2015 09:46
Dobrý den, nájemní smlouva je dokument, která vás opravňuje k užívání bytu. Nájemní smlouva je povinně písemná a řídí se příslušnými ustanoveními o nájmu bytu v občanském zákoníku, zákon č. 89/2012 Sb. Pokud nemáte nájemní smlouvu, užíváte byt bez právního důvodu.


| Petr J.
Dobrý den,

dle nového zákona o službách by měl vlastník bytu potvrdit převzetí vyúčtování. Bohužel jsem zde tuto formulaci nenašel. Mohu požádat o odpověď s výkladem paragrafu, který se na toto vztahuje? Děkuji.

Odpověď 11.09.2015 09:45
Dobrý den, podle zákona 67/2013 Sb., §7, odst. (1) je poskytovatel služeb příjemci povinen skutečnou výši nákladů a záloh ze jednotlivé služby vyúčtovat za zúčtovací období a vyúčtování doručit příjemci služeb, nejpozději do 4 měsíců od skončení účtovacího období.


| Daniela Vesela
Mohu prosím platit zálohy na plyn a elektřinu i když byt neni můj? Děkuji za odpověď

Odpověď 11.09.2015 09:44
Dobrý den, pokud užíváte byt na základě nájemní smlouvy a byt je vybaven dodávkou plynu a elektrické energie, a máte s dodavateli těchto energií sepsanou smlouvu o dodávkách, musíte platit zálohy na tyto energie.


| Petra
Dobry den,
prodala jsem byt a na bytove sprave jsem zadala o vyuctovani fondu oprav. Chtela jsem prebytek penez vyplatit, ale zjistila jsem, ze si nase druzstvo odsouhlasilo ve stanovách, ze preplatky se vyplavlcet nebudou. Ze zakona na ne mam preci narok. Co je v tomto pripade prwvdive a platne? Stanovy nebo zakon? Dekuji

Odpověď 11.09.2015 09:43
Dobrý den, obecně platí, že nadřazený právní předpis je zákon, ale ten v určitých případech umožňuje, aby stanovy bytového družstva stanovily podrobnější úpravu určité problematiky, nebo se od zákona odchýlily. Ale pouze v případech, kdy to zákon výslovně povoluje.


| Šulcová
Dobrý den, jsem majitelem bytu bytového družstava Praha 4, Polední 10. Vzhledem k tomu, že jsem těžce nemocná a musím každý druhý den docházet na dialýzu, chtěla jsem si pořídit markýzu do lodžie, protože byt je směrován na západ v letním období je tam nestesitelné horko.Jednatel družstva mi však markýzu nepovolil. Kam se mohu obrátit se svou žádostí, a je v jeho pravomoci toto zakázat?
Děkuji za odpověď.M.Šulcová

Odpověď 04.05.2015 13:31
Dobrý den, bohužel i takovéto případy se stávají a jedná se zejména o mezilidské vztahy. Doporučuji se podívat do stanov družstva, jak jsou upraveny opravy v bytě a kdo tyto opravy členům družstva schvaluje. Pokud nesouhlasíte s rozhodnutím představenstva družstva, máte právo se obrátit s odvoláním ke členské schůzi.


| Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je nějak možné řešit spor mezi nájemníkem a majitelem bytu ohledně vyúčtování služeb? Přeplatek služeb bych já jako nájemce, chtěla vrátit,ale jelikož minulí rok zateplovali panelák, a vrací nám na službách 13 tisíc jen za teplo, voda je na 0 tak nám řekl majitel, že je to kvůli zateplení tolik a dá nám jen polovinu.Ale nechápu proč? Myslíte, že pokud se obrátím na advokátní kancelář nebo soud můžu tento spor vyhrát a nebo to nemá cenu řešit?? děkuji

Odpověď 04.05.2015 13:30
Dobrý den, pokud se jedná o dům s dodávkou tepla a teplé vody, majitel domu je povinen tyto služby vyúčtovat 1x ročně. Vyúčtování musí být předloženo nájemcům do 4 měsíců po skončení účtovacího období a finanční vypořádání musí být provedeno do 7-mi měsíců po skončení účtovacího období. Účtovacím obdobím bývá zpravidla kalendářní rok. Podrobnosti najdete ve vyhlášce 372/2001 Sb. Pokud vám vlastník nemovitosti přeplatek nechce vrátit v plné výši, bude nejlepší se obrátit na advokátní kancelář, případně věc řešit soudní cestou.


| Helena
Dobrý den, měli jsme pronajatý byt, jehož pronájem jsme ukončili. Majitel ve smlouvě vyčíslil celkový měsíční nájem, ve kterém už jsou zahrnuty (cit. smlouvu: a) platby za všechny poskytované domovní služby, zejména za užívání výtahu, za osvětlení a úklid společných prostor, za provoz domu a správní režii, a dále platby za centrální vytápění v předmětu nájmu, to vše při stávajících cenách dodávaných služeb ..., b) platby za spotřebu elektřiny, plynu, teplé a studené vody v předmětu nájmu až do maximální souhrnné výše 1850 Kč za měsíc.
Nyní chce vyúčtovat platby za centrální vytápění, ale záloha na není ve smlouvě uvedená. Má právo požadovat doplatek v případě překročení nákladů, když vlastně ze smlouvy nevyplývají?
Kvůli zvýšení spotřeby plynu v jednom měsíci požadoval doplatek 3000 Kč, přičemž jsem mu řekla, že jej zaplatím, pokud předloží vyúčtování (které neměl). Nyní s ukončením nájmu jsem mu napsala, že vzhledem k souhrnné částce za vodu a energie, uvedené ve smlouvě, požaduji také jejich souhrnné vyúčtování a případné vyplacení přeplatku.
V magazínu spotřebitele jsem se dočetla, že pronajímatel je povinen platit úroky ze složené kauce v obvyklé výši. Majitel bytu si dal do smlouvy že kauce bude u něj uložena bezúročně. Podle mého názoru je to v rozporu ze zákony, napsala jsem tedy majiteli bytu, že je povinen z kauce uhradit úroky. Je můj názor správný?
Děkuji

Odpověď 04.05.2015 13:29
Dobrý den, záleží, co přesně je uvedeno v nájemní smlouvě. Z vašeho dotazu vyplývá, že v nájemném jsou zahrnuty i platby za všechny poskytované domovní služby, zejména za užívání výtahu, za osvětlení a úklid společných prostor, za provoz domu a správní režii, a dále platby za centrální vytápění v předmětu nájmu a platby za spotřebu elektřiny, plynu, teplé a studené vody v předmětu nájmu až do maximální souhrnné výše 1850 Kč za měsíc. Z toho vyplývá, že vyúčtovány budou jenom platby za spotřebu elektřiny, plynu, teplé a studené vody. Pokud z vyúčtování těchto služeb vznikne přeplatek, máte nárok na jeho vrácení, pokud vznikne nedoplatek, je nutné jej uhradit.


| Petr
Dobrý den, přišel mi nedoplatek za služby z byvalého bytu (splatnost 15.4), zaslal jsem písemně (10.4) bývalému pronajímateli žadost o dokumenty, dle niž byl nedoplatek vypočítán a dosud žádná reakce..Mám povinnost mu nedoplatek zaplatit nebo můžu s platbou počkat dokud mi dokumenty nepředloží?
Děkuji moc za odpověď.

Odpověď 04.05.2015 13:28
Dobrý den, pokud se jedná o byt s centrální dodávkou tepla a teplé vody, vztahuje se na vyúčtování těchto služeb vyhl. č. 372/2001 Sb. Zde je uvedeno, že vyúčtování musí pronajímatel předložit nájemci nejpozději do 4 měsíců po skončení účtovacího období. Finanční vypořádání má být provedeno nejpozději do 7-mi měsíců po skončení účtovacího období. Podle §7, odst. 3) této vyhlášky vlastník seznámí konečného spotřebitele, na jeho žádost s podklady, ze kterých vyúčtování vychází, případně se způsobem rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na dodávku teplé vody mezi ostatní konečné spotřebitele v zúčtovací jednotce.


| Angela
Dobrý den ,spolu s manželem bydlíme v bytě od města , sipo je na jméno manžela,ale částku platíme napůl. Manžel mi nechce ukázat vyúčtování a dát mi polovinu třeba z přeplatku. Může se vyúčtování posílat na oba a na přeplatek pokuď by vznikl polovinu na každého. Nebo jak by jste to řešili.Děkuji za odpověď.

Odpověď 04.05.2015 13:28
Dobrý den, za svoje závazky manželé odpovídají společně a nerozdílně a majitel domu nemá žádné možnosti řešit případně neshody. V případě, kdy dohoda mezi manželi není možná, je dobré poradit se o dalším postupu v advokátní kanceláři.


| DavidCh
Dobrý den,

bydlíme v pronajatém bytě, niní se budeme stěhovat a s pronajímatelem máme malý spor - chceme, aby byla přesně vyúčtovaná energie za teplo (topení), na těch jsou takové elektronické měřáky, dělá to jistá firma za poplatek 400,- a teď se přeme, kdo to má zařídit a zaplatit, jestli nájemce, nebo pronajímatel. Ve smlouvě toto upřesněné není.

Děkuji a přeji hezký den
DCH

Odpověď 04.05.2015 13:26
Dobrý den, na vyúčtování dodávek tepla a teplé vody se vztahuje vyhláška č. 372/2001 Sb., a toto vyúčtování se provádí zpravidla 1x ročně, po skončení účtovacího období. Jde o to, že v průběhu účtovacího období, což je zpravidla kalendářní rok, nemusí být z objektivních příčin stanoveno množství dodaného tepla na patě objektu k datu, kdy opouštíte byt a potom nelze provést ani vyúčtování spotřeby tepla v bytech. Vyúčtovat spotřebu tepla v 1 bytě není možné, protože indikátory topných nákladů slouží jako poměrová měřidla k celkové spotřebě tepla na patě objektu.


| Vladislav
Dobrý den,
mám dotaz. Bydlíme v bytě, který patří městu. Nyní přišlo vyúčtování energie za společné prostory. Cena energie za společné prostory je vedena na město. Zajímalo by mně jestli budu platit cenu za společné prostory jako domácnost nebo jako podnikatel. Nebo také kde bych našel jak se rozpočítává energie za společné prostory v případě, že nejsem podnikatel.
S pozdravem
Pareský Vladislav

Odpověď 04.05.2015 13:25
Dobrý den, jaká cena je účtována dodavatelem elektrické energie je patrné z vyúčtovací faktury. Příslušný odbor městského úřadu vás jistě nechá do faktury nahlédnout.


| Alena
Bydlíme v pronajatém bytě 8 let,nyní se budeme stěhovat.Pronajímatel chce po nás nyní uhradit zátěžový koberec v celém bytě,který je napevno přilepen k podlaze(cca asi 45 m2).Do bytu jsme se stěhovali jako první nájemníci,životnost koberce je 5 let,nyní už je tři roky po životnosti.Majitel nám řekl,že koberec budeme platit protože jsme tady měli pejska(ve smlouvě to není dovoleno,ale pronajimateli jsem oznámili,že pejska máme,takže to věděl a souhlasil s tím,pokud nebudou problémy-nebyly).Majitel nám tvrdí,že musíme uvést byt do původního stavu jak je uvedeno ve smlouvě,potřebovala bych vědět zda koberec,který je napevno přilepen k podlaze a tudíž je podlahovou plochou,která patří k bytu musíme zaplatit nebo se finančně podílet na výměně za nový,když je tento koberec navíc 3 roky po životnosti i bez toho ,že tam máme pejska.Dále bych potřebovala vědět zda z nájmu je pronajímatel povinnen si odkládat část finančních prostředků na opravy a údržbu v pronajímaném bytě,zaplatili jsme 12 tisíc kauci při nastěhování a obáváme se,že nám nebude majitel chtít nic vrátit a napočítá nám veškeré opotřebování součastí bytu za celých 8 let.
Děkuji.

Odpověď 14.04.2015 11:52
Dobrý den, neznám přesně obsah nájemní smlouvy, ale podle tehdejší platné právní úpravy je nájemce povinen vrátit byt zpět pronajímateli ve stavu, v jaké jej převzal, s přihlédnutím k běžnému opotřebení. Protože koberec byl součástí vybavení bytu, domnívám se, že i na něj se vtahuje pojem „běžné opotřebení“. Ke složené kauci opět záleží na přesném znění nájemní smlouvy. Pokud však pronajímatel neprokáže, že vůči němu máte nějaké závazky z titulu nezaplaceného nájemného, nebo záloh na služby, popřípadě vyúčtování služeb za předcházející období, bude patrně povinen kauci vrátit. Proto bude vhodné kontaktovat advokátní kancelář a o dalším postupu se poradit.


| Táňa
Jsme SVJ a nyní máme předávat proti podpisu vyúčtování za služby vlastníkům bytů.
Mám dotaz, zda tento dokumet o vyúčtování předat pouze vlastníkům nebo zda lze předat i podnájemníkům na základě plné moci od majitle bytu. Lze následně řešit vyplacení přeplatků osobám, které se prokáží úředně ověřenou plnou mocí od majitele?
Děkuji za odpověď.

Odpověď 14.04.2015 11:50
Dobrý den, vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu můžete předat i jiné osobě, než je vlastník bytu, ale musí se prokázat plnou mocí, která ho k převzetí vyúčtování opravňuje. Stejný případ je i převzetí případných přeplatků. To může převzít osoba, která se k tomuto úkonu prokáže plnou mocí. Na rozsahu plné moci záleží, neboť k úkonům, v plné moci neuvedeným, dotyčná osoba není oprávněna. Plná moc ověřena být nemusí, pokud to stanovy SVJ nenařizují. Ale považuji to za účelné.


| Dana
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli mohu na sebe přehlásit platby za plyn a elektřinu bez souhlasu dosavadního plátce-mého otce.Otec mi daroval domek a matka nesouhlasí s tím,abych zálohy na energie platila já.Chce si je dál platit sama a také dál rozhodovat o tom,koho tam ubytuje.Nechci se s nimi hádat,ale se současným stavem nesouhlasím.Děkuji za odpověď.

Odpověď 10.04.2015 12:17
Dobrý den, domnívám se, že bez souhlasu dosavadního plátce to není možné. Dosavadní plátce má s dodavateli energií sepsánu smlouvu a proto je povinen odebrané energie platit. Pokud dosavadní plátce své smlouvy ukončí, můžete Vy navázat nové smlouvy na svojí osobu a potom se stanete plátcem. S dodavateli energií můžete zkusit jednat a prokázat vlastnictví objektu a požádat, aby původní smlouvy byly ukončeny a mohla jste uzavřít smlouvy nové. Ale bude záležet na postoji jednotlivých dodavatelů energií.


| Petr
Dobrý den,
přišlo mi vyúčtování vodného od majitele domu, kde jsem bydlel leden-červen 2014 s nedoplatkem a na moje žádosti o předložení celého vyúčtování (pro moji kontrolu) nereaguje (nechce mi jej předložit a vyhrožuje právníky atd.). Mám povinnost mu nedoplatek zaplatit, když dle § 2252 zákona č.89/2012 Sb. mám k nahlédnutí do vyúčtování právo?
Děkuji moc za odpověď

Odpověď 10.04.2015 12:16
Dobrý den, pronajímatel je skutečně podle § 2252, zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, umožnit nájemci nahlédnout do vyúčtování nákladů na poskytnuté služby za minulý kalendářní rok, jakož i pořídit si z vyúčtování výpisy, opisy nebo kopie; totéž platí o dokladech týkajících se vyúčtovaných nákladů, požádá-li o to nájemce. Doporučuji žádost o nahlédnutí do podkladů podat pronajímateli písemně.


| Dobiášová
Dobrý den
chtěla bych se zeptat,jelikož usiluji o trvalé bydliště v místě kde momentálně žiji v podnájmu a majitel je tak hodný že mi to trvalé udělá jen kvůli tomu abych si zde mohla zažádat o obecní byt.Ale... chtěl by nějaký dodatek nebo nějak sepsat to,že nemám nárok na vybavení domácnosti,asi má strach že bych mu mohla při stěhování vzít jeho vybavení domácnosti jako televizi apod... existuje pro jeho klid tedy nějaká smlouva na vybavení domácnosti že na nic v jeho domě nemám nárok ? A jestli ne, nevíte jak mu to aspon sepsat písemně na papír? Předem moc děkuji za odpověď
S Pozdravem
Dobiášová

Odpověď 02.04.2015 12:59
Dobrý den, nemám o existenci takovéto smlouvy žádné informace, ale doporučuji, aby při předání bytu byl sepsán předávací protokol, ve kterém se uvede stav bytu a jeho vybavení. Tím bude nadevší pochybnost zapsáno, co v bytě je v majetku nájemce a co je ve vašem majetku, tedy v majetku podnájemce. Pokud takovýto protokol nemáte, můžete jej sepsat a vzájemně podepsat i zpětně.


| Alena
Dobrý den,
bydlíme s dcerou v pronajatém domě (2x byt, 1x kancelář) a majitel domu přinesl vyúčtování vody s velkým nedoplatkem za celý dům, který využíváme. V říjnu roku 2014 došlo k výměně hlavního vodoměru, který je podle mého názoru vadný. Hlavní vodoměr ukazuje od výměny spotřebu vody vždy několikanásobně větší něž je spotřeba na podružných vodoměrech (2x byt, 1x kancelář). Jelikož obýváme celý dům, stavy podružných vodoměrů jsme neevidovali. Žádali jsme o provedení reklamace, ale majitel na naši žádost nereaguje. Jak můžeme postupovat dále? Začali jsme vést evidenci spotřeby vody na podružných vodoměrech i hlavním vodoměru a rozdíly jsou obrovské! Na SčVak s námi bohužel nikdo jednat nesmí, nejsme majitelem přípojky. Nedoplatek za rok 2014 jsme byly nuceny uhradit pod výhružkou odpojení vody.

Odpověď 02.04.2015 12:58
Dobrý den, bohužel z vašeho dotazu není zřejmé, jak účtování studené vody v domě probíhá a kdo hradí náklady fakturované SčVaK. na patním vodoměru. V současné době neexistuje žádný právní předpis, který by nařizoval majiteli domu instalovat vodoměry na studenou vodu. Pokud jsou však ve všech bytech, společných prostorách a nebytových prostorách vodoměry na studenou vodu instalovány, doporučuje se podle nich dodávku studené vody účtovat, za podmínky, že tyto vodoměry jsou schváleného typu, jsou platně ověřené a montáž vodoměrů provedla odborná firma s příslušným oprávněním.


| Petr
Dobrý den,měl bych dotaz o lhůtě do které mohu reklamovat vyůčtování za rok 2013.Mám nájemní smlouvu s majitelem a vyůčtování jsem za rok 2013 dostal až v roce 3-2015.Nebyl dodržen termín do 4-2014.Až po několikáté urgenci jsem tento doklad dostal.Sice mi poslal částku z vyůčtování,ale chtěl bych její výši reklamovat,protože po kontrole dokladu jsou v něm nesrovnalosti.Rád bych se obrátil na advokáta,pokud tedy není nějaká promlčecí lhůta do kdy se mohu obrátit na soud.Díky

Odpověď 02.04.2015 12:57
Dobrý den, pokud se jedná o byt s centrální dodávkou tepla a teplé vody, na vyúčtování těchto služeb se vztahuje vyhláška č. 362/2001. Pronajímatel je povinen nájemci předložit vyúčtování do 4 měsíců po skončení účtovacího období a finanční vypořádání musí proběhnout do 7-mi měsíců po skončení účtovacího období. Nájemce má právo na reklamaci vyúčtování ve lhůtě, která nesmí být kratší než 21 dnů. Obecně však platí, že promlčecí lhůta je 3 roky a v této lhůtě se obě strany mohou obrátit na soud.


| martina
Dobrý den mám dotaz,mí rodiče už leta bydlí v nájmu J.z.d.nájem platí pravidelně a nikdy se nespozdily,tak se chci zeptat mužou je vystěhovat ze dne na den?byt dali j.z.d.realitce mají právo sem pustit odhadce aby to tu nafotil,když tu stále bydlime?

Odpověď 02.04.2015 12:56
Dobrý den, takovouto věc řeší zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, kde je v § 2288 podrobně uvedeno, kdy může dát pronajímatel nájemci výpověď z nájmu bytu. Dále může pronajímatel postupovat podle § 2291, když nájemce porušil svou povinnost zvlášť závažným způsobem. V každém případě ale nájemce může vznést proti výpovědi námitky a navrhnout soudu přezkoumání oprávněnosti výpovědi. Proto bude vhodné celou věc konzultovat s advokátem.


| Renáta
Dobrý den, v říjnu 2014 jsme koupili byt od insolvenčního správce, který zastupoval původního majitele bytu. V bytě jsme bydleli v nájmu, teď ho vlastníme. Bude vyúčtování vodného a stočného, které jsme platili ne původnímu nájemci, ale správci služeb. Možný přeplatek za období od ledna do září přijde na účet insolv.správce původního nájemce. My dostaneme vyúčtování jen za ty poslední 3 měsíce. Má povinnost insolv.správce nám vrátit možný přeplatek nebo si ho může zadržet na další umořování dluhu našeho původního nájemce, nebo ne ? A kdyby jemu přišel nedoplatek, tak co pak? Děkuji

Odpověď 02.04.2015 12:30
Dobrý den, s tímto dotazem bude vhodné se obrátit na advokáta, protože naše společnost primárně řeší správu a údržby nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Prodej nemovitostí není naším předmětem činnosti, a proto tento dotaz je mimo naší oblast činnosti.


| Zuzana
Dobrý den,
bydlím v pronajatém bytě se 2 spolubydlícími. Do bytu jsem se nastěhovala od 1.srpna 2014 a mám uzavřenou podnájemní smlouvu. Majitel bytu nyní přišel s ročním vyúčtováním služeb - kde je nedoplatek za období od 1.3.2014 do 28.2.2015 necelých 7000Kč. Poměrnou část za sebe samozřejmě zaplatím (7 měsíců - srpen 2014 až únor 2015). Ale může po mě majitel požadovat zaplacení nedoplatku za celý rok za předchozí podnájemníky - když jsem v bytě bydlela až od srpna? Jak mám postupovat? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď 02.04.2015 12:29
Dobrý den, je nutné podrobně přečíst nájemní smlouvu. Pokud hradíte podnájemné vč. služeb paušální částkou, již nic dále hradit nemusíte. Pokud je však v podnájemní smlouvě ujednáno, že vedle podnájemného hradíte ještě zálohy na služby, které budou vyúčtovány, máte povinnost tyto vyúčtované náklady uhradit. Samozřejmě za období, kdy jste byt užívala, pokud jste se v podnájemní smlouvě nezavázala k něčemu jinému.


| Martina
Dobrý den, dcera bydlí od 1.12. 2013 v pronajatém bytě 0+1, kde platí měsíčně vlastníkovi bytu 8500,-Kč. Tato částka je uvedena ve smlouvě, ale není nikde rozepsaná na přesné položky. Vlastník bytu bydlí ve stejném bytovém domě hned vedle v dalším bytě. V únoru 2015 jí předložil k prostudování a k následné úhradě nedoplatek na službách (vodné stočné,teplo aj.), kdy ke konečné částce připsal ještě další částku a sdělil jí, že došlo k nějakým změnám v OZ a že k řádnému vyúčtování musí ještě doplatit výnosy bytového družstva. Když jí ale v listopadu 2014 dával k podpisu novou smlouvu na rok 2015, není nikde o této platbě ani zmínka. Musí dcera tuto dopsanou částku také uhradit? Děkuji za odpověď.

Odpověď 02.04.2015 12:28
Dobrý den, z vašeho dotazu není zřejmé, zda se jedná a smlouvu nájemní nebo podnájemní. Pokud by se jednalo o smlouvu nájemní, musí být platby za jednotlivé služby vyčísleny a při vyúčtování musí být vyčísleny náklady. Pokud se jedná o smlouvu podnájemní, je potřeba podrobně prostudovat text smlouvy a pokud je platba označena jako paušální, podnájemné vč. služeb, nebudou služby vyúčtovány a podnájemce již nic dalšího hradit nemusí. V každém případě doporučuji konzultaci s advokátem.


| Pirda
Dobrý den. Uvažuji o výměně kuchyňského sporáku v panelovém bytě a přechod z plynu na elektrické připojení. Co je nutné udělat v případě změny v příkonu el.energie. Kdo a za jakou cenu může provést potřebné změny, včetně připojení sporáku.

Odpověď 04.03.2015 12:45
Dobrý den, nejdříve doporučuji u rozvodných závodů prověřit, zda je v místě dostatečný elektrický příkon a instalace elektrického sporáku bude povolena. Dále je potřebné zkontrolovat přívodní kabel do bytu, zda jde o 1-fázové, nebo 3-fázové připojení. Pokud není 3-fázové připojení, musíte vyměnit tento přívodní kabel a požádat o 3-fázový elektroměr. Nakonec ještě přivedete 3-fázový kabel ke sporáku a přes sporákový vypínač sporák připojíte, nejlépe odbornou firmou. Nezapomeňte na zajištění revize elektrického zařízení.


| Marie
Dobrý den, mám s přítelem byt v podnájmu družstevní byt. Majitelka družstevního bytu nam do 24,02,15 neposlala dodatek ke smlouvě. Jinak roční smlouva nám končila 17 listopadu 2014.
Už jsme jí volali už asi po 6. Ano už vám to pošlu, okolo výmluvi. No mě se to vubec nelíbi, a nechci slyšet ažmi tu zaklepe na dveře někdo združstva na kotrolu. Občas chodí. Uvažuji zda si na družstvo nezavolat. Přeci to neni moje chyba.

Odpověď 04.03.2015 12:42
Dobrý den, záleží, co je uvedeno v podnájemní smlouvě a zda není tato podnájemní smlouva automaticky prodlužována. Pokud tomu tak není, je plně na uvážení pronajímatele, zda podnájemní smlouvu prodlouží, či nikoliv.


| Jana Petrová
Dobrý den,mám dotaz pronajímám byt v přízemí rodinného domu,já jako vlastník bydlím v 1.patře,najemník mi rozbil v bytě okno,který má v pronájmu a odmíta to řešit,už to trvá skoro měsíc. poradte mi co mám dělat?Děkuji

Odpověď 04.03.2015 12:41
Dobrý den, pokud nájemce způsobil škodu, za kterou odpovídá, je povinen ji na vlastní náklady odstranit. Neučiní-li tak, škodu odstraní na náklady nájemce pronajímatel. Vyzvěte tedy nájemce písemně k odstranění škody a upozorněte ho, že pokud tak neučiní v přiměřené lhůtě, učiníte tak vy a náklady po něm budete vyžadovat.


| baldas
Dobrý den,chtěl bych se zeptat,bydlím v pronajatem bytě.Nájemne mi činí 5000 Kč a k tomu platím náklady na energie 3500 Kč. Presne takhle to mám definované ve smlouvě.Ale nyní po dvou letech ukončuji nájem a majitelka mi má vrátiť kauci ve vysi 8500 kč. A začína se cukat že mám nedoplatky a ze je chce zaplatiť.Ale kdyz mi poslala nejaké vyúčtovaní za plyn a elektrinu tak jsem zjistil že tam sice jsou nedoplatky,ale zálohy ktere platila ona tak byly úplně minimálni,a ikdyz ty zálohy sečtu dohromady tak mi to nedá dohromady 3500 kč jako naklady na energie za jeden měsíc.A přitom ve smlouvě mám vedený že připadné nedoplatky uhradim já.Tak vás tímto prosim o radu jestli ji mám ty nedoplatky platiť nebo ne a popřipadě zdá li mám právo se nějak brániť.Předem děkuji.

Odpověď 04.03.2015 12:40
Dobrý den, především ne nutné si přesně přečíst smlouvu, jaké práva a povinnosti jste podepsal, Bohužel z vašeho dotazu není jasné, zda se jedná o vztah nájemní, nebo podnájemní. Pokud máte platby za služby stanovené jako zálohové, pak by mělo dojít k jejich vyúčtování. Pokud máte platby za služby stanovené jako paušální, k vyúčtování nedojde a kauce by měla být vrácena. Matoucí je ujednání o tom, že nedoplatky uhradíte. O dalším postupu je vhodné se poradit s advokátem.


| václav mangolt
dobrý den .mám dotaz.S přítelkyní jsem se přestěhoval do nově zrekonstruovaného bytu,kde ještě nejsou nainstalované hodiny.proto máme El.proud natáhlí od souseda.Aby mi byli hodiny nainstalovány,majitel bytu po mne vyžaduje 10000 kč.Když to zaplatím,budu mít Světlo a vše ostatní.Je možné,aby to po mne vyžadoval?pokud ano,měl by mi ty peníze vrátit při odstěhování?

Odpověď 20.02.2015 14:25
Dobrý den, podle § 2243 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, je byt způsobilý k nastěhování o obývání, odpovídá-li ujednáním ve smlouvě, a není-li nic ujednáno, je byt způsobilý k nastěhování a obývání, pokud je čistý a ve stavu, který se obvykle považuje za dobrý, a pokud je zajištěno poskytování nezbytných plnění spojených s užíváním bytu nebo s ním souvisí. Pokud tedy v bytě není nainstalován elektroměr a nelze v bytě používat elektrcikou energii, je to v rozporu s citovaným ustanovením občanského zákoníku.


| Petra
Dobrý den,reaguji na Vaši odpoved.Smlouva je od 1.6.2014,v prosinci 2014 jsme dali dodatek,ze smlouva je prodlouzela do 30.6.2015 a paní prave v pátek 13.2. napsala sms,ze se stehuji,20.3. tudiz za mesic v byte uz nebudou a chce hned kauci.Ve smlouve je trimesicni vypovedni lhuta a nebyla ani podana pisemne.Kauce by tedy mela propadnout me jako majiteli ze? rikala,ze mi v listopadu oznamovala,ze cekaji na prideleni bytu,ale nevedela kdy a jestlibyt vezmou,nebylo nic urciteho receno. Děkuji Petra

Odpověď 16.02.2015 15:24
Dobrý den, když si přečtete pozorně odpověď, zjistíte, že výpověď musí být písemná a musí být doručena druhé smluvní straně. Nájem sjednaný na dobu určitou lze vypovědět pouze, bylo-li to v nájemní smlouvě ujednáno a z důvodů uvedených v nájemní smlouvě. Pokud je v nájemní smlouvě ustanovení o kauci, tak se k němu nepřihlíží.


| Petra
Dobrý den.Mám v byte najemniky.Smlouva je do 30.5.2015.Nájemnici mi v listopadu rekli,ze se mozna budou stehovat,ale nevi to urcite a nevi kdy.13.2. mi napsali sms,ze dostali byt a stehuji se a potrebuji kauci,ze v byte zustanou do 20.3. a pak se stehuji a kauci úpotrebuji,aby zaplatili druhy byt.Ve smlouve je,ze maji třímesicni vypovedni lhutu a vypoved musi podat pisemne a z duvodu ze dojde k ukonceni smluvniho vztahu pred uplynutim smluvene doby nájmu z duvodu poruseni povinnosti Nájemce,pak kauce v plne výši propadá s okamzitou platnosti ve prospech Pronajimatele a to jako smluvni pokuta.Chapu to tedy dobre,ze nedorzeli trimesicni vypovedni lhutu a neoznamili vypoved pisemne,ze jejich kauce mi propada? paní tvrdi,ze to napise zpetne od toho listopadu ( aby se dodrzeli ty tri mesice vypovedi),kdy mi oznamila,ze se budou stehovat,ale nevi kdy a jestli,ze cekaji na prideleni bytu.Lze to? jak mam postupovat? Děkuji Petra

Odpověď 16.02.2015 10:25
Dobrý den, pokud byla nájemní smlouva uzavřena po 1.1.2014, ustanovení § 2293 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, hovoří zcela jasně, že k ujednání ukládající nájemci zaplatit smluvní pokutu se nepřihlíží. Podle ustanovení § 2229 zákona č. 89/2012 Sb., nájem, ujednaný na dobu určitou může vypovědět každá ze stran jen v případě, že ve smlouvě byly zároveň ujednány důvody výpovědi a výpovědní doba. Dále platí, že výpověď musí být písemná a musí být doručena druhé smluvní straně.


| Adam Steibnrucker
Dobrý den,
dnes mi poslal majitel bytu vyučtování služeb od roku 2011,2012,2013. s nedoplatky za cca 15000,- že mám tuto částku doplati do 30 dní...

Můj dotaz zní: je vůbec možné posílat vyučtování za 3 roky zpětně?? a opravdu musím zaplatit do 30 dnu??
Jaké mám možnosti??
Děkuji.

Odpověď 13.02.2015 14:09
Ano, pokud není pohledávka promlčena, lze jí vymáhat. Jak jsem Vám napsal, splatnost vyúčtování je uvedena ve vyhlášce a vyúčtování je splatné do 7-mi měsíců po skončení účtovacího období. Pokud se domníváte, že pohledávka neexistuje, nebo je vypočtena chybně, obraťte se na advokátní kancelář.

Odpověď 13.02.2015 11:16
Dobrý den, pokud bydlíte v bytě, kde je dodáváno teplo a teplá voda centrálně, je povinen pronajímatel vyúčtovat tyto služby nájemci nejdéle do 4 měsíců po skončení účtovacího období. Tím je zpravidla kalendářní rok. Podrobnosti najdete ve vyhlášce č. 372 /2001 Sb. Je však možné, že některé částky již mohou být promlčené a kontaktujete proto advokátní kancelář.


| radmila
dobrý den,mám dotaz.přítel bydlí v ponájmu,ale ve smlouvě není napsáno nic o výši záloh na vodné,stočné a ani ohledně přeplatku ani nedoplatku.přítel byt užíval z 8 měsícu tak max.2 měsíce tento byt,tudíž neprotočil skoro nic za vodu a ani topení.když se ptal pronajímatele kolik platí měsíční zálohy na vodné,stočné a že by chtěl vidět vyučtování,tak mu bylo sděleno,že se nemá o to starat,že je to jedno,což si myslím,že jedno to není,pokud by platil měsíčně třeba 2tis.tak za 8měsícu je to 16tis.korun a minimálně 15tis.korun budou přeplatky.co máme dělat,abychom to zjistili a pronajímatel přeplatky dal příteli.děkuji moc za odpověd Fartágová Radmila,Most

Odpověď 13.02.2015 11:15
Dobrý den, tento dotaz tu již byl a stále platí, že nájemce dává byt do podnájmu podnájemci po předchozím souhlasu pronajímatele a na základě podnájemní smlouvy. Ujednání v podnájemní smlouvě jsou závazná pro obě strany. Pokud vyúčtování služeb spojených s bydlením nebylo v podnájemní smlouvě ujednáno, budete se ho domáhat velmi těžko.


| Jana
Dobrý den,
Bydlíme s přítelem v pronajatém bytě, ale před týdnem jsme zjistili ,ne od majitele bytu, ale od domovnice celého panelového domu ,že v bytech je výskyt štěnic. Pár dní po nastěhování měl přítel "kopřivku", která se do dnešní doby pouze zhoršovala, ale nebrali jsme na to ohledy, mysleli jsme si ,že je to nějaká alergie na sprchový gel nebo jiný přípravek. Přítel se po informaci od paní domovnice rozhodl navštívit doktora, který mu sdělil, že je to od kousnutí štěnic ,ale pro jistotu mu udělal testy ,které potvrdili ,že štípnutí je od štěnic. Začali jsme tedy hned jednat s domovnicí a domluvili si deratizační firmu a ještě jsme se od ní dozvěděli ,že majitel bytu byl obeznámen s výskytem těch štěnic, ale nám ,když byt pronajímal nic neřekl. Jelikož jsem těhotná a přítelovi hrozí vyhazov z práce (pracuje jako kuchař), díky těmto pupínkům od štěnic, jsme se rozhodli se odstěhovat z bytu, ale je v tom háček, firma na vyhubení štěnic nás upozornila ,že by bylo nejlepší všechno vybavení (od nábytku po oblečení) raději vyhodit na skládku nebo spálit. Myslíte ,že jelikož majitel věděl o štěnicích a při pronajímání nám to neřekl, že máme nárok na náhradu škody?

Odpověď 13.02.2015 11:15
Dobrý den, problematika výskytu štěnic v bytových domech je v poslední době velmi diskutované téma. Bohužel, jejich hubení je poměrně dlouhodobá záležitost. Nevím přesně, jak velký byl výskyt štěnic ve vašem bytě, ale z preventivních důvodů by bylo vhodné se nábytku a případně i oblečení zbavit. Zda vám majitel výskyt štěnic zatajil a zda to bylo vědomě či nikoliv bude složité dokazování. Samozřejmě, že platí, pokud vám někdo způsobí škodu, je povinen ji uhradit, ale dokazování bude na vás. Doporučuji proto se poradit v advokátní kanceláři, a případnou žalobu realizovat prostřednictvím advokátní kanceláře.


| veronika
Dobrý den jsem v podnájmu a chci se zeptat zda mi je povinen majitel ukázat roční vyučtování služeb a vrátit mi případně přeplatek.Ve smlouvě mám napsáno : Nájemné je určeno dohodou stran a činí xxxxkč (z toho xxxkč elektrika+xxxkč plyn). Děkuji za odpověď Veronika

Odpověď 27.01.2015 14:07
Dobrý den, domnívám se, že platí ujednání obsažená v podnájemní smlouvě. Pokud jste si vyúčtování služeb neujednali, což vyplývá z vašeho dotazu, platíte náklady na služby paušálně, jako smluvně ujednanou pevnou částku. Potom vám nájemce nemusí služby vyúčtovat, tedy neukazovat roční vyúčtování služeb, které obdržel od pronajímatele.


| Jana
Dobrý den,
mám byt v osobním vlastnictví.Nyní jsme jako společenství vlastníků prodali půdní prostor, kde začal nový majitel budovat bytové jednotky.Jsem v posledním patře a v souvislosti s těmito pracemi mě odpadla omítka stropu v půlce předsíně až na holé tvárnice. Firma sice slíbila vše opravit a dát do původního stavu, ale chci se zeptat, zda mohu uplatňovat odškodnění ze své pojistky bytu, neboť nejde jen o práce a materiál, který sice firma uhradí, ale i o ztížené obývání bytu, újmu na pohodlí,znečistění podlahy a nábytku , zajištění dozoru v bytě, aby se nestali event. větší škody při případném dalším padání stropu a další problémy s tím související. Děkuji Jana

Odpověď 27.01.2015 14:09
Dobrý den, předpokládám, že stavební firma, která buduje půdní byty je pojištěná a primárně by celou způsobenou škodu měla hradit tato firma. Pokud stavební firma chce hradit jenom částečně, předejte celou záležitost advokátovi, který stavební firmu vyzve k úhradě způsobené škody, nebo v krajním případě vypracuje žalobu k soudu. Protože neznám podmínky Vaší pojistné smlouvy, nemohu sdělit, co vše by pojišťovna z Vaší pojistky měla hradit, ale domnívám se, že povinnost pojistného plnění jde za stavební firmou.


| Petr
Koupil jsem byt v osobním vlastnictví . Jsem jediný v domě zbytek je družstvo . To po mě chce nájem něco málo přes 5000 kč . Což se mi zdá moc . Když náklady na společné prostory a vodu je 2500 kč Pořád se ohánějí že jsem v družstvu . Tam jsem veden ale žádné papíry od nich nemám a bývalá majitelka má s nimi problémy též . poradí někdo .

Odpověď 27.01.2015 14:11
Dobrý den, u bytu v osobním vlastnictví nehradíte nájem, nýbrž poplatek na udržování společných částí domu a pozemku. Tento poplatek musí být stanoven stejným způsobem, jako je stanoveno nájemné pro členy družstva. Nájemné pro členy družstva se velmi často označuje jako poplatek do fondu oprav. Dále hradíte poplatek za správu domu, kterou do doby založení společenství vlastníků jednotek provádí dosavadní vlastník, tedy bytové družstvo. Dále hradíte zálohy na plnění poskytovaná s užíváním bytu, které musí vlastník, nebo správce 1x ročně vyúčtovat.


| Jana Vacinová
Dobrý den, mám v podílovém vlastnictví byt. Sousedka, která bydlí o patro níž pode mnou, mi dnes sdlěila, že chce můj byt koupit, kdyzž jsem jí oznámila, že byt sice nevyužívám, prodat ho však nehodlám, tak mi sdělila, že z důvodu ,že já v bytě nevětrám a prý více nevytápím, tak ona má plíseň na zdi a já jí mám finančně konpenzovat škodu. Domnívám se , nevyužívání bytu neopravňuje sousedku po mě požadovat jakékoliv kompenzace za nedostatky v jejím bytě. Děkuji za odpověď. JV

Odpověď 27.01.2015 14:13
Dobrý den, k tomu, abyste prodala byt, Vás nemůže nikdo nutit. Nicméně pokud jste užíváním bytu, resp. jeho neužíváním, někomu způsobila škodu, mohl by se tento poškozený žalobou domáhat o náhradu způsobené škody. V minulosti jsou známé případy, kdy např. nedostatečným vytápěním bytu musel uživatel sousedního bytu vynakládat zvýšené náklady na vytápění svého bytu a soud rozhodl v jeho prospěch.


| Hana Marešová
Dobrý den, pronajala jsem si byt který nevyhovuje podmínkám, nechala jsem tam udělat plovoucí podlahy mám zaplacené 2 kauce, byt vypadal hezky ale po nastěhování se po čase ukázal jako mokrý a plesnivý. S majitelem nebyla řeč. Chci se proto odstěhovat mám smlouvu do roku 2014, ale majitel mi nechce vrátit kauci s tím, že musím ještě 2 měsíce v bytě bydlet. Já mám ovšem sehnaný již nový byt, kam se musím co nejdříve nastěhovat. Poradte mi prosím, jak se mám zachovat a nač mám jako nájemce nárok. Moc předem děkuji, s pozdravem, H.Marešová.

Odpověď 27.01.2015 14:19
Dobrý den, zákon č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník, § 2287, Vám dává určitou možnost vypovědět nájem bytu uzavřený na dobu určitou, pokud se změní okolnosti, z nichž strany vycházely při uzavření nájemní smlouvy. Doporučuji však, abyste se o tomto postupu poradila s advokátem, nebo mu tuto záležitost svěřila.


| Zakopalová
Dobrý den, mám dotaz na provádění revizí elektrické energie v bytě. Jak často se provádí a čí je to povinnost? Kdo je platí? Jaká je moje povinnost -jsem-li členem družstva? Ptám se,protože mi vyhořel byt a prý nemám povinnou revizi z posledních 5 let. Nikdo mne o tomto za celých 20 let, co v bytě bydlím, neinformoval.Děkuji moc za odpověď

Odpověď 27.01.2015 14:20
Dobrý den, majitel domu zajišťuje revize vyhrazených technických zařízení, kam patří i revize elektrorozvodů ve společných částech domu na základě ČSN 33 200-6. Zde je čl. 6.2.1., Poznámka N2 ve které je uvedeno, že provádění pravidelných revizí odběrných elektrických zařízení bytů, obydlí a příbytků není v ČR nařízeno. Je však doporučeno a doporučené případy jsou uvedeny v této poznámce normy. Pro revizi elektrorozvodů ve společných prostorách bytových domů platí ČSN 33 1500 : 1990, čl. 3.9, Tab. 1, zde je uvedena lhůta 5 let, tato se však nevztahuje na bytové prostory a příslušenství.


| Liliana
Opět dobrý den, děkuji za odpověď, ale to, co mi radíte vím a udělala jsem, než jsem se ptala na dotaz zde. Nebylo mi vyhověno s tím, že není dost peněz. Samozřejmě je... To byl důvod proč jsem se ptala zde a chtěla radu ? Ptám se tedy ještě jednou zda mám nějakou jinou možnost ?
Děkuji a zdravím.
Liliana
Dobrý den, prosím o radu. Mám byt v OV a dlouhodobě vlhký v 1 podlaží nad garážemi, kde se při změnách teplot v mém bytu vlní a zvedají koberce. Podlaha je ledová a nyní se v rohu objevila i plíseň. Byt jsem celý opravila a vymalovala, celé léto větrala. Pomohlo to jen do doby kdy se opět ochladilo. Mám nárok na zateplení stropní části garáže, aby se můj byl zateplil a vysušil ? Je tento stav havarijní ? Mohu si nechat opravit sama na vlastní náklady s tím, že místo měsíčních příspěvků do fondu oprav dám k zaúčtování fakturu za opravu? Je povinen, či může Výbor SVJ opravu bez souhlasu spolumajitelů řešit jako havárii ? Co mohu v této situaci dělat, abych mohla bydlet v bytu bez škodící plísně a vlhkosti ? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď 04.01.2015 15:35
Dobrý den, členové společenství vlastníků jednotek přispívají finanční prostředky na opravy a udržování společných částí domu a pozemku. O opravě může rozhodovat buď výbor SVJ nebo shromáždění vlastníků. Tyto kompetence jsou uvedeny ve stanovách SVJ. Požádejte tedy buď výbor SVJ nebo společenství vlastníků, aby byla provedena potřebná oprava

Odpověď 27.01.2015 14:21
Dobrý den, bohužel, nemohu odpovědět jinak, než jsem již odpověděl. O opravách společných částí domu rozhoduje buď výbor společenství, nebo shromáždění vlastníků. Pokud o opravách rozhoduje výbor společenství, musí to být, dle §1208, zákona č. 89/2012/Sb., nový občanský zákoník, uvedeno ve stanovách společenství vlastníků jednotek. Co jsou společné části domu je uvedeno v tzv. Prohlášení vlastníka, kterým se mimo jiné vymezují jednotky a specifikují se společné části budovy. O tom, zda je byt v havarijním stavu může rozhodnout místně příslušný stavební úřad, je však potřeba si uvědomit, že primárně za stav bytu odpovídá jeho majitel. Postup, který uvádíte, tj. že provedete opravu na svoje náklady je možný, pokud se na takovémto postupu dohodnete se společenstvím vlastníků jednotek.


| Hitzgerová Romana
Dobrý den,
prosím o sdělení, jak postupovat při přehlášení smlouvy o dodávce elektřiny z fyzické osoby na právnickou. Bydlíme v bytové jednotce a koncem roku 2014 jsme založili společenství vlastníků.
Děkuji
Hitzgerová Romana

Odpověď 08.01.2015 12:04
Dobrý den, pokud se jedná o elektroměr pro osvětlení společných prostor domu, nebo elektroměr pro výtah, původní odběratel ukončí smlouvu o dodávce elektrické energie a SVJ přihlásí tento elektroměr na sebe. Pokud se však jedná o elektroměr, který měří spotřebu elektřiny v bytě a uživatel bytu se nezměnil, není nutné provádět jakoukoliv změnu smlouvy o dodávce elektrické energie.


| Bedřich Ludvík
Dobrý den,
tak to můj technicky zaměřený mozek nebere. Koupili jsme za plnou částku družstevní by, ten je však údajně majetkem družstva a ono družstvo mi ho údajně pronajímá! Jakým právem si přivlastňuje či činí nárok družstvo na moje finance? Nevím o tom, že bych družstvu své finance půjčil, či jinak svěřil. Byl jsem přesvědčen, že družstvo jen z mého pověření tento můj majetek v mém zájmu a k mému prospěchu spravuje. Je to asi podobné, jako si někteří zakladatelé privatizačních fondů mysleli, že hodnota akcií fondu je jejich majetkem. Majetek (stejně ve všech peněžních ústavech) tyto ústavy jen spravují, nevlastní! Jde o lichvu, či jiný nesmysl "neviditelné ruky trhu". Já si koupím zboří, ale to se prý - dle zákona- stane majetkem někoho jiného. Kdo tak nesmyslný zákon schválil? Komu má sloužit?
Přeji krásné Vánoce.
Ing. Bedřich Ludvík

Odpověď 04.01.2015 15:54
Dobrý den, je nutné rozlišovat pojmy družstevní byt a byt v osobním vlastnictví. Pokud píšete o družstevním bytu, tak jste si koupil podíl v bytovém družstvu, stal jste se členem bytového družstva s právem nájmu bytu. Bližší podrobnosti ohledně bytového družstva naleznete v obchodním zákoníku, pokud družstvo vzniklo před 1.1.2014. Pokud bytové družstvo vzniklo po 1.1.2014, vztahuje se na bytová družstva zákon č. 90/2014 o obchodních společnostech a družstvech. Obecně je názor ohledně koupení družstevního bytu poměrně rozšířený, ale jedná se o nepřesnou formulaci, neboť v případě bytového družstva se skutečně jedná o vložení členského podílu do bytového družstva a k tomuto podílu je vázáno právo nájmu bytu.


| Klatka Jaroslav
Dobry den.Mam dotaz ohledne insolvence.Mam v ni zaplaceno110.000 z 119.000 ale nevim zda se do teto castky zapocitava odmena IS ci ne.Je to napsano takto.Splaceno v oddluzeni 110.815 z toho odmena IS 21.780 veritelum 89.034 celkem prihlaseno 119.133 pak tedy nevim kolik jeste budu platit.Dekuji za odpoved.

Odpověď 04.01.2015 15:40
Dobrý den, nejlepší bude spojit se s insolvenčním správcem a on Vám sdělí částku, kterou ještě budete platit.


| Cochlarová Lenka
Dobrý den chtěla bych se zeptat bydlím v Rodinnem domě v nájmu inkaso platim 3200kc a najem 2000kc ale je v nem zahrnuto teplo topim koksem drevem.Za rok to dela 24tisic na teplo pokud to nevycerpam musi majitelka platit dan?Myslim tim pokud mi treba koupi ne za 24tisic ale jen za 15tisic nebo 10tisic proste min.Musi platit dan s toho zbytku?dekuji

Odpověď 04.01.2015 15:39
Dobrý den, pokud bydlíte v bytě na základě nájemní smlouvy, tak hradíte nájemné a potom hradíte zálohy na služby spojené s bydlením. Služby spojené s bydlením je majitel domu povinen 1x ročně nájemci vyúčtovat. Protože nevím, jaké vede majitelka domu účetnictví, zda vede podvojné účetnictví nebo zda vede pouze daňovou evidenci, nemohu ani odpovědět zda bude platit daň. Odpověď ale jistě majitelce domu poskytne daňový poradce.


| JIŘÍ
Dobrý den,jsme SVBJ v os.vlastnictví,jeden z vlastníků užívá neoprávněně jeden ze sklepů a nouzové wc ve sklepě,od nichž má jediný klíče a neplatí za elektřinu,tráví tam většinu dne,svítí,pouští rádio,náklady ročně ve srovnání s ostatními 2-ma vchody celkem o 3 500 až 4000kč vyšší,na schůze nechodí,nic neřeší,co lze dělat v takovém případě a na koho se obrátit?jestli lze poraďte,jaký zvolit postup,díky

Odpověď 04.01.2015 15:37
Dobrý den, společenství vlastníků jednotek má k dispozici prohlášení vlastníka, ve kterém jsou vymezeny jednotlivé bytové jednotky a společné prostory. Pokud někdo z vlastníků neoprávněně užívá společné prostory výhradně pro svojí potřebu a nehodlá tyto prostory dobrovolně vyklidit a umožnit jejich užívání všem vlastníkům, bude nutné se obrátit na příslušný soud s žalobou. Doporučuji kontaktovat advokátní kancelář a žalobu svěřit advokátní kanceláři.


| Liliana
Dobrý den, prosím o radu. Mám byt v OV a dlouhodobě vlhký v 1 podlaží nad garážemi, kde se při změnách teplot v mém bytu vlní a zvedají koberce. Podlaha je ledová a nyní se v rohu objevila i plíseň. Byt jsem celý opravila a vymalovala, celé léto větrala. Pomohlo to jen do doby kdy se opět ochladilo. Mám nárok na zateplení stropní části garáže, aby se můj byl zateplil a vysušil ? Je tento stav havarijní ? Mohu si nechat opravit sama na vlastní náklady s tím, že místo měsíčních příspěvků do fondu oprav dám k zaúčtování fakturu za opravu? Je povinen, či může Výbor SVJ opravu bez souhlasu spolumajitelů řešit jako havárii ? Co mohu v této situaci dělat, abych mohla bydlet v bytu bez škodící plísně a vlhkosti ? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď 04.01.2015 15:35
Dobrý den, členové společenství vlastníků jednotek přispívají finanční prostředky na opravy a udržování společných částí domu a pozemku. O opravě může rozhodovat buď výbor SVJ nebo shromáždění vlastníků. Tyto kompetence jsou uvedeny ve stanovách SVJ. Požádejte tedy buď výbor SVJ nebo společenství vlastníků, aby byla provedena potřebná oprava


| Skřebská
Dobrý den,prosím o radu.Majitel mi poslal na email oznámení o zvýšení nájmu.Já jsem mu odpověděla také na email,že se zvýšením souhlasím.Je nutné aby oboje oznámení byla vlastnoručně podepsána,nebo to stačí mít touto formou bez podpisů.Děkuji Skřebská

Odpověď 04.01.2015 15:34
Dobrý den, pokud se jedná o zvýšení nájemného, doporučuji, aby o tomto zvýšení byl sepsána dodatek k nájemní smlouvě, kde bude zvýšení nájemného uvedeno, dále bude uvedeno datum, od kdy toto zvýšení nájemného platí a dodatek bude podepsán jak pronajímatele, tak nájemcem.


| Nika
Dobrý deň,
máme problém s pronajatým bytem. Bývame tu aj s ročným synom a v byte sa vyskytuje plíseň. Plíseň sa dostala aj na topánky a šatstvo čo sme mali v skrini. Žiadali sme o opravu ale majitelia moc nejavili záujem ale nakoniec nám odpustili jeden nájom aby sme si to dali do kopy sami. Plieseň sme obúchali, nastriekali špeciálnymi prípravkami, zamalovali. Po štvrť roku sa plieseň začína opať objavovať a to vo velkom, za posteľou nám celá stena zhora začína plesnivieť. Nemožeme si dovoliť spávať v izbe s dieťaťom v ktorej je tolko pliesne. V tejto dobe sme sa dozvedeli že nám náš majitel dal naschvál nízke náklady a teraz po roku a štvrť nám dal vyúčtovanie prvýkrát s tým že máme za obdobie cca pol roka doplácať 8 tis. a že v podstate každý mesiac máme nedoplatok 1tisícovku. čo do konca zúčtovacieho obdobia spraví ďalších minimálne 8 tisíc. A preto od nového roka máme zvýšený nájom aby sme nemali také nedoplatky. Preto sa chcem opýtať možeme sa nejako brániť keď mám v byte nevyhovujúce podmienky koly pliesni a nie ešte platiť za takýto byt také peniaze? Možeme poskytovať náhradu škody za zničené veci? Može majitel vyžadovať doplatenie vyúčtovania, ktoré je z roku 2013 pokial nesplnil lhútu 4 mesiacov po skončení zúčtovacieho obdobia na dodanie vyúčtovania? Myslíme si že sme vyúčtovanie na konci zúčt. obdobia za rok 2013 nedostali z toho dovodu aby sme o tých vysokých nákladoch/poplatkoch nevedeli. Možete nám poradiť ako to možeme riešiť?
Ďakujem

Odpověď 04.01.2015 15:32
Dobrý den, pokud bydlíte v nájemním bytě a máte řádně uzavřenou nájemní smlouvu, je povinností nájemce hradit sjednané nájemné a dále zálohy na služby spojené s bydlením. Pokud je v bytě centrální dodávka tepla a teplé vody, je majitel bytu povinen zálohové platby za služby spojené s bydlením vyúčtovat do 4 měsíců po skončení účtovacího období, kterým je zpravidla kalendářní rok. Finanční vypořádání musí být provedeno do 7 měsíců po skončení účtovacího období. Záležitost výskytu plísně v bytě musíte řešit s majitelem bytu, který je povinen závady bytu, které hradí pronajímatel, odstranit. Pokud tak neučiní dobrovolně, můžete se s příslušnou žalobou obrátit na soud. Doporučuji proto poradit se o dalším postupu v advokátní kanceláři.


| Jarmila
Dobrý den, mám dotaz bydlím v nájmu. Když jsem se nastěhovala tak jsem zjistila že topení nefunguje jak má jedna půlka topí druhá půlka radiátoru je studená. Další věc radiár¨tor v koupelně je zrezivělý, ale pan majitel nic neřeší. Musím jako nájemce to nechat spravit nebo jak to mám řešit. Prosím poradte předem děkuji

Odpověď 04.01.2015 15:31
Dobrý den, oznamte tyto závady písemně majiteli bytu, který by se měl o odstranění závad postarat. Pokud tak neučiní, doporučuji poradit se o dalším postupu v advokátní kanceláři


| Jana Stříšková
Prosím o radu.. Majitel domu mi předal zprávu o zvýšení nájemného, se kterým jsem nesouhlasil. Při placení nájmu odmítl převzít peníze za nájem bez navýšení. Domluva s ním není možná,nekomunikuje. Děkuji.

Odpověď 04.01.2015 15:29
Dobrý den, zvýšení nájemného řeší občanský zákoník a popřípadě nájemní smlouva. Pečlivě tedy prostudujte nájemní smlouvu, zda ustanovení o zvyšování nájemného obsahuje, či nikoliv. Pokud nesouhlasíte se zvýšením nájemného, doporučuji tento nesouhlas písemně oznámit majiteli domu. Vaší povinností však zůstává hradit doposud platné nájemné a zálohy na služby spojené s bydlením. Pokud majitel domu od Vás peníze nepřevzal, zašlete je na jeho adresu poštovní poukázkou. Celý spor může skončit u soudu a proto doporučuji poradit se o dalším postupu v advokátní kanceláři.


| Blažena
dobrý den bydlím v obecním bytě kde mám vodoměry od r.2004 a jsou už bez úředního ověření několik let a stejně nám podle těchto vodoměru dělají vyúčtování na možnou závadu jsem upozornila již v červenci a bez výsledku.(učetní podle těchto vodoměru chce dělat i vyúčtovaní za r.2014)obec nám chce zpětně naúčtovat i stočné které jsme nikdy neplatily a obec ani nebyla hlášena na kanalizacích. My přeci jako nájemníci nedokážeme ovlivnit jestli obec splňuje a dodržuje zákony .jak se bránit proti takovému rozhodnutí?

Odpověď 04.01.2015 15:27
Dobrý den, pokud máte v bytě instalované vodoměry, musí být jednak schváleného typu a dále musí mít platné ověření. U vodoměrů na studenou vodu, které byly instalovány v r. 2004 platila doba ověření 6 let. Po uplynutí této lhůty musí být vodoměry znovu ověřeny. Pokud nebudou vodoměry platně ověřeny, nelze podle nich účtovat spotřebu vody. K této problematice již bylo vydáno několik judikátů, které daný stav řeší. Vodné a stočné je základní služba poskytovaná s užíváním bytů a je povinností nájemců tyto základní služby hradit. Pronajímatel je ale povinen oprávněnost účtovaných nákladů prokázat a na základě žádosti nájemce je povinen tyto doklady předložit.


| Hana-Jarka
Bydlíme v městském bytě P6 ,v roce 2010 byla provedena rekonstrukce bytu a dáno nové topení.Bohužel výměník nebyl seřízen podle daného programu a tím pádem topení netopilo a netekla teplá voda.Po řadě reklamací a urgencí správce poslal technika který nám dal protokol o nefunkčnosti bytové stanice.Po dalších dvou letech reklamací a urgencí konečně přišlo přeučtování a je tam počítána základní složka za topení+SS je ponížena o cca 60-70%proč mám platit ZS a SS když bylo v bytě prokazatelně nemožno zatopit a pustit teplou vodu.Čtyři roky správcovská firma odmítala reagovat na naše stížnosti.Děkuji

Odpověď 04.01.2015 15:24
Dobrý den, na problematiku vyúčtování dodávek tepla a teplé vod\y se vztahuje vyhláška č. 372/2001 Sb. Jakým způsobem rozúčtují náklady mezi konečné spotřebitele je zde uvedeno a u dodávky tepla se skutečně náklady částečně rozúčtují podle podlahové plochy bytu a část nákladů podle údajů naměřených na indikátorech topných nákladů, pokud jsou instalovány. Otázkou ale zůstává celková výše nákladů. Pokud do bytů nebylo dodáváno teplo, ani teplá voda, nemohly být tyto náklady účtovány. Povinností pronajímatele je, na základě žádosti nájemce, prokázat výši nákladů, které byly konečným spotřebitelům vyúčtovány.


| Zdeňka Omamíková
Dobrý den,mám k Vám dotaz .Po skončení podnájmu mi majitel poslal vyúčtování udělil mi smluvní pokutu a i účtoval částku za opravu.Po mém upozornění ,že nemůže při udělení pokuty i žádat částku za opravu ,mi chce poslat nové vyúčtování kde vynechá pokutu a zaúčtuje opravu o dost vyšší částku .Má právo rušit předchozí vyúčtování? Děkuji

Odpověď 04.01.2015 15:23
Dobrý den, v případě podnájmu je právní vtah navázán mezi nájemcem bytu a podnájemcem. V podnájemní smlouvě by měly být uvedeny všechny práva a povinnosti jak pronajímatele, tak nájemce a proto je nutné, důkladně prostudovat podnájemní smlouvu.


| Věra Becková
Dobrý den ,bydlím v Teplicích -Prosetice v družstevním bytě -SBDT. Od začátku letošního roku nám družstvo každý měsíc strhává 200,- kč za neplatiče .Každý mi říká ,že družstvo na to nemá právo .Zajímalo by mě jak to vlastně je . U družstva jsem 30 let a nájem vždy platím včas,proto nevím proč mám platit za druhé ? Děkuji předem za odpověd . Becková Věra

Odpověď 04.01.2015 15:21
Dobrý den, členové družstva hradí jednak platbu do fondu oprav, ze kterého jsou hrazeny potřebné opravy domu. Dále členové družstva hradí zálohy na služby spojené s bydlením a tyto služby je družstvo povinno 1x ročně, zpravidla po skončení účtovacího období, vyúčtovat. Výši uvedených poplatků je oprávněno buď stanovit představenstvo družstva, nebo členská schůze družstva. Musíte proto prostudovat stanovy družstva. Dluhy, které družstvu vznikly v souvislosti s tím, že někteří nehradí řádně a včas stanovené platby do fondu oprav a zálohy na služby spojené s bydlením může družstvo soudně vymáhat pouze proti těmto dlužníkům. Pokud družstvo účtuje dluhy vám, obraťte se na advokátní kancelář, která vám s dalším postupem poradí.


| jan vošický
mám platnou smlouvu s vlastníkem na nebytové prostory a potřebuji se přihlásit na tomto místě
k trvalému pobytu a tím sídlo OSVČ, potřebuji podle NOZ souhlas vlastníka? děkuji

777551230

Odpověď 04.01.2015 15:18
Dobrý den, Váš dotaz je dotazem na zákon o evidenci obyvatel. Toto není problematika, která spadá do pravomocí správce a obraťte se na odbor evidence obyvatel Vašeho městského nebo obecního úřadu.


| Hana
Dobry den chtela bych poradit 8let bydlim v pronajmu ve mestskem byte ale ve sklepe ktery mel byt jen na rok a jsem tam uz 8 let byt tedy sklepni ma wc koupelnu kuchynskou linku a jednu misnost na spani.Mam nevihody jsem bez prace a nemuzu zadat o prispevek na bydleni nemam tam trvali pobyt a kazde tri mesice dostavam najemni smlouvu novou platim tam najem a elektriku.Sklep byl vytopení v tomhle roku trikrat splašky me tekly záchodem, vanou, a vedle kde jsou koje na Kola vedle me byla potopa vyteklo to kanalem lidske splasky hasici jsem volala a vse Dali do poradku.Moje otazka muze mesto pronajimat sklep jako bytovou jednotku chci napsat stiznost panu starostovy protoze se stale nic nedeje byla jsem tam a rikala to cloveku kdo ma nastarosti byty ze chci byt vymenit.

Odpověď 04.01.2015 15:17
Dobrý den, především platí, že prostory jsou užívány k účelu, ke kterému byly kolaudovány. Pokud prostor, který užíváte, nebyl kolaudován jako bytová jednotka, nemůže být jako bytová jednotka pronajímán. Obraťte se na místně příslušný stavební odbor, kde Vám sdělí, k jakému účelu byl prostor, který užíváte, kolaudován.


| Helena
Dobrý den,prosím odpověď na otázku,jsem břemeno,prodává se dům ve kterém bydlím . Otázka.Má být uvědoměno břemeno,že dům prodávájí?Otázka.Měli dům navrhnout jako dar zpět břemeni?Dům byl dán jako dar synovi,který zemřel .Mohu vše žádat zpět kupci už chodí ,a pak kde prvně začít.Je to u mě moc složité proto prosím o radu nechci přijít o dům,který jsme stavěli až po mé smrti.Jsem tchyně,které nic neřekli nevysvětlili tak nevím kde půjdu bydlet .Kdyby mi nabídlí byt mohu odmítnout chci dožít doma.Na co mám právo v novém zákoníku toho moc o břemenech není napsáno.Moc děkuji

Odpověď 04.01.2015 15:15
Dobrý den, v každém případě doporučuji vyhledat advokátní kancelář, předložit všechny listiny které k uvedené problematice máte a poradit s s advokátem o dalším postupu.


| Karel Vybíhal
Dobrý den, mám dotaz jsme dům o 4 bytových jednotkách 4 vlastníci všechny byty jsou na hypo.
Jedná se o 1.patrový dům nahoře 2 byty dole 2 byty,bohužel jsem donuceni okolnostmi spravit letos střechu 3 nájemníci jsou schopni se domluvit a zaplatit svoji část střechy a 1 nájemnice která tady bydlí nejdýl tvrdí že nemá a že střechu nepotřebuje bydlí v přízemí pod námi a tudiž ji nezatíká do bytu jako ostatním když prší.
Prosím o radu jak tohoto nájemníka donutit aby se podílel na zaplacení střechy jako všichni ostatní nájemníci,tato nájemníce všechno stagnuje.

Odpověď 04.01.2015 15:13
Dobrý den, z Vašeho dotazu vyplývá, že dům je v ideálním spoluvlastnictví a v domě nevzniklo společenství vlastníků jednotek. To bylo možné pouze v domech, kde bylo minimálně 5 jednotek. Logickým postupem je dohoda všech spoluvlastníků.


| Monika
Dobrý den, chtěla bych s zeptat jestli musím platit měsíční zálohy na plyn(RWE), když nemám zapojené plynové hodiny?? Přistěhovala jsem se do bytu v OV a hned jsem si na sebe přepsala energie.Majitelka mi dovolila si udělat trvalý pobyt. Majitelka plynové hodiny nechala odpojit protože v bytě se nezdržovala 2roky. Jakmile jsem si přepsala energie mi došel dopis z rospisem záloh elektřiny a plynu. Musím tedy platit zálohy na plyn když nemám hodiny?? Hodiny plynaři nezapojí do doby než udělám revizy plynu, jenže to v nejbližší době neplánuji, jelikož plyn nepotřebuji zatím.. Děkuji za odpověď

Odpověď 04.01.2015 15:11
Dobrý den, pokud k bytu není instalován plynoměr a do bytu tedy není zaveden plyn, žádné zálohy za dodávku plynu Vám nemohou být účtovány. Dodavatelé energií jsou s odběrateli povinni uzavřít písemné smlouvy. Účtování dodávek energií je potom prováděno v souladu s uzavřenými smlouvami.


| Marie
Malé byt. družstvo 36 byt. jednotek, bydlím tam 25 let představenstvo druž. přibližně stejně. Všichni se tam známe. Účetní a předsedkyně družstva sousedky. 11 let jsem platila na 2 osoby, opomenula jsem odhlásit dceru. Všichni se známe a mám již 8 a 6 roků vnučky, které mne navštěvují, tedy není možné aby u mne ještě dcera bydlela. Všichni to vědí včetně mé sousedky účetní. Nikdo mě nepřipomenul, že bych mohla dceru odhlásit. Ostatním ale ano. Je to má vina. Jsem star. důchodce a kdyby nebylo Nov. občan. zákoníku a nutnost vyplnit Evid. list, asi bych platila na 2 osoby až do smrti a to i v případě kdybych byla nemohoucí a odkázána na cizí pomoc. Až do teď jsem s BD neměla žádné problémy, moudra typu nedělejte si zlosti mi připadají ze strany představenstva komické, protože představenstvo dělá problémy samo.. Např. blahořečení o tom, že všechny byty v OV platí daň z nem. 3 000, dále že se platí pojištění bytu také 3 000,- a že převodem do OV každý byt zaplatí 170 000,-Když udělají hlasování o tom zda do OV udělají v době dovolených jako nyní, když lidi nejsou doma.
Představenstvo manipuluje a lže a všichni přítomni schůzi mlčí i ti co jsou v obraze. Podala jsem žádost o vrácen í přeplatku a prý existuje nějaká 3 měsíční lhůta nevím. Nerozumím . Mě doma učili nelhat a nekrást. Opravdu nevím co si s tím počít. Není mi dobře !

Odpověď 04.01.2015 15:08
Dobrý den, některé zálohové platby za služby spojené s bydlení se rozpočítávají podle počtu osob v bytě. Doporučuji zaslat družstvu dopis s tím, že byt užívá pouze jedna osoba a požádat družstvo, aby Vám vystavili nový Evidenční list. Toto oznámení ale nemá zpětnou účinnost. K převodu bytu do osobního vlastnictví Vás nemůže nikdo nutit. Rozhodování v bytovém družstvu řeší stanovy družstva, a pokud představenstvo nepracuje správně je v pravomoci členské schůze členy představenstva odvolat a zvolit nové představenstvo.


| Helena
Prosím poraďte nevím už kde se mám obrátit,jsem břemeno je mi 75 let jsem už sama synovi jsme dali domek a syn zemřel v roce 2011 pak manžel za půl roku to zn.od této doby jsem se snachou a zároveň majitelkou domů-ve špatných vztazích .Nemají pro mě slovo,to by mi tak nevadilo to vydržím ,ale aby mi nevysvětlili ventile ve sklepě ,které jsou od topení a nechali mě pak v zimě jako loni trpět zimou ,/.Snacha,majitelka/ prostě odešla beze slova co dál bude se mnou nevím vnuk mi vyhrožuje atd....,mohla bych žádat dům/dar/zpět ?Jinak mi prosím poraďte,když dochází k těmto výpadům,a vyhrůžkám ,kde se obrátit ať je klid.Peníze jsme vynaložili poslední do domu ,pohřeb manželův ,hrobka hodně stálo ,nemohu si dovolit koupit byt chci dožít ve svém co jsme s manželem dům postavili .Jsou na vrcholu a já nevím kudy kam .Vše dělají schválně.Mrzí mě to to,že to tak vše se může dít .Varujte lidí před dáváním daru dětem .Zákonem nejsme jako břemena vůbec chránění,protože jak už potom zůstane břemeno samo nemá nárok na nic.Ptala jsem se jednoho advokáta na můj případ,že oni nic takového neprojednávájí,že to musí sociálka tak nevím proč.Na MÚ u nás soc.prac.mi zase říkala,že si to máme mezi sebou a tak pokračují bez výsledku.Bohužel ,/snacha/majitelka ústně to nechce probrat tuto záležitost tak mi po lístečkách posílá kolik mám co zaplatit,atd.Kde je předvolat,aby nedocházelo k výlevům já už mám taky toho dost nikdy jsem nikde po soudech nechodila,ale chci už mít klid,jak jsem se zmínila.Co když to prodají nemají zájem pracovat na domě začíná chátrat dům je postavený v roce 1962.Peníze seberou a já nedostanu nic?Žádné odstupné/co pak dělat?To je co?Pěkné stáří syna pozbyt a ostatní poberou a matku už nikdo nezná.Mám 10.100kc důchodu a já se mám stěhovat do domava důchodců/starý strom se těžko zakořenuje /a pak mám ještě syna ,který s baráku nedostal nic.Vnučka mu studuje,nemám odvahu mu říct,aby o mě pečoval .Posílají mě za ním ať se o mě stará.Vím s manželem naše naivita udělali jsme VELKOU CHYBU jak se patří.Teď trpím -prosím snad jsou kličky a dá se pomoct.Všem Vám moc děkuji a promiňte --promlouvá mé zoufalství.Děkuji Helena

Odpověď 04.01.2015 15:05
Dobrý den, bohužel na vině jsou mezilidské vztahy, které jsou obrazem této dnešní společnosti. Pokud s Vámi snacha nechce mluvit a není s ní dohoda možná, obraťte se na advokátní kancelář, která Vám jistě poradí a pomůže s dalším postupem. Neznám všechny podrobnosti, ale ty vysvětlíte v advokátní kanceláři.


| Jan
Dobrý den.
Je mi povinen nájemce bytu vydat vyúčtování služeb za tento rok ? Jsem podnájemce. Jde to dle nějakého zákona či paragrafu ? Bohužel jsem o podnájmu nikde nic nenašel.
Děkuji

Odpověď 04.01.2015 15:03
Dobrý den, v tomto případě se jedná o vtah nájemce s podnájemcem a všechny podrobnosti tohoto právního vztahu by měly být uvedeny v podnájemní smlouvě.


| martina
dobrý den,
mám dva dotazy:
s podnájemníkem jsme ukončili v červenci 2014 vztah a požaduje po mě konečné vyúčtování energií, které ale nyní nelze provést (ještě půl roku běží zúčtovací období) mám k podnájemníkovi povinnost předložit konečné vyúčtování ihned? nebo mohu až po jejich zjištění za půl roku? z tohoto důvodu držím jeho kauci pro případné nedoplatky a to se mu samozřejmě nelíbí.

kdo je povinnen zajistit přístup do bytu - umožnit odečet energií, tepla atd? podnájemník jako konečný spotřebitel nebo já jako majitel družstevního bytu? v domě jako majitel nebydlím a o odečtech jsem nevěděla. Ve smlouvě toto nemáme upraveno. podnájemník mi odmítl uhradit nedoplatek tepla s tím, že nemá jako podnájemník povinnost zpřístupnit byt k odečtu, tuto povinnost mám údajně já jako majitel, vč. povinnosti ho o odečtu výslově informovat (jeho nepřítomností a nereagování na výzvy k odečtu si způsobil vysoký nedoplatek tepla rozúčtovaný průměrem a tento odmítá zaplatit)

velmi děkuji za odpověď

Odpověď 04.01.2015 15:01
Dobrý den, k prvé části Vašeho dotazu bych uvedl pouze to, že se jedná o vtah nájemce s podnájemcem a všechny podrobnosti tohoto právního vztahu by měly být uvedeny v podnájemní smlouvě. K druhé části dotazu, ohledně povinnosti zpřístupnit byt uvádím, že tato povinnost je jednoznačně určena nájemci bytu a pokud je v bytě podnájemník, tak nájemce může tuto povinnost v podnájemní smlouvě přenést na podnájemníka. Ale ve vztahu k pronajímateli, budete vždy jako nájemce povinen byt zpřístupnit. Také problematika vyúčtování služeb poskytovaných s bydlením by měla být zakotvena v podnájemní smlouvě. Pokud tomu tak není, doporučuji podnájemní smlouvu doplnit. Vymahatelnost nedoplatku za teplo proti podnájemníkovi nemohu odhadnout, neboť neznám podnájemní smlouvu.


| Barbora
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je možné aby nám pronajímatel, majitel domku kde máme pronajatý byt nedával potvrzení o zaplacení. Z důvodu rekonstrukce nám prodloužil smlouvu o 3 měsíce, do konce září 2014 a my se musíme vystěhovat. Ted přišel, že chce jsme nezaplatili nájem za měsíc červenec, přitom platíme každý měsíc a nevíme co tedy dělat. Za chvíli by po nás mohl chtít nájem zaplatit třikrát a my nejsme krytí a on nemá také žádné potvrzení. Na naši žádost o potvrzení nám řekl, že přiznával menší daně a tak nám žádné potvrzení dát nemůže. Chtěla jsem ho před 4 měsíci kvůli příspěvku na bydlení, ale bez toho jsme nedostali nic. Chtěla jsem se tedy zeptat co se s tím dá dělat. Děkuji za odpověd. Barbora.

Odpověď 12.08.2014 12:53
Dobrý den, je velkou chybou, že jste hned od počátku netrvali na vydání potvrzení o zaplacení nájemného. Pokud vám majitel domku nechce potvrzení vydat, posílejte mu peníze buď převodem na účet, nebo v hotovosti poštovní poukázkou.


| Vladimír Brabec
Dobrý den.Mám přítelkyni, která se mnou bydlí cca tři roky. Trvalé bydliště u mne nemá.Dlužila u Raifensen bank a dluhy byly odkoupeny nějakou společností.Snažil jsem se to splácet ale v mých silách to není. Má dluh i u VZP a České pojišťovny. Má dluh i na nájmu cca 60 000.Celkem je to dohromady cca 200 000 Kč.

Máme spolu sedmi měsiční dceru a je tedy na mateřské dovolené.Pobírá 6000. Žije s námi i její 15 letá dcera .Otec alimenty neplatí a vše tedy platím já.Jelikož platím alimenty z původního manželství 3000 a hypotéku a další dvě splátky, tak je toho na mne nějak moc.Beru cca 33000 čistého měsíčně. Mé osobní platby jsou hypotéka 4100 ( ještě sedm let ) unicredit bank 3100 ještě dva roky, půjčka od státu 1380 měsíčně ještě čtyři roky a bohužel cetelem 3500 měsíčně ( v současné chvíli dlužím na kartě cetelemu 63000 ).

Radí mi vzít se a udělat společnou insolvenci jako manželé s tím,že tu hypotéku si tam nedám. Dluh , který by jsme uváděli jako společný by tedy byl cca 400 000 Kč. Nějak se mi to celé nezdá.Nebudeme pod přísným dohledem insolvečního správce po dobu pěti let a já pokud v práci dostanu jakoukoli mimořádnmou odměnu, tak o tuto finanční částku mohu přijít? Nevím , jak to funguje a jaké má toto společné oddlužení manželů nevýhody.Mám ušetřeno na důchodovém spoření cca 120 000 a tak spíše uvažuji o tom,že uhradím své dva dluhy a půjdu přítelkyni jako ručitel k její insolvenci.Budu vděčný za jakoukoli radu. Najít správné řešení opravdu nedokážu a nějak mi to ubírá sil.Chceme začít normálně žít.přítelkyně udělala chybu a následovalo další, výše uvedené.Je si vědoma vlastního pochybení a psychicky jí to dost vyčerpává. Vše musím zvládnout a vyřešit já.Bohužel je to na mne opravdu složité a potřebuji pomoci. Předem opradu velmi děkuji za jakoikoli radu.S pozdravemBrabec VladimírOdpověď 12.08.2014 12:54
Dobrý den, omlouvám se, ale toto není problematika, kterou by naše společnost prioritně řešila. Prohlášení konkurzu je jistě jedna z možností, přesto doporučuji obrátit se na finančního poradce a celou záležitost s ním konzultovat.


| Eva
Dobrý den,mám dotaz - bydlím v pronajatém bytě,smlouva je uzavřena na dobu určitou do dubna 2015.Lze tuto smlouvu předčasně ukončit?
Děkuji za odpověd a radu
Eva Mádlová

Odpověď 12.08.2014 12:54
Dobrý den, záleží, jak přesně máte sepsanou nájemní smlouvu a zda jste v nájemní smlouvě dohodli, jak lze tuto smlouvu ukončit. Obecně platí ustanovení § 2287, zák. č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník, že nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval dál.


| Jeannet Staňková
dobrý den, nájemci skončil nájem na dobu určitou, jeho neprodloužení jsme mu oznámili měsíc předem, neboť už v té době neměl zaplacené 3 nájmy, přesto byt nevyklidil, zapírá se, neotvírá...lze požádat policii o asistenci při otevření bytu a vystěhování již ne nájemce? nebo jaké jsou rychlé možnosti vystěhování? Děkuji za pomoc. JS

Odpověď 12.08.2014 12:55
Dobrý den, pokud nájem bytu skončil uplynutím doby nájmu a nájemce byt nevyklidil a nepředal zpět pronajímateli, bude nutné uplatnit u místně příslušného soudu žalobu na vyklizení bytu. Doporučuji kontaktovat advokátní kancelář, která vám žalobu na vyklizení bytu sepíše.


| Vanda Serafinová
Dobrý den,pěkně prosím o dotaz na elektřinu,jsem břemeno už sama před dvěma léty zemřel můj manžel platili jsme oba dle majitelky 1.100Kč měsíčně po manželové smrti mi nechala majitelka nadále platit 1.100kč ,při čemž teď neužívám sklep,přeplatek mi vyinkasovala 988,- což se mě zdá,že to je hodně sama osoba tolik platit.Upozorňpvala jsem ,že to není v pořádku 2x sms a 1 krát doporučeným dopisem majitelka zde nebydlí.Na nic nereflektuje na dopis ani odpověď nepodala.Nevím jak dále pokračovat osobně nebude se mnou bavit.,důchod mám 10.100kč a nechtěla bych se dostat do neplatičů,kdybych ji nezaplatila ink.Měsíční nebo faktury vyúčtování jsme nikdy neviděli nevím podle čeho vypočítává částku.Ptám se proto,protože se budu zajímat u ČEZ na odpočítavající hodiny ,ale k tomu potřebuji smlouvu od majitelky.Prosím poraďte bydlím v rodinném domku.Majitelka nechce vydat smlouvu o úpravy elektř.

Odpověď 12.08.2014 12:56
Dobrý den, tak jak to popisujete, jedná se o poměrně komplikovanou záležitost, kterou bych vám doporučil řešit prostřednictvím advokátní kanceláře.


| Petr
Dobry den mam narok na nahlednuti do vyučtovani ostatnich služeb a podrobne vyučtovani položku po položce pan majitel napsal jen častku kterou navišil cca o 2000kč napsali jsme doporučeny dopis panu majiteli ten při doručeni oznamil najemnikum kteři se pod to podepsali že přeplatky jim nevyplati ati co se nepodepsali tak těm je vyplatil. Ve vyučtovani bylo napsano pouze jednoduše ostatni služby a cena 7200kč a nic vic tam napsano nebylo muže to takto pan majitel dělat vyučtovani, za odpověd předem děkuji Pan Petr.

Odpověď 12.08.2014 13:02
Dobrý den, na vyúčtování služeb se vztahuje zákon č. 67/2013 Sb., o službách a dále vyhláška č. 372/2001 Sb., pokud se jedná o byty s centrálním vytápěním a dodávkou teplé vody. S ohledem na postup pronajímatele doporučuji najmout advokátní kancelář, která vás bude v jednání s majitelem zastupovat a bude vědět, co přesně je majitel domu nájemníkům povinen předložit a ukázat.


| Jana
Dobrý den, jsem majitelkou bytu. Při prudkém dešti mně zatéká pod okny. Zajímalo by mě, zda je tato oprava hrazena z fondu oprav nebo ji hradí majitel bytu. Děkuji za odpověď.

Odpověď 12.08.2014 13:03
Dobrý den, záleží, co máte uvedeno ve stanovách a jaká rozhodnutí bytové družstvo o provádění oprav přijalo. Běžně však je takováto oprava hrazena z fondu oprav.


| Petra
Dbry den,chtela bych se zeptat co musim platit jako najemnik bytu.majitelka nam dala vyuctovani za rok 2013 a od zacatku roku do 30.62014.Ma pravo delat vyuctovani sama od sebe dle svych vypoctu,kdyz nema v ruce zadne faktury z tohoto roku?A jeste se chci zeptat zda ma majitelka bytu pravo ve vyuctovani pozadovat polozky sprava svj a udrzba domu?Chtela jsem po ni tez k nahlednuti original faktury od vodaren atd a ona to odmita.Dala nam pouze tabulku vytisknoutou u ni doma.Muzu pripadny nedoplatek zaplatit a po tom,co my ukaze vyuctovani?Dle meho mam pravo videt vyuctovani sluzeb,ktere si sama platim.Dekuji za odpoved.

Odpověď 12.08.2014 12:03
Dobrý den, vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu se provádí 1x ročně a to vždy po skončení účtovacího období. Účtovacím obdobím je zpravidla kalendářní rok. Pokud se jedná o byt tzv. I. kategorie, s centrálním vytápěním a dodávkou teplé vody, vyúčtování dodávek tepla a teplé vody se provádí dle vyhl. č. 372/2001 Sb. a nájemníkům musí být předloženo nejdéle do 4 měsíců po skončení účtovacího období, tedy do 30.4 následujícího roku. V uvedené vyhlášce najdete přesně, co musí být ve vyúčtování uvedeno a dále je zde i ustanovení o tom, že pronajímatel je povinen doklady, ze kterých vyúčtování prováděl nájemci nechat k nahlédnutí.


| petr
Dobry den majitel chce byt okamzite prodat muze me novy majitel hned pokoupi bytu dat vypoved proto ze ho chce pro sebe.mam smlouvu na dobu neurcitou.smlouva je uzavrena z roku 2012.dekuji

Odpověď 12.08.2014 12:01
Dobrý den, na váš případ se vztahuje § 2288, odst. (2), zákona č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník. Při splnění podmínek podle uvedeného § má pronajímatel právo vypovědět nájem uzavřený na dobu neurčitou a to v tříměsíční výpovědní lhůtě.


| Jana
Dobrý den,

mám byt v OS, bohužel jsem byla okolnostmi nucena vyhlásit insolvenci a tudíž jde byt do prodeje. Na apel soudu a ins. správce měl být byt co nejdříve vyklidili, aby byl prodej rychlejší. Bytová jednotka spadá pod družstvo, přes které se platí teplá a studená voda a topení. Chtěla jsem tyto poplatky zrušit s tím, že jsem v insolvenci a byt je jednoznačně neobyvatelný od 1.6.2014. Na družstvu mi bylo sděleno, že toto nelze, je to dané ze zákona a platit i tak musím do té doby, než se to prodá a převezme to nový majitel. Domluvila jsem s nimi alespoň na snížení záloh, ale i tak je to pro mne pořád dost peněz. Je nějaká šance to ještě snížit nebo úplně zrušit či převést povinnosti na insolvenční soud? Záloha je za měsíc ve výši 1500,-, nižší udělat údajně nejde (platím tím zbytečně dva nájmy). Děkuji

Odpověď 12.08.2014 12:00
Dobrý den, pokud máte byt v osobním vlastnictví, tzn., že je máte v katastru nemovitostí zapsán na listu vlastnictví, je vaší povinností podílet se stanoveným způsobem na poplatcích na opravy a udržování společných částí domu a dále platit zálohy na plnění poskytovaná s užíváním bytu. Tato vaše povinnost zanikne prodejem bytu novému majiteli.


| Soňa
Máme byt v družstevním vlastnictví. Jeden podnájemník si dal žádost na neplacení záloh na služby po dobu jeho měsíční dovolené . Jak prosím postupovat v tomto případě. Děkuji Valentová

Odpověď 12.08.2014 11:59
Dobrý den, platit stanovené poplatky do fondu opravy a zálohy na plnění poskytovaná s užíváním bytu patří k základním povinnostem nájemce. Pokud si žádost podal podnájemce, nemá žádnou právní váhu, neboť právní vtah, nájemní smlouva, byla uzavřena mezi bytovým družstvem v postavení pronajímatele a členem bytového družstva v postavení nájemce. Mezi bytovým družstvem a podnájemcem žádný právní vztah neexistuje.


| Pavla
Dobrý den, prosím o radu.. Bydlíme v nájmu, majitelka bytu s námi vůbec nekomunikuje ať už se jedná o cokoli, nezvedá telefon, neodpovídá na zprávy prostě nic, zjistili jsme že je na ní uvalená exekuce, chceme se odstěhovat, ale jak máme postupovat když s námi vůbec nekomunikuje? ve smlouvě máme měsíční výpovědní lhůtu..

Odpověď 12.08.2014 11:54
Dobrý den, pokud máte ve smlouvě měsíční výpovědní lhůtu, zašlete výpověď z nájmu bytu písemnou formou na doručenku, nebo se pokuste doručit výpověď osobně s nějakým svědkem.


| Milan Smrčka
Chci se zeptat kdo platí opravu kohoutů před a za vodoměrem,který patří SčVK.Při výměně vodoměru zničili jeden kohout a přišla slušná faktura za opravu.Děkuji.

Odpověď 12.08.2014 11:53
Dobrý den, v majetku SčVK je pouze vodoměr a uzavírací ventily patří majiteli nemovitosti. Pokud jeden z ventilů byl nefunkční. Došlo k jeho opravě na náklady majitele domu. Můžete se sice pokusit soudní cestou dokázat, že vám zničením kohoutu byla způsobena škoda, ale patrně neunesete důkazní břemeno, protože zničený kohout předpokládám, nemáte k dispozici.


| Kojdová Sylva
Dobrý den. Ještě bych se chtěla zeptat, jak je to s vyúčtováním služeb a vodného, připrodeji bytu.Byt jsem prodala letos v červnu a bylo mi sděleno, že vyúčtování proběhne až v roce 2015. Musím opravdu čekat celý rok?
Děkuji Kojdová Sylva

Odpověď 12.08.2014 11:51
Dobrý den, vyúčtování zálohových plateb za služby spojené s bydlením se skutečně provádí 1x ročně a to po skončení účtovacího období, což je zpravidla kalendářní rok. Majitel domu svým dodavatelům také platí zálohy, a vyúčtování nelze provést, když majitel domu neobdrží vyúčtovací faktury za celý dům. Teprve po obdržení těchto vyúčtovacích faktur je možné provést vyúčtování nákladů na služby na jednotlivé byty.


| Kojdová Sylva
Dobrý den. Prodala jsem byt, který jsem měla v osobním vlastnictví,ale správu nám dělá OSBD Krnov. Již delší dobu s nimi mám spory z důvodu neplnění jejich povinností.Můj dotaz se týká toho, že jsme s novou majitelkou sepsali prohlášení, že od června 2014 bude náklady spojené s bytem hradit ona.Připojili jsme i konečný stav vodoměru a vše potřebné k tomu,aby náklady mohli být přepsány na ni.Bohužel již druhý měsíc mám v SIPU nájem já a vyúčtování jsem se také ještě nedočkala.Ani žádné jiné odezvy na to prohlášení.Nová majitelka byt užívá již od června 2014,zapsána do katastru nemovitostí je od 26.6.2014.Jak dál postupovat? Děkuji.

Odpověď 12.08.2014 11:45
Dobrý den, ve vašem případě bych doporučil obrátit se nejbližší advokátní kancelář, která vstoupí s OSBD Krnov v jednání a napraví daný stav věcí.


| Vera
Dobry den,mam dotaz,mam v podnajmu baracek ktery ma majitelka v insolvenci,tak bych chtela vedet zda vlastne mam platnou smlouvu a mohu i nadale objekt uzivat navzdory insolvenci. Dekuji za odpoved

Odpověď 12.08.2014 11:44
Dobrý den, doporučuji kontaktovat insolvenčního správce a celou záležitost s ním projednat.


| Eva
Dobry den,chci se zeptat jsem najemnik bytu.S majitelem bylo dohodnuto,ze veskere preplatky i nedoplatky jsi necha za vyuzivani bytu. Dostavam prispevky na bydleni,tam mi bylo receno,ze ze zakona mi je majitel musi dat. Ma mi napsat papir,kde bude vse rozepsano a ta castka. Pokud se majitel rozhodne napsat nula,nema pravo socialka jsi to overovat bez vedomi majitele? Dekuji

Odpověď 07.07.2014 12:54
Dobrý den, vyúčtování služeb spojených s bydlením je pronajímatel povinen provést 1x ročně a předložit nájemcům bytů. U bytů, kde je centrální dodávka tepla a teplé vody, tzv. byty I. kategorie, se vyúčtování těchto služeb musí vypracovat v souladu s vyhl. č. 372/2001 Sb. Pokud tak pronajímatel neučiní, můžete se např. obrátit na Českou obchodní inspekci,nebo Státní energetickou inspekci, aby celou záležitost prověřila. Patrně pobíráte dávky v hmotné nouzi od Úřadu práce, oddělení státní sociální podpory. Tento úřad však není oprávněn správnost vyúčtování služeb spojených s bydlením kontrolovat.


| Lucka
dobrý den, nedávno jsem vyšla vstříc nájemníkům a ukončila jim smlouvu, uvedli, že končí z důvodu dopravní nehody s následky, takže jsem jim vyšla vstříc a dohodli jsme se na ukončení a část nájmu jsem jim nechala uhradit z akontace, kt. mi dali při podpisu smlouvy (z důvodu jak to mají chudáci těžké), pak došlo k předání bytu (mmch nájemník po nehodě seděl v autě a byl zcela v pořádku), byt nebyl nic moc uklizený, ale na první pohled to šlo, podepsali jsme předávací protokol, věci v bytě byly všechny, jen jeden stoleček byl uklizený v úložném prostoru, viděla jsem ho a nenechala si ho bohužel sundat, až nový nájemník zjistil, že je rozbitý, má ulomenou nohu, pak jsme zjistili, že postel obsahuje různé věci - jako spodní prádlo nájemnice, kost z kuřete apod., takže jsme se dohodli, že necháme postel vyčistit a že si nájemník zbytek uklidí, byli to vady, kt. jsi si na první pohled nevšimla a do protokolu je nezapsala, ale do toho protokolu jsem napsala tento text : Toto zúčtování bude v případě, že nájemce odevzdá byt ve stavu, v jakém jej převzal s přihlédnutím k obvyklému opotřebení. V opačném případě bude kauce použita na úhradu případného úklidu a škod v bytě způsobených a doplatku energií výše zmíněných. Mám tedy šanci si náklady za stolek, tepování a úklid jim strhnout z té zbylé kauce??? I když to není v předávacím protokolu. Děkuji

Odpověď 07.07.2014 12:57
Dobrý den, pokud nejsou vady v bytě při jeho navrácení poznamenány v protokolu o předání bytu, bude poměrně těžké následné uplatnění vad a poškození bytu prokázat. Určitě bych doporučil pořídit od všeho fotodokumentaci a zkuste se obrátit na nejbližší právní kancelář, zda by vám dovedli pomoci, případně i vypracovat žalobu a poškození bytu uplatnit soudní cestou.


| Jiřina
Dobrý den!
bydlím v pronajatém bytě.Pronajímatel a já jakožto najemce jsme se dohodli na úhradě nájemného a také na měsíčních zálohových platbách služeb a energie(služby nebyli rozepsány ve smlouvě)
Přišlo mi vyúčtování nákladů služeb za rok 2013,kde si majitelka bytu dala položky,které souvisí s vlastnictvím bytu a ne do služeb.Jedná se o fond oprav,pojištění domu,odměny členům výboru,ostatní náklady a přesně nevím zda i běžné provozní výdaje,finanční správa tam patří.
S majitelkou jsem mluvila,prý to nechce dát do nájmu,ale nechat v nákladech,které samozřejmě platím já.
Prosím Vás jak mám postupovat dál,zda mám nárok na vrácení peněz za služby,které jsem neměla platit.
Děkuji za odpověď

Odpověď 07.07.2014 12:57
Dobrý den, bohužel z vašeho dotazu není patrné, zda se jedná o nájemní byt s nájemní smlouvou, nebo zda se jedná o podnájem bytu. V každém případě u nájmu bytu máte povinnost hradit nájemné a zálohy na služby spojené s bydlením, které je pronajímatel povinen nájemci 1x ročně vyúčtovat. Nájemce má povinnost hradit pouze základní služby spojené s bydlením, což je dodávka tepla a teplé vody, studené vody, osvětlení společných prostor, zajištění provozu výtahu, pokud je v domě, dodávka stočného nebo likvidace odpadních vod z žumpy, náklady na provoz komínů a úklid společných prostor. Pokud pronajímatel chce vyúčtovat jiné náklady, musí na nich být s nájemcem v nájemní smlouvě domluven. U podnájmu bytu se vztah mezi nájemcem a podnájemcem řídí výhradně textem podnájemní smlouvy.


| Marie Bartáková
Dobrý den.
Bydlím 24 let v družstevním bytě malého družstva36byt. jednotek DUO. 11let bydlím sama dcera se odstěhovala. Nyní dle NOZ se přišlo na to, že mám přeplatek na výtah a popelnice za těch 11 let.
Protože jsem neměla podepsaný EL o počtu bydlících. Jsme malé družstvo a paní co dělá celou dobu účetnictví pro DUO bydlí nejméně 20 let jako má sousedka. Neupozornila mě, že mám podepsat nový EL. Všichni se tu známe. Mám už 8 a 6 let vnučky, které někdy u mě jsou. Je dost nepravděpodobné, že by šlo o to že si někdo nevšiml, že u mne dcera nebydlí. Já jsem pracovala jako mzd. účetní. Informovala jsem vždy všechny zam.o tom jaké potvrzení nebo podklady mají doložit bez rozdílu aby nedošlo ošizení při daních. Vždy i když jsem je třeba fyzicky vůbec neznala
jsem je kontaktovala tel. nebo emailem.
Jsme malé družstvo. Byty nejsou OV. Požádala jsem o vrácení přeplatku. A dočkala jsem se odmítnutí.Že prý účetní co dělá účetnictví pro DUO je v představenstvu krátkou dobu.
Je mi opravdu zle z toho jak představenstvo manipuluje s družstevníky. Říkají třeba, že v případě převodu do OV bude každý byt mít 3 000, dań z nemovitosti ročně. Ne z převodu. Koeficient pro PHU 4,5 - 5 myslím. Což odpovídá několika stům za rok.
Chtěla jsem vědět, zda mám nárok a jaká je promlčecí doba. Někde jsem slyšela, že 3 roky. Družstvo se zatím tváří, že nemám nárok na nic. Nejde mi o peníze! jde o férovost a to představenstva družstva DUO je velký problém. Není mi dobře když se mám dostavit na schůzi. V posledních asi rok tam vůbec nechodím. Nehodlám si ničit psychiku manipulacemi co tam slyším. Divím se jak je někdo může volit. Já jsem proti. Ostatní se asi bojí, nechtějí si dělat zlo a mlčí a chodí a poslouchají ty kecy k ničemu.
Nevím jak nakládají s ostatními financemi nás všech. Toto neférové jednání mi ovšem napovídá, že to nebude to nejlepší.
CO MÁM DĚLAT ? není mi dobře z toho hnusu. Bartáková a bojím se jich!

Odpověď 07.07.2014 12:58
Dobrý den, podle občanského zákoníku je a vždy byl, nájemce povinen písemně oznámit pronajímateli všechny skutečnosti rozhodné pro stanovení záloh na služby spojené s bydlením. Pokud jste tak neučinila, bude dnes velmi těžké zpětně cokoliv prokazovat. Promlčecí doba je skutečně 3 roky, ale tak, jak to popisujete, družstvo provedlo vyúčtování podle informací, které mělo k dispozici. Jiná záležitost je případná neoprávněná manipulace s finančními prostředky bytového družstva, zde máte možnost podat podnět orgánům činným v trestním řízení. Pokud představenstvo nemá důvěru členů družstva, mohou členové družstva požádat o svolání členské schůze, představenstvo odvolat a zvolit nové představenstvo. Bližší k tomu najdete ve stanovách vašeho bytového družstva.


| Petr Zmuda
Dobrý den, koupil jsem nemovitost a chci přepset vodoměr. Na VaK mi řekli že je tam dluh od původního majitele a že mi to nepřepíšou ať to doplatím nebo vodoměr odpojí. Mají na to právo ? Původní majitel nereaguje. Děkuji

Odpověď 07.07.2014 12:59
Dobrý den, VaK na tento postup nemá právo a dluh na dodávce vodného a stočného může vymáhat pouze po původním uživateli se kterým měl podepsanou smlouvu. Trvejte na předložení smlouvy na vaše jméno, pokud tak VaK v přiměřené lhůtě neučiní, kontaktujte nejbližší advokátní kancelář aby vám s touto záležitostí pomohli. V krajním případě by bylo možné podat podnět orgánům činným v trestním řízení.


| Kristýna
Dobrý den, podnájemník odmítá uhradit nedoplatek za služby a energie za 2013, i přesto, že má k dispozici veškeré podklady a faktury od vlastníka bytu.Také odmítá přistoupit na navyšení záloh za služby a energie z důvodu vyšší spotřeby z jeho strany. V podnájemní smlouvě má pro tuto příležitost možnost výpovědi, ale tu také odmítá. Co mohu dělat?

Odpověď 07.07.2014 13:00
Dobrý den, záleží přesně na podmínkách sjednaného podnájmu bytu. Protože neznám přesný text podnájemní smlouvy nemohu vám přesně odpovědět. Zkuste se poradit v místní advokátní kanceláři


| Iva
Dobrý den, chci se zeptat, před třemi měsíci jsem převedla za úplatu družstevní podíl v bytovém družstvu, byla podepsána smlouva a byt předán novému majiteli. Poněvadž na bytě byly dluhy, zaplatila jsem celkovou dlužnou částku, kterou vyčíslilo bytové družstvo, včetně nákladů na právní zastoupení a soudní náklady. Bytové družstvo potvrdilo, že byt je bez dluhů a tudíž mohl proběhnout převod. V těchto dnech mi BD poslalo výzvu k úhradě nákladů za právní zastupování. Má vůbec BD po třech měsících po převodu podílu žádat opět úhradu za právní zastupování, které již bylo zaplaceno. Samozřejmě žádá daleko vyšší částku. Děkuji za odpověď.

Odpověď 07.07.2014 13:01
Dobrý den, převod členských práv a povinností nepodléhá souhlasu orgánů družstva a proto mě překvapuje, že družstvo požaduje platbu za právní služby. Pokud byl na bytě dluh a bytové družstvo tento dluh uplatnilo žalobou u soudu, bylo vaší povinností, pokud byl vydán pravomocný platební rozkaz nebo pravomocný rozsudek, zaplatit dluh, příslušenství a náklady právního zastoupení, jehož výše je v rozsudku uvedena. Pokud dnes bytové družstvo požaduje zaplacení dalších nákladů kontaktujte advokátní kancelář a záležitost s nimi konzultujte.


| Krausová
Dobrý den, mám nedoplatek na topení za loňský rok 8.054, - Kč. Jakou mám možnost "nezaplatit" resp. zaplatiti spravedlivě? Prokazatelně - byli zde řemeslníci doporučení fy Klokoč mi loni nešlo topení v 1 místnosti vůbec(ložnice), a to už 2. zimu, sporadicky v kuchyni, "naplno" v obýváku. Jak mohu mít takový nedoplatek když topení většinu zimy nefungovalo? Dále jsem se dozvěděla, po opravě, že všechny ventily na topení jsou nefunkční, takže si nemohu regulovat teplo.Dům plánuje výměnu ventilů "v budoucnu". Nerada bych, vzhledem k tomu, že mi topení již funguje-bez možnosti regulace, platila příští rok dvojnásobek. Jakou mám obranu za vyúčtování tepla z nefunkčních radiátorů? Děkuji za odpověď.

Odpověď 07.07.2014 13:02
Dobrý den, rozpočet nákladů na dodávku tepla udává vyhl. č. 372/2001 Sb. Zde jsou stanoveny způsoby, jak se rozpočítá celkový náklady na dům mezi jednotlivé byty. Pokud nejsou v bytech osazeny na radiátorech poměrové měřiče tepla, rozpočítává se náklad mezi jednotlivé byty podole podlahové plochy bytu. Pokud Vám v bytě nefungovalo topení, má nájemce za povinnost závady v bytě, které ze svého hradí pronajímatele oznámit pronajímateli a ten je povinen závady odstranit.


| Zaneta
Dobrý večer, pronájímám byt jedné paní, v podnájemní smlouvě je sjednaná částka celkem, ted mě přišlo vyúčtování za vodu,topení atd. je tam velký nedoplatek, paní má strašnou spotřebu všeho jako by jich tam bydlelo 5 :-( Bohužel mi odmítá nedoplatek zaplatit, ve smlouvě nemáme uvedeno,že nedoplatek platí ona, je šance, že to z ní dostanu? Je něco takového v občanském zákoníků? Ještě otázka peníze mi dává hotově, ale nemá ode mě žádné potvrzení, že mi peníze dala, můžu ji pohrozit, že ji dám okamžitou výpověd pro neplacení? Moc díky za radu Zaneta

Odpověď 07.07.2014 13:04
Dobrý den, asi Vás nepotěším, ale rozhodující je text podnájemní smlouvy, Pokud jste si v podnájemní smlouvě úhradu nedoplatků za služby spojené s bydlením nesjednala, patrně se této částky nedomůžete. Postup se zatajením plateb nedoporučuji.


| Vít Odstrčil
Dobrý den
rádi bychom převedli družstevní byt do soukromeho vlastnictví -druzstvo je složeno pouze z obyvatel 1 činžovního domu. družstvo má pujčku u banky kterou splácí.předsteda družstva nám bez důvodu sdělil že převod bytu není možný. Pokud bychom doplatili poměrou čast dluhu družstva a odsoulasil nám převod nadpoloviční část členu družstva, existuje ještě nějaký duvod proč nelze byt převést?
Mnohokrát děkuji za odpověd

Odpověď 07.07.2014 13:05
Dobrý den, toto je častá podmínka bank, když družstvu poskytnou úvěr na nějaké práce, např. na zateplení domu, požadují, aby po dobu splácení úvěru nebyly byty převáděny do osobního vlastnictví, protože nositelem úvěru je bytové družstvo a to ručí za úvěr bytovým domem. Převedením bytů do osobního vlastnictví by družstvo zaniklo a bance by neměl kdo splácet úvěr. Jediný způsob je jak popisujete, splatit poměrnou část úvěru a potom by možná mohlo dojít k převodu bytu do osobního vlastnictví. Poslední slovo ale může mít banka, neznám přesně podmínky úvěrové smlouvy.


| Libor
Dobrý den, minulý rok jsem byl podnájemníkem od ledna do října. K 1.11.2013 jsem se (na prosbu majitelky z rodinných důvodů) odstěhoval. Měl jsem platnou smlouvu a vždy jsem poctivě platil nemalý nájem. V dubnu mi bylo slíbeno majitelkou, že se mi do poloviny května ozve ohledně přeplatků, ale dodnes jsem se nedozvěděl vůbec nic, majitelka je dost nepříjemná a vůbec jí to nezajímá (její slova). Mohli byste mi poradit na koho se obrátit? Ostatní nájemníci ze stejného vchodu už mají peníze přes 3 týdny na účtech a já, ač je v podepsané a již zmíněné smlouvě napsáno, že má nájemce povinnost do 15ti dní přeplatek urovnat, ani nevím jak na tom jsem. Předem moc děkuji za váš čas a pomoc. S pozdravem Libor ze Studénky

Odpověď 07.07.2014 13:06
Dobrý den, záleží na podmínkách podnájemní smlouvy, zda výplata přeplatků nebo případná úhrada nedoplatků byla v podnájemní smlouvě dohodnuta


| Jana
Dobrý den, koupili jsme družstevní byt a chceme se zeptat, zda-li je bývalý majitel povinen jej vymalovat na bílo. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď 07.07.2014 13:07
Dobrý den, dnes již tato povinnost takto není nikde striktně zakotvena. Srovnejte však svůj požadavek s § 2243 zákona č. 902012 Sb., nový občanský zákoník


| Vítek
Dobrý den, mám dotaz ohledně nájmu. Jsme v pronájmu v bytu. Nájemce předemnou neplatil elektřinu a proto mu ji odstřihli. Nyní jsem v bytu já a už měsíc platím nájem, ale elektroměr a elektřinu ještě nemám a stále čekám a bude to už přes měsíc. Zajímá mne zda jsem povinnem platit plný nájem i se zálohou na elektřinu či se mám s pronajímatelem dohadovat o nějakém určitém snížení nájmu. Děkuji předem za odpověď

Odpověď 07.07.2014 13:08
Dobrý den, pokud se jedná o družstevní byt a Vy jste s družstvem v nájemním poměru, je dle § 2243 zák. č. 289/2012 S., nový občanský zákoník, je pronajímatel povinen zajistit, aby byl způsobilý k nastěhování a obývání. Družstvo je tedy povinno na své náklady zajistit, aby v bytě byla elektřina a byl osazen elektroměr.


| Jana
Dory den prosim Vas existuje nejaky vzor nebo nejaky tiskopis ohledne kauce na byt? Jsem rozvedena a na byvalem byte kde momentalne zije muj ex jsem platila kauci ve vysi 17 tisic. Kauci sem platila celou ja a chtela sem po byvalem manzelovi pulku. Muzu chtit celou tu kauci?Kdyz sem to platila cele ja? Pokud ano a neni k tomu zany vzor staci vzor o uznani dluhu ? Dekuji Kucerova

Odpověď 07.07.2014 13:09
Dobrý den, na poskytnutí kauce není předepsaný žádný vzor, pouze pronajímatel musí kauci evidovat na zvláštním účtu a úroky vypořádat s nájemci. Prokazování, že celou kauci jste hradila Vy bude obtížné, zvláště, byla li hrazena za trvání manželství ze společných peněžních prostředků. V tomto případě doporučuji celou záležitost řešit prostřednictvím advokáta.


| omar
dobrý den,
jako družstvo jsme si vzali úvěr na zateplení domu, zároveň byla provedena celková rekonstrukce balkónů a částka rozepsaná na všechny byty stejně podle m2.
Náklady 25 000,- za 1 balkon
Někdo vlastní balkony 2 někteří jen 1 a pět bytů balkón nemají.
Po revitalizaci tj. od 1.1.2014 jsme se stali SVJ.
Nás 5 bez balkónu chceme žádat o nové rozpočítání navýšení splátek ale nevíme o jaký zákon se můžeme opřít. Pochopitelně ostatních 39 vlastníků mají jiný názor
Náš nově zvolený předseda a také ten bývalý nám na naši žádost odpověděl otázkou \" a kdo to bude počítat ? \"
Vždyť majitelé s balkony si navýšili hodnotu svého majetku a nás 5 bez balkonu je budeme pomáhat 15 let splácet
Prosím poraďte děkujeme
omar

Odpověď 07.07.2014 13:10
Dobrý den, především je nutné pořádně přečíst prohlášení vlastníka, kde zpravidla bývá uvedeno, že balkony jsou společné části domu, ale určeny výhradně k užívání majitelů jednotek, ve kterých se balkony nacházejí. Potom se na opravě balkonů podílejí všichni členové SVJ.


| Jana
Pronajímáme družstevní byt za pevnou částku včetně energií. Musíme podávat nájemci vyúčtování skutečných nákladů ? Odmítá nám doplatit dlužné nájemné s touto výmluvou :(

Odpověď 07.07.2014 13:11
Dobrý den, patrně se jedná o podnájem bytu a zde zcela záleží na podmínkách v podnájemní smlouvě dohodnutých. Je dobrá se při sepisování podnájemní smlouvy poradit s advokátem, nebo jej podnájemní smlouvu nechat sepsat.


| Martin K.
Dobrý den, dne 13.3.2013 jsme s manželkou prodali byt v os. vlastnictví vcetne celeho spoluvlastnickeho podilu novým majitelům. Do te doby jsem byl předsedou SVJ. Prodejem bytu a spoluvlastnickeho podílu zaniká automaticky členství v SVJ. Více jak po roce zjišťují, ze u Krajského soudu v Ostravě jsem stále veden jako předseda tamniho SVJ. Nedošlo tedy k volbe nového výboru shromážděním nájemníků a oznámení příslušnému soudu k zápisu do obchod. rejstříku.
Plyne mi prodejem bytu a spoluvl. podílu jakákoliv oznamovaci povinnost a mohu byt popotahovan za případné špatné vedení SVJ a jak mám řešit liknavost a nezájem stávajícího SVJ k volbe nového výboru SVJ a oznámení příslušnému soudu k zápisu do obchod. rejstříku ? Jde zároveň o porušení stanov SVJ.

Odpověď 07.07.2014 13:12
Dobrý den, určitě bych se obrátil na Krajský soud s oznámením, že smlouvou o prodeji nemovitosti jsem prodal byt v SVJ, kde jsem vykonával předsedu a toto oznámení např, doložil novým výpisem z katastru nemovitostí, popř. smlouvou o prodeji nemovitosti. Dále napište SVJ, že jste byt prodal a že Vám zaniklo členství ve výboru SVJ a že požadujete svoje vymazání z rejstříku společenství.


| karaus jan
Jsem vlastníkem bytové jednotky v domě v Praze 7 a každý měsíc platím za komín, který nepoužívám.Děkuji předem za odpověď.Karaus.

Odpověď 07.07.2014 13:13
Dobrý den, pokud máte v bytě komínové vyústění, do kterého není napojen žádný spotřebič, je nutno toto zaústění zazdít a majiteli domu potom písemně oznámit, že komínové zaústění je zazděné a spalinovou cestu nevyužíváte.


| Jiri Zehnal
Dobry den, mam na vas dotaz jeli mozne nejakym zpusobem se uplne odpojit od ustredniho topeni v bytovem dome ve spolecenstvi vlastniku kdyz si topim krbovimi kamny sam.

Odpověď 16.05.2014 07:24
Dobrý den, odpověď bude zřejmě ležet v prohlášení vlastníka. Pokud je bytová jednotka napojena na rozvod UT, mělo by dojít ke změně prohlášení vlastníka. Navíc odpojení bytové jednotky od rozvodu UT naruší hydraulickou stabilitu soustavy a musí dojít k jejím novému vyregulování. V zásadě nelze tento krok, odpojení bytu od soustavu UT doporučit.


| Anděla Šonková
Pěkný den, prosím, podle jaké právní normy lze postupovat, když si majitel bytu v domě společenství vlastníků jednotek (SVJ) odmítá nechat udělat a zaplatit (vzít půjčku) na výměnu oken za nová, těsnící, kvůli následnému zateplení objektu?
Lze jej k tomu vůbec přimět?
Děkuji.

Odpověď 16.05.2014 07:24
Dobrý den, v takovémto případě je nutno postupovat podle stanov SVJ, usnesení shromáždění vlastníků a případně prohlášení vlastníka, vymezující jednotky v domě. Usnesení shromáždění vlastníků v domě, pokud je přijato v souladu s právními předpisy a stanovami SVJ je závazné pro všechny členy SVJ.


| zuzana
Dobrý den,chtěla sem se zeptat,bydlime v byte 2,ale trvale bydliště u nás ma ještě napsáno další 4 lide.platime tím pádem vice za vodu atd?děkuji

Odpověď 16.05.2014 07:26
Dobrý den, údaj o trvalém pobytu je evidenční údaj podle zákona o evidenci obyvatel a nemá s faktickým užíváním bytu nic společného. Nájemce je povinen skutečný počet osob užívajících byt pronajímateli oznámit. Doporučuji vždy písemnou formou. Podle počtu osob užívajících byt se potom stanoví příslušné zálohy a rozpočítají náklady na služby, které jsou podle počtu osob účtovány.


| zuzana
Dobrý den,chtěla sem se zeptat,bydlime v byte 2,ale trvale bydliště u nás ma ještě napsáno další 4 lide.platime tím pádem vice za vodu atd?děkuji


| Martina Hanzlíčková
Dobrý den, dostali jsme vyúčtování za rok 2013. Mezi ost.náklady jsou:desinsekce, pojištění,správci,správa účtu plateb, rozúčtování tepla. Ráda bych věděla, zda je to správné a patří to do vyúčtování.Děkuji za odpověď. M.Hanzlíčková

Odpověď 16.05.2014 07:38
Dobrý den, pokud se jedná a o nájemní bydlení, předmětem vyúčtování jsou základní služby poskytované s bydlením, tj, zejména dodávka tepla a teplé vody, studené vody a stočné, osvětlení společných prostor, popř. provoz výtahu v domě a zajištění úklidu společných prostor. Bytová družstva a společenství vlastníků jednotek však svým usnesením mohou dohodnou odlišnosti.


| vladimir
Dobry den,bydlim v mestskem byte .Byt je vytapen tuhymi palivy.K bytu nalezi drevena kulna na palivo.Najemce pozaduje platbu najemneho za tuto kulnu.Je k tomu opravnen,zduraznuji jde o drevenou kulnu s hlinenou podlahou bez okna.Plocha kulny je 15m2.Do najmu zapocitavaji 7,5m2.Plati se 50kc za m2.Dekuji za odpoved Vladimir Hanak

Odpověď 16.05.2014 07:39
Dobrý den, pokud je dřevěná kůlna na palivo přidělena k užívání bytu, je požadavek na platbu nájemného za tuto kůlnu oprávněný.


| michaela
Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jestli mohu podat trestní oznámení na sousedku, od které mi neustále zatéká do bytu z jejího balkonu, který je ve špatném stavu? Opakovaně dochází ke škodám na mém majetku a ani správce společenství vlastníků tuto osobu nemůže donutit si opravy své nemovitosti hradit a realizovat. Balkon této sousedky není součástí společných prostor. Je to na podání pouze občansko-právního sporu nebo i mohu vyvolat trestně právní řízení? Děkuji předem za odpověď - spěchá.

Odpověď 16.05.2014 07:42
Dobrý den, zda můžete podat trestní oznámení vám odpoví zcela jistě advokátní kancelář. Proto doporučuji tuto záležitost řešit v úzké spolupráci s právníkem.


| Kleinová
Dobrý den,jaké jsou,prosím,nejdůležitější změny na rok 2014 /2015/pro majitele domu? Vyúčtovávám panu majiteli zálohy na bydlení, není SVJ a nemám v tom jasno,co pro koho platí.Je pravda,že má oznamovací povinnost vůči nájemníkům, musí mít zpracován energetický štítek, namontovány měřáky tepla a do konce roku vodoměry ve všech bytech,co pronajímá? Vlastní celý dům s několika byty.Děkuji za odpověď.

Odpověď 16.05.2014 07:43
Dobrý den, nejdůležitější změny pro majitele jsou dány tím, že od 1.1.204 platí zákon č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník a zákon č. 90/2012 Sb., zákon o obchodních společnostech a družstvech. Taxativní výčet změn přesahuje možnosti této rubriky. Energetický průkaz budovy musí být s platností od 1.1.2015 zpracován pro budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1.500 m2. Stavebník, vlastník budovy, nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni mj. vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji, regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům. Tato povinnost musí být splněna k 1.1.2015.


| Jana
Dobrý den, musím vracet jako nájemník přeplatky podnájemníkovi, ve smlouvě to zanesené nemáme. Děkuji

Odpověď 16.05.2014 07:30
Dobrý den, vztah mezi nájemcem a podnájemcem je vymezen podnájemní smlouvou, která je pro obě strany závazná.


| Ilona Kalová
Dobrý den, mám družstevní byt, který pronajímám. Mám nárok na převod bytu do osobního vlastnictví? Děkuji Kalová

Odpověď 16.05.2014 07:31
Dobrý den, o převodech bytu do osobního vlastnictví rozhodne členská schůze bytového družstva.


| Igor
Dobrý den
Chci se jen zeptat a psaní by bylo na moc dlouho,jsem vlastníkem byty mám hypotéku dostal jsem se do problému dlužím na nájmu a na poplatcích asi kolem 50 000kč.Mám schválenou insolvenci a správkyně celé bytové jednotky si nepodala žádost aby ji to bylo spláceno tak mi zbývá zaplatit jen asi 3 nájmy asi 12000kč a teď mi odpojili teplou vodu bydlím ve 2 patře a zastavili mi vodu u paní co bydlí pode mnou mohou mi to udělat?

Odpověď 16.05.2014 07:35
Dobrý den, podle stávajícího výkladu hygienické služby není možné přívod teplé vody do bytu odpojit. Pronajímatel však má možnost, podle stávající právní úpravy dát pronajímateli výpověď, bez výpovědní doby, pokud nájemce porušuje své povinnosti zvlášť závažným způsobem. Nezaplacení nájemného a záloh na služby za dobu 3 měsíců takovýmto závažným porušením povinností nájemce je.


| PAVEL
Dobrý den chtěl jsem se zeptat bydlím v najěmním bytě, musí pronajímatel platit zalohy na TUV

Odpověď 16.05.2014 07:45
Dobrý den, nájemce je povinen pravidelně hradit ne jenom stanovené nájemné ale také stanovené zálohy na služby spojené s bydlením. Pokud je byt vybaven teplou vodou, tedy i zálohu na teplo vodu.


| Josef Daňhel
Dobrý den, chci se zeptat na vodné a stočné. Bydlíme s přítelkyní v malém bytě, kdy já zde mám trvalé bydliště, ale ona má trvalé bydliště u rodičů. Domovník nám účtuje vodné a stočné za oba dva a nyní jsem se dozvěděl, že její otec platí vodné a stočné za ní na jejím trvalém bydlišti. To znamená, že za přítelkyní se platí dvojnásobná taxa. Kde tedy má platit vodné a stočné? Mě vyplývá, že na trvalém bydlišti, ale nejsem si jistý. Děkuji za Váš čas a odpověď. Josef Daňhel

Odpověď 16.05.2014 07:46
Dobrý den, Trvalý pobyt nemá žádný vztah k nájmu bytu, je to evidenční údaj podle zákona o evidenci obyvatel. Nájemce je povinen pronajímateli oznámit skutečný počet osob užívajících byt, a pronajímatel podle toho stanoví příslušné zálohy na služby spojené s bydlením.


| Wydrová E.

Dobrý den,
Jsem majitelka bytu v domě SVJ. Ve vyúčtování nákladů za užitkovou vodu je dle vodoměrů naúčtovaná částka dle spotřeby (m3). Je v pořádku,že mám naúčtovanou další částku a to, spotřebu vody podle plochy bytu (m2) ?

Děkuji za odpověď

Odpověď 16.05.2014 07:48
Dobrý den, náklad na dodávku teplé vody se skládá ze základní složky, ve výši 30% celkových nákladů a spotřební složky ve výši 70% celkových nákladů. Základní složka se rozpočítává mezi konečné spotřebitele podle podlahové plochy bytů, spotřební složka se rozpočítává podle údajů naměřených na vodoměrech v bytech.


| Nikol
Dobrý den,
mám problém. Majitelka bytu ve kterém bydlím jako podnájemnice. Bez mého vědomí platila část peněz do fondu oprav. Z peněz které jsou vymezeny na služby 2500Kč (nejsou konkrétně vypsány o jaké služby se jedná). Takže teď po mě chce, abych doplatila 12000Kč za vodu....Ani mi nechce ukázat žádný doklad o placení Fondu oprav
Děkuji

Odpověď 16.05.2014 07:49
Dobrý den, právní vztahy mezi nájemcem a podnájemcem upravuje podnájemní smlouva. Je tedy nutné při dodržování práv a povinností, jak nájemce, tak podnájemce vycházet právě z této podnájemní smlouvy.


| Dáša Dočkalová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je možné, aby mi pronajímatel, v mém případě obec, naúčtovala ve vyúčtování za služby spojené s bydlením za rok 2013 ještě i fakturu za rok 2012? Jedná se o stočné za IV. čtvrtletí 2012. Náklady byly rozpočítány dle spotřeby na vodoměrech za rok 2012. Kolik let zpětně může pronajímatel účtovat náklady?

Děkuji

Odpověď 16.05.2014 07:51
Dobrý den, Náklady na služby spojené s bydlením, je pronajímatel povinen vyúčtovat nájemci 1x ročně, zpravidla po skončení účtovacího období, což bývá kalendářní rok. Pronajímatel však v době provedení vyúčtování nemusí mít k dispozici všechny faktury a pak se stane, že část nákladů z předchozího období je vyúčtována až následně. Pokud je však správně vedeno účetnictví, je vyloučeno, aby vám stejný náklad byl vyúčtován 2x.


| Libuše Cichá
Přeji pěkný den,
obdržela jsem dopis z SBD, že mám dodat fotodokumentaci týkající se položení plovoucích podlah. 1. Nevím kde vzali informaci, že plovoucí podlahu mám. 2. Neuvedli důvod proč to chtějí. 3. Mají na to právo. Byt mám v OV.

Děkuji

Odpověď 10.04.2014 12:57
Dobrý den, Vlastnící bytů se řídí stanovami SVJ a v tomto případě by na uvedenou záležitost mohl dopadat stavební zákon. Vaší povinností je pouze zpřístupnit byt ke kontrole technických zařízení v bytě a umožnit odečet naměřených hodnot na měřidlech energií a vody.


| j.Holub
Ve vyúčtování za r.2013 jsou v našem SVJ rozepsány výnosy z NP na jednotl.spoluvlastníky.Lze tyto výnosy použít pro os. potřebu po zdanění?Může požadovat SVJ převod těchto výnosů do FO bez souhlasu spol.vlastníků na výročním schromáždění?Poku ano, musí se i tak výnosy danit?

Odpověď 10.04.2014 13:02
Dobrý den, Především SVJ není založeno za účelem vytváření zisku, což ale nevylučuje pronajímání nebytových prostor. Výtěžek v pronájmu nebytových prostor je rozdělen v poměru podílu na společných prostorách domu mezi jednotlivé vlastníky. Shromáždění vlastníků může rozhodnout, že výnos z nájmu nebytových prostor bude převeden na účet dlouhodobé zálohy na opravu a udržování společných částí domu a pozemku.


| Eva
Dobry den, prichazim k Vam s velkym problemem.
Bydlim v panelovem dome (vezaku) se 32 partajemi. Vice jak polovina mame byty v osobnim vlastnicvi a ten zbytek jsou jeste porad druzstevnici. Spolecenstvi vlastniku bytovych jednotek nemame a tak nas spravuje druzstvo. Ted nam bylo klidne receno, ze kdyz nadpolovicni vetsina partaji bude se zateplovanim souhlasit, ze se nas byt ktery je mym vlastnictvym automatycky preda na banku jako zastava a to na 10-15 let. Moje otazka je, jestli me muze vubec nekdo nutit muj byt dat jako zastavu bance bez meho souhlasu a podpisu ???? Bud si zatepleni musime zaplatit v hotovosti anebo dat muj byt coz je mem vlastnictvym do zastavy bance za uver na zateplovani. Osobne si myslim, ze me absolutne nikdo nemuze automaticky nutit anebo bez meho povoleni jednodusse zastavit byt a to dokonce automaticky. No kde bychom teda tady zili v jakem state, kdyby neco takoveho bylo od zakona dovoleno. Na zatepleni v hotovosti nemam, byt vsak nikdy nedam jako zastavu bance. Ani nahodou. Proti zatepleni bych nic nemela, ale nejsem ochotna a nikdy nebudu muj byt na nejmene 10 let davat jako zastavu vubec nejake bance. Prosim mohli by jste me poradit, jak toto vsechno podle platneho ceskeho zakona muze probihat a jestli me vubec nekdo muze muj vlasni byt jednoduse zastavit aniz by se me ptal. Jestli by ta nehorazna drzost mohla existovat, tak podam zalobu. Ze zkusenosti vim jak druzstva operuji a ze, jim to take tato vlada dovoli a nakonec i podporuje, ale me to nezajima protoze si myslim, ze na toto druzstvo nema pravo i kdyz reditel druzstva tvrdil, ze se to tak dela AUTOMATICKY. Drzost nehorazna. Prece by na katastru kde mam byt zapsan, je tim padem byt muj, by byt nesmeli druzstvu anebo bance jen tak predat. Prosim Vas sdelte me jestli je vubec neco takoveho podle zakona mozne. Dekuji predem za Vasi pomoc uz do predu. S pranim krasneho dne Eva Stranska-Calhoun

Odpověď 10.04.2014 13:07
Dobrý den, především doporučuji, aby jste svolali shromáždění vlastníků, přijaly stanovy a zvolili orgány, buď výbor společenství kontrolní komisi, nebo pověřeného vlastníka, který bude zastávat stejnou funkci jako výbor společenství. Pokud tak učiníte, mandát dosavadního správce tímto dnem zaniká a vy se ujmete rozhodování o tom, co se bude v SVJ dělat. Pokud dosavadní správce shromáždění vlastníků nesvolá, můžete to učinit samy, bez vědomí správce, zvláště, pokud máte v domě více jak 50% podílu ve vlastnictví jednotlivých členů SVJ.


| Michal P.
Dobrý den,
prosím o radu-jsem majitelem bytu, do kterého už 2 roky střechou zatéká. Opakovaně jsme toto hlásili na správce nemovitosti a žádali aby to z fondu oprav spravili,ale bez reakce. Nyní nám došla trpělivost a ihned to po zime opravili sami na vlastní náklady.můžeme si tyto náklady nechat od správce proplatit?řídí se toto nějakou vyhláškou,zákonem...
děkujeme za pomoc
MP

Odpověď 03.04.2014 10:16
Dobrý den, od 1.1.2014 platí nový občanský zákoník, přesto je i zde dána povinnost pronajímateli odstranit závady, které brání řádnému užívání bytu. Neodstraní-li pronajímatel poškození nebo vadu bytu bez zbytečného odkladu a řádně, může poškození nebo vadu odstranit nájemce a žádat náhradu odůvodněných nákladů, popřípadě slevu z nájemného, ledaže poškození nebo vada nejsou podstatné. Toto řešení však předpokládá, že zjistí-li nájemce v bytě poškození nebo vadu, které je potřeba bez prodlení odstranit, oznámí to hned pronajímateli. Jinou vadu nebo poškození, které brání obvyklému bydlení, oznámí pronajímateli bez zbytečného odkladu.


| Vladimír Morkus
Platí se oprava vrat družstevní garáže z fondu oprav , nebo si tuto musím zaplatit sám. Jedná se o uhnilou zárubeň a shnilý práh. Tyto závady způsobují odpadání kabřince na fasádě a celkové uvolnění garážových vrat.
Děkuji za odpověď

Odpověď 03.04.2014 10:18
Dobrý dem, zde záleží na stanovách družstva, případně rozhodnutí orgánů družstva, které mohou opravy, které si hradí družstevník sám, specifikovat.


| david
Dobry den chci se vas zeptat najdu vasi poradnu i v liberci muzete my prosim odepsat na ejmel dekuju vam predem.Chci se poradit ohledem majitele.

Odpověď 03.04.2014 10:20
Dobrý den, naší poradnu v Liberci nenajdete, můžete nás se svým dotazem kontaktovat zde.


| Rudolf
Dobrý den, je povinností vlastníka jednotky ( bytu ) zaplatit podíl na rekonstrukci panelového domu i když není ustaveno SVJ ? V panelovém vchodu je 21 bytů s nájemním vztahem k většinovému majitelovi a jen jeden vlastník bytové jednotky. Je nutný písemný souhlas vlastníka s rekonstrukcí nebo jiná dohoda ještě před jejím zahájením ? Děkuji za odpověď.

Odpověď 03.04.2014 10:21
Dobrý den, pokud v domě funguje bytové družstvo a do vlastnictví se převedl pouze jeden byt, nemůže zde být ustaveno SVJ. Na opravy domu budete tedy přispívat jako všichni ostatní družstevníci.


| Marek
Dobrý den
Bydlím v domě který má 2 bytové jednotky.Problém je že nemám volní přístup ke svému vodomněru ani k bojleru jelikož se vše nachází v sousedově garáži ktará je součástí domu.Sousedské vztahy jsou na mrtvém bodě a já se musím doprošovat o přístup ke svím rozvodum vody.Vše zavinil bývalí majitel který při prodeji 2 bytové jednotky zanesl celou garáž do vlastnictví mého souseda.
Garáž v domě má 2 vstupy (2 dveře) Jeden vstup mněl sloužit ke společním rozvodum vody a druhý do garáže.Problém je že garáž není ničím dělena
a tak to bylo zaneseno v katastru.Soused mi sdělil že si mám rozvod vody
nechat předělat že se nachází v jeho garáži která je výhradně jeho.

Přeji hezký den a děkuji za odpověd.

Odpověď 03.04.2014 10:23
Dobrý den, chybou je, že vám původní vlastník nezřídil věcné břemeno pro přístup k vašemu vodoměru a boileru. Můžete se buď na zřízení věcného břemene dohodnout, nebo zkusit zřízení věcného břemene soudní cestou.


| Panchártek
Dobrý den
Chtěl sem se zeptá.Sdedili sme se sestrou barak na půl a ja tam mam trvalěj pobit a ona mně nechcě přispivat ani udrzovat barak do te dobi neš se proda.Mislim si na eletřinu kterou platim zalohovjě 400 stovki a plin něchala odpojit.Ja mam přitelkiny u ktěre jsem přestiden.Co se stim da dělat.Tata gdiš zil tak tam sestra si gazdi tyden vařila pro svoji rodinu a ja sem si tam nevořal ani polivků A chcě tet pomně na plin za plyn kteri byl 1600 sem doplacel za minůli rok.Děkuji za odpovjed Milan P

Odpověď 03.04.2014 10:25
Dobrý den, bohužel toto je spíše občanskoprávní záležitost a proto se obraťte s žádostí o pomoc na nejbližší advokátní kancelář.


| Panchártek
Dobrý den
Chtěl sem se zeptá.Sdedili sme se sestrou barak na půl a ja tam mam trvalej pobit a ona mně nechě přispivat ani udrzovat barak do te dobi neš se proda.Mislim si na eletřinu kterou platim zalohovjě 400 stovki a plin něchala odpojit.Ja mam přitelkiny u ktěre jsem přestiden.Co se stim da dělat.Tata gdiš zil tak tam sestra si gazdi tyden vařila pro svoji rodinu a ja sem si tam nevořal ani polivků A chcě tet pomně na plin za plyn kteri byl 1600 sem doplacel za minůli rok.Děkuji za odpovjed Milan P


| Olga Popelářová
Hezký den: loni nám na naši žádost vystavila VaK mimořádnou fakturu na vodné a stočné mimo naše určené období, které je v květnu. Letos vystavit fakturu s tím, že toho mají moc a že již nelze.Jak mám tedy provést vyúčtování služeb nájemníkům, které je stanoveno do 30.4.?

Odpověď 03.04.2014 10:27
Dobrý den, můžete to vyřešit tak, že odborným odhadem stanovíte očekávané náklady příštích období, ty zaúčtujete a z těchto nákladů vycházíte pro vyúčtování služeb spojených s bydlením, Až obdržíte fakturu, odborný odhad odúčtujete a zaúčtujete skutečné náklady, případný rozdíl zaúčtujete v aktuálním období.


| Gabriela Kyzeková
DOBRÝ DEN,CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT KOUPILA JSEM V LÉTĚ 2013 DRUŽSTEVNÍ BYT A PO ZIMĚ SE OBJEVILI SKRYTÁ VADA PLÍSEŇ MAJITEL MĚ NA TOTO NEUPOZORNIL,JELIKOŽ VÍM ŽE TENTO PROBLÉM MĚLI I ONI SOUSEDKA MI ŘEKLA ŽE VYHAZOVALI PLESNIVÉ SKŘÍNĚ JE MOŽNÉ S TÍMTO PROBLÉMEM NĚCO DĚLAT,POŽADOVAT SLEVU NEBO ODSTOUPIT OD KUPNÍ SMLOUVY?DĚKUJI ZA RADU KYZEKOVÁ

Odpověď 10.03.2014 11:30
Dobrý den. problematika výskytu plísně v bytech není zcela jednoduchou záležitostí a závisí na mnoha okolnostech. Zejména na způsobu užívání bytu, tedy pravidelné větrání a dostatečné vytápění, nezvyšování produkce vlhkosti v bytě, (např. neúměrné množství kytek a jejich zálivka, sušení vypraného prádla v bytě apod.) a dále závisí na tepelně-technických vlastnostech stavební konstrukce. Nevím, jak máte sepsánu kupní smlouvu k bytu, ale pokud byste chtěli dosáhnout nějaké nápravy, např. slevy z kupní ceny, nebo odstoupení od smlouvy, doporučuji tento krok konzultovat s advokátní kanceláří.


| Rudolf
Dobrý den, děkuji za odpověď. Prosím jaké další informace mám uvést. Děkuji za ochotu.


| Michael Bedaň
bydlím v bytovém domě o třech bytových jednotkách. Nemáme založeno společenství vlastníků. majitel bytu na kterého je napsán vodoměr ho chce bez souhlasu nás dvou ostatních majitelů bytových jednotek odhlásit a přepsat na někoho z nás. může to udělat bez našeho souhlasu., děkuji za odpověd

Odpověď 07.03.2014 09:03
Dobrý den, V domě, ve kterém jsou pouze 3 bytové jednotky není možné založit společenství vlastníků jednotek. Pokud je dnes vodoměr přihlášen na jednoho z majitelů a s tímto majitelem bytu je uzavřena smlouva o dodávce vody, je jistě možné, aby on sám smlouvu vypověděl. Nemůže však v žádném případě docílit toho, aby smlouva o dodávce vodného byla uzavřena s jiným vlastníkem bytu bez souhlasu dotyčného vlastníka bytu. Podle stávající legislativní úpravy má dodavatel vodného za povinnost uzavřít smlouvu s majitelem nemovitosti, pokud jste 3 majitelé nemovitosti, můžete trvat na tom, aby jste všichni 3 byli účastníky smlouvy. Dále by bylo vhodné, aby jste mezi sebou uzavřeli dohodu, kdo bude dodavateli vodného za dodávky vody platit, a jakým způsobem budou přispívat zbývají 2 majitelé bytů. V dohodě by také měl být určen způsob provedení vyúčtování celkových nákladů na dodávku vodného mezi jednotlivé vlastníky bytů.


| Iva
Dobrý den,jsme 4dědici a zdědili jsme podíl v bytovém družstvu.Na členství v družstvu jsme se nedohodli a tudíž není členem nikdo a ani není sepsaná žádná nájemní smlouva.Byt je prázdný a nikdo v něm nebydlí,přesto družstvo požaduje platit nájem a to společně a nerozdílně.Chci se zeptat, zda může toto požadavovat bez platné nájemní smlouvy. Děkuji za odpověď.

Odpověď 07.03.2014 09:05
Dobrý den, Pokud nedošlo k dohodě, který z dědiců získá členský podíl v bytovém družstvu, mátě zřejmě všichni členský podíl ve společném spoluvlastnictví. Na tento členský podíl se jistě váže právo nájmu bytu a tím pádem i povinnost, hradit stanovené poplatky bytovému družstvu. Zejména tzv. příspěvek do fondu oprav a dále zálohy na služby spojené s bydlením. Pokud tak nečiníte, může bytové družstvo proti vám uplatnit žalobu o dlužnou částku. Za vzniklý dluh jste odpovědni společně a nerozdílně.


| Antonín Novák
V lednu tohoto roku koupil nemovitost ve které bydlím 50 let nový majitel. U'dajně podle NOZ bude započítávat do nájemného celou výměru sklepa(ne jako dosud 1/2) a za částku za m2 podlahové plochy jako za bytovou plochu. Je to v pořádku? Může také zpoplatnit užívání sušárny stejnou částkou jako bytovou plochu?
Připravuje také renovaci a opravu domu. Náklady na tyto práce chce rozpočítávat na nájemníky buď 10% nebo 3,5% podle souhlasu nájemníků. Jak můžeme zkontrolovat,že rozpočítávané náklady odpovídají skutečným výdajům? Novák

Odpověď 07.03.2014 09:07
Dobrý den, započítávání celé výměry sklepa do podlahové plochy bytu bylo možné již dříve, ( viz. zákon č. 107/2006 Sb., §2, odst. d) ). Za užívání sušárny má pronajímatel právo požadovat úhradu, ale pouze od těch nájemců, kteří sušárnu skutečně používají. Odpověď na svojí druhou část dotazu, týkající se provedené opravy domu naleznete v § 2250 NOZ a postup majitele domu není v rozporu s tímto ustanovením.


| Rudolf
Dobrý den, chtěl bych se s dovolením zeptat na možné způsoby řešení splacení mého podílu na rekonstrukci panelového domu v Liberci. V loňském roce proběhla rekonstrukce panelového domu podpořená dotacemi od státu a EU. V panelovém vchodu jsem jediný vlastník byt. jednotky. Zbytek jednotek vlastní pražská společnost. Nyní tato společnost po mě požaduje do patnácti dnů zaplatit můj 4,2% podíl. Je to částka přesahující sto tisíc. Pravidelně platím do fondu oprav o jehož sumu se konečná částka ponížila. Mohu věřit vyúčtování, které mi majitel dokládá v dopise i s výší jednotlivých dotací ? Jak lze tento případ řešit. Navýšením částky fondu oprav ? Všude jinde se platí právě z FO. Co mi hrozí pokud nezaplatím ? Děkuji za odpověď.

Odpověď 07.03.2014 09:09
Dobrý den, uvádíte příliš málo informací, aby bylo možné sestavit kvalifikovanou odpověď.


| risa
Dobrý den, nastěhovala jsem se do bytu, který mám v osobním vlastnictví a přišel mi dopis od Stavebního bytového družstva, že mám zaplatit zápisné 500,- Kč. Část lidí má družstevní byt a část ho má v osobním vlastnictví, např. já. Zdá se mi zvláštní, že mám tento poplatek hradit, za zprávu bych měla platit v nájmu.

Odpověď 28.02.2014 06:44
Dobrý den, pokud máte byt skutečně v osobním vlastnictví, tzn. že jej máte zapsán na listu vlastnictví v katastru nemovitostí, je zvláštní, že SBD po vás požaduje zaplacení zápisného. Měli by vám to zdůvodnit, na základě jakého právního předpisu či článku stanov SVJ ( společenství vlastníků jednotek ) tento poplatek požadují. Možná, že ze stanov SVJ vyplyne, že tento poplatek zaplatíte SVJ ale nikoliv SBD.


| jan
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jestli ze zákona vyplývá povinnost platit vodné a stočné za zasíťovaný pozemek, na kterém není žádná stavba, vodměr, atd.
Před rokem jsem byl šokován dopisem od Veolie HK, kdy mě obeslali dopisem, kde požadují zaplacení vodného a stočného za pozemek, tři roky zpětně (prý vyplývá z občanského zákoníku, samozřejmě bez odkazu na paragraf). Dopis měl pomalu výhružný charakter s dovětkem, že je mně doporučeno s nimi uzavřít smlouvu. Našel jsem výklad od ministrestva životního prostředí, kde bylo jasně psáno, že takovou povinnost nemám a podal jsem proto reklamaci, na kterou ale nebyl brán zřetel. Naopak přišly další upomínky a hrozba exekucemi.
Chtěl bych se proto zeptat:
1, Mám povinnost platit vodné a stočné?
2, Mají právo požadovat poplatky zpětně až za tři roky bez uzavřené smlouvy, atd?
Děkuji
S pozdravem

Odpověď 28.02.2014 06:47
Dobrý den, celou záležitost, tak, jak ji popisujete by bylo asi možné považovat za nedopatření, ale v každém případě bych doporučil poradit se s právníkem, popřípadě mu celou věc svěřit k vyřízení.


| Michal
Dobrý den,
jsem majitelem bytu a nebytových prostor v paneláku, kde máme společenství vlastníků. Ve sklepních prostorách máme sušárnu a místnost s tekoucí vodou a velkým umyvadlem, kde bych si mohl třeba umýt kolo. Od těchto místností má klíče ale jen představenstvo a mě je odmítají dát, prý mi je max. půjčí na dobu nezbytně nutnou, i když jsem spoluvlastníkem nemovitosti. Prý to bylo odsouhlaseno v nějaké schůzi, asi dřív než jsem byt koupil. Mohu se proti tomu nějak bránit? Děkuji za odpověď.

Odpověď 28.02.2014 06:48
Dobrý den, Pokud se jedná o společné prostory v domě, které jsou určeny k užívání všem vlastníkům, měly by mít všichni vlastníci této možnosti využívat. Na druhou stranu ale je možné, že shromáždění vlastníků v domě přijalo nějaká pravidla pro užívání těchto prostor a požádejte tedy výbor SVJ, aby vám tyto pravidla zpřístupnil. Dále můžete svojí žádost o zpřístupnění těchto společných prostor přednést na nejbližším shromáždění vlastníků.


| Jana Eisnerová
Dobrý den,moje 80 letá maminka bydlí leta v pronajatém panelovém bytě,který majitel nechává v původním stavu,balkonem zatéká do bytu,ve všech místnostech je plíseň, 10 let teče z teplého kohoutku studená voda,protože byt je v 8.poschodí a teplá voda se tam nedočerpá.Maminka odmítla podepsat nový výměr nájmu a písemně neustále upozorňovala majitele,že zvýšený nájem bude ochotná platit až po odstranění závad v bytě. Teď podal majitel žalobu k soudu o zvýšení nájemného obvyklé v této lokalitě,závady popírá,tvrdí,že je vše v pořádku, dokonce zaměstnanec majitele se v oddůvodnění žaloby vyjádřil, že byt byl zbaven plísně, vymalován, což se nikdy nestalo, je to pouhá lež. Matka by si chtěla nechat udělat nějaký odborný posudek, s kterým by u soudu obstála a dokázala závadnost bydlení. Můžete prosím poradit kam bychom se mohly obrátit?

Odpověď 28.02.2014 06:49
Dobrý den, Pokud je k soudu podána žaloba na zvýšení nájemného na úroveň v místě a čase obvyklou, požádejte nějakou advokátní kancelář o zastupování u soudu a navrhněte, aby soud jmenoval znalce k posouzení stavu bytu. Od tohoto stavu bytu se bude odvozovat výše nájemného. Dále můžete o posouzení stavu bytu požádat stavební odbor příslušného městského úřadu. Pokud majitel bytu neprovádí opravy, které je povinen provádět, občanský zákoník na tuto skutečnost pamatuje, ale doporučuji řešit prostřednictvím advokátní kanceláře.


| František
Dobrý den, chci se zeptat zda lze někde získat seznam majetku který vlastním (pozemky, atd. )

Odpověď 28.02.2014 06:50
Dobrý den, obraťte se na příslušný katastrální úřad, kde vám za úplatu vytisknou listy vlastnictví, na kterých máte evidován svůj majetek.


| Petra
Dobrý den, jsme nájemci bytu se smlouvou na dobu určitou. Teď se chystáme stěhovat z důvodu vysoké vlhkosti (mokré zdi) a plísní. Je možné z těchto důvodů ukončit smlouvu okamžitě bez tříměsíční výpovědní lhůty? Děkuji.

Odpověď 28.02.2014 06:51
Dobrý den, Nájem bytu je možné ukončit také dohodou smluvních stran. Podmínkou ale je, že s dohodou musí souhlasit jak pronajímatel, tak nájemce.


| Pavel
Dobrý den
Chci se prosím zeptat na situaci kdy předseda SVJ odstoupil z funkce a výbor hledá jeho nástupce.Bohužel nikdo z činžáku nemá o tuto funkci zájem a výbor chce někoho z domu jakýmkoliv způsobem donutit k této funkci.
Lze nějakým způsobem někoho dotlačit k převzetí funkce předsedy SVJ ??
Moc Díky za odpověď

Odpověď 28.02.2014 06:52
Dobrý den, funkce ve výboru společenství vlastníků jednotek, nebo funkce pověřeného vlastníka je funkcí volenou a nelze zvolit nikoho, bez jeho souhlasu. Doporučuji, aby se někdo z vlastníků funkce ujal, neboť zákon předpokládá, že společenství vlastníků zvolí buď výbor, nebo alespoň pověřeného vlastníka, aby byl zaručen výkon statutárních činností.


| Paja
Dobrý den chci se zeptat v panelovém domě jsem objevil štěnice.Jsem z toho na nervy,jelikož jsem velice čistotný.Od souseda ve čtvrtém patře,který bydlí po demnou mne řekl,že snimi bojoje,již 5let.Po položení otázky zda jse štěnice objevují u něj dále řekl správci domu,že je tam nemáˇ,viz další nájemníci v panelovém domě.Jsem teď ten nejhorší,když jsem upozornil na štěnice.Potřebuji poradit,kam se mám obrátit,když družstvo nezasáhlo svj.Je možné,aby vlastník bytové jednotky,pokud má podezření poslal hygienu na prověření bytové jednotky viz štěnice 2-4patro.Opravdu by mne nenapadlo,že v této době tato nepříjemná věc se v bytě v panelovém domě vyskytne.

Odpověď 28.02.2014 06:54
Dobrý den, Bohužel v poslední době je výskyt štěnic v bytových domech docela běžnou záležitostí. Protože hubení štěnic není jednoduché, doporučuji se rozhodně obrátit na odbornou firmu , která bude vědět, jakými přípravky a postupy štěnice hubit. Rozhodně tuto záležitost nepodceňujte.


| Daniela Zobačová
Dobrý den, majitelka bytu ze kterého jsem se s dcerou odstěhovala 9.9.2013 mi předložila vyučtování vody od roku 2009.Požaduje nedoplatek 21000kč.Po dobu kdy jsme v bytě bydlely mi nikdy žádné vyučtování nepředložila. pokud je mi známo mel by majitel provádět vyučtování přeplatku a nedoplatku jednou ročně. Prosím o radu, je povinností pronajimatele provádět vyučtování jednou ročně a oznámit nájemci kolik je případně dlužen? Kolik let zpětně muže pronajimatel nedoplatky žádat? Velice děkuji z Váš čas.

Odpověď 28.02.2014 06:56
Dobrý den, Vyúčtování služeb je majitel domu, popřípadě správce, povinen provádět 1x ročně, vždy po skončení účtovacího období. Pokud se jedná o byt s centrálním vytápěním a přípravou teplé vody, vztahuje se na vyúčtování vyhl. č. 372/2001 Sb. Protože již mohlo dojít k promlčení některých částek, nebo vyúčtování neobsahuje předepsané náležitosti obraťte se na advokátní kancelář, která vám jistě v této záležitosti pomůže.


| Olga
Dobrý den, můžou si zaměstnanci SBD zprivatizovat SBD? Stalo se tak v r.2011. Několik zaměstnanců složilo zákl.jmění 50tisíc Kč,dále členské popl.250Kč a mají nové IČO. Jsou tedy vlastníky stovek DB? Jde o velké družstvo.

Odpověď 15.01.2014 15:02
Dobrý den, Podle popsaného stavu nelze jednoznačně posoudit celkovou situaci. Ale pokud v bytovém družstvu členové zaplatili, zápisné, členský vklad a členský podíl, jsou členy družstva a ke stejnému bytu nemůže nikdo jiný splatit ani členský vklad ani členský podíl. Doporučuji postupovat podle stanov a požádat o svolání členské schůze a majetkové poměry v družstvu vyjasnit. Pokud máte pocit, že došlo k trestnému činu, máte možnost podat trestní oznámení na policii ČR a ta by měla vše řádně vyšetřit. Zcela určitě doporučuji obrátit se na právníka, který se specializuje na trestní právo a poradit se o dalším postupu.


| Petr
Dobrý den, syn je od léta v pronájmu. Teď v zimě se objevila plíseň na zdi za linkou a koupelna a WC nejdou vytopit. Pronajímatel odmítá cokoliv opravit. Nereaguje na písemné žádosti o opravu a slevu na nájmu. Hygienická stanice i Stavební odbor MÚ odmítají udělat posudek zdravotní závadnosti bytu. Bez nějakého znaleckého posudku je asi malá šance něčeho dosáhnout soudně. Co dělat? Kde sehnat posouzení stavu bytu, které by obstálo u soudu? Děkuji za odpověď.

Odpověď 15.01.2014 14:59
Dobrý den, Pokud potřebujete posudek stavu bytu, určitě by vám ho dokázal vystavit soudní znalec v oboru nemovitostí. Dále také stavební úřad je oprávněn takovýto posudek udělat. Pokud se v bytě vyskytnou závady, které má ze svého hradit pronajímatel, je povinen tak učinit, ale nájemce je povinen pronajímateli tyto závady oznámit. Tyto spory však nejsou jednoduchou záležitostí a mohou skončit až žalobou u soudu, doporučuji proto postupovat ve spolupráci s advokátní kanceláří.


| Tereza
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se může přítel bránit, když má byt v panelovém domě v osobním vlastnictví a začalo mu zatýkat do bytu venkovními spárami mezi panely. Měl velmi plesnivou zeď, oznámil to členům výboru, kteří se na to přišli podívat a řekli, že vzhledem k tomu, že je podzim, nelze s tím nic dělat. Na nátlak potom nechali něčím zadělat některé spáry, ale ničemu to nepomohlo. Výbor měl celý rok na to, aby dal věc do pořádku. Nyní už je ale zase zima a do teď s tím nic neudělali. Opět má plesnivou zeď. Mám obavu, že z toho může být vážně nemocný. Na co má nárok a co s tím může dělat?
Mnohokrát děkuji za pomoc,
Tereza.

Odpověď 20.12.2013 08:12
Dobrý den, Plíseň v bytě může být vážný problém jak hygienický, tak zdravotní, některé kmeny plísní mohou být i karcinogenní. Plíseň v bytě potom celkově snižuje kvalitu bydlení. Pokud se jedná o byt v osobním vlastnictví je dobré podívat se do prohlášení vlastníka, kde jsou vyjmenovány společné části budovy. Na opravu společných částí budovy vč. pozemku vlastníci bytů přispívají finanční částku, podle velikosti svého podílu a za tyto peníze by společenství vlastníků mělo provádět potřebné opravy. Pokud se tak neděje a Vám se zhoršuje kvalita bydlení, je žádoucí přesvědčit shromáždění vlastníků, aby odsouhlasilo potřebné opravy. Pokud se ani toto nepoveden, zbývá už jenom řešení soudní cestou. Pro tento případ je lepší věc svěřit advokátní kanceláři.


| Dana
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dostali jsem výpověď z bytu, vhledem k našemu příjmu jsme neměli šanci sehnat bydlení, vyřešil to za nás syn. na hypotéku koupil domek, který mi budeme platit, opravovat a v něm bydlet. je možné si měsíční částku zavést jako formou nájmu? protože zatím budeme bydlet u syna v pronájmu, ale nechceme ho obtěžovat ještě daní z příjmu z pronájmu, ale tu částku uvést musíme do výdajů. děkuji Dana

Odpověď 20.12.2013 08:11
Dobrý den, Tato Vaše otázka spíše pro Daňového poradce a nesouvisí přímo se správou a údržbou nemovitostí, na kterou se zaměřuje naše společnost. Kontaktujte proto buď účetní nebo daňového poradce.


| Sasa Vítková
Dobrý den,
ráda bych věděla zda mi je bytové družstvo jako podnájemci povinné na mou žádost podat informaci zda je nájemce oprávněn byt dále pronajímat. A případně jaké konkrétní položky může a naopak nesmí nájemce zahrnout do služeb bytového družstva (fond oprav, dodávky energií apod.) za které vybírá měsíčně od podnájemce poplatky. Děkuji

Odpověď 20.12.2013 08:11
Dobrý den, Pokud se jedná o klasický podnájemní vztah, je Vaším partnerem v projednávání dané problematiky pronajímatel, což v tomto případě není bytové družstvo. Bude vhodné se obrátit na osobu, se kterou máte uzavřenu podnájemní smlouvu.


| Jitka Koudelková
Dobrý den, chtěla bych Vám požádat o radu, mám veliký problém, bydlím v nájemním bytě od srpna 2012 a nyní majitel bytu přišel s tím, že mám nedoplatek za vodu 70 000 Kč, nemá ještě oficiální vyúčtování,to má přijít v únoru, ale pouze jakousi tabulku s odečty vodoměry. Vím, že takovou spotřebu jsem neudělala já nýbrž rozbitý kotel, letos v srpnu kotel opravili a od té doby je i spotřeba v normě, sám opravář řekl, že závada způsobila neustálý průtok vody. Jde o to, že jsem předtím nikdy nebydlela v bytě s průtokovým ohřívačem a to, že byl rozbitý jsem tedy nemohla vědět, dozvěděla jsem se to až na základě toho, že v srpnu letošního roku kotel přestal jít úplně a proto majitel objednal opraváře,který mi i řekl to s tím neustálým průtokem vody. Majitel po mě chce nedoplatky zaplatit, ale podle mě je chyba na jeho straně. Prosím o radu. Velice děkuji za odpověď.

Odpověď 13.12.2013 12:25
Dobrý den, Řešení tohoto problému bude složitá záležitost a hlavně bude záležet, komu vlastně patřil rozbitý kotel a kdo jej měl za povinnost opravit. Naproti tomu je nájemce bytu povinen pronajímateli oznámit potřebu těch oprav, které ze svého hradí pronajímatel. Protože patrně dojde k řešení sporu soudní cestou, doporučuji poradit se s advokátem.


| Strojek
Dobrý den, chci se zeptat zda mi může být udělena pokuta a případně v jaké výši za odloženou pračku v mezi patře panelového domu v majetku bytového družstva. Na nástěnce byla už správa bytového družstva (na žádost jednoho ze sousedů) že se musí odstranit pračka jinak může být udělena pokuta majiteli pračky. Já se hodlám koncem měsíce stěhovat, bydlím sám a nemám s kým pračku odvést. Odvezu ji až se budu stěhovat. Chci se zeptat jak velká by mohla být ta pokuta. Děkuji za odpověď

Odpověď 13.12.2013 12:22
Dobrý den, v praxi je běžnou zvyklostí, že bytová družstva mají sazebník jakých si poplatků za různé administrativní úkony a někdy i pokuty za pochybení členů družstva. Musí to však umožňovat stanovy družstva a tento sazebním musí být buď přímo součástí stanov, nebo musí být schválen členskou schůzí. Naproti tomu, člen družstva, který nesouhlasí s rozhodnutím představenstva družstva, se může odvolat proti tomuto rozhodnutí k členské schůzi. Pokud nesouhlasí s rozhodnutím členské schůze, může se bránit žalobou u soudu.


| Míša
Dobrý den,mám dotaz jak se mohu bránit,když bydlím v pronajatém bytě a plíseň ze zdí se mi dostala do veškerého nábytku a tím pádem je zničen.:-( Majitel bytu to se mnou nechce vůbec řešit. Věčně nemá čas. Mám nějakou šanci? Dostat zpět peníze za nábytek? A na koho bych se s tím měla obrátit? Děkuji za odpověd.

Odpověď 16.10.2013 07:33
Dobrý den, z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, zda se jedná o nájem či podnájem bytu. V případě nájmu bytu je takováto záležitost řešena občanským zákoníkem. Především podle § 692 odst (1) je nájemce je povinen oznámit bez zbytečného odkladu pronajímateli potřebu těch oprav v bytě, které má nést pronajímatel, a umožnit jejich provedení; jinak odpovídá za škodu, která nesplněním této povinnosti vznikla. Dále podle odst (2) nepostará-li se nájemce o včasné provedení drobných oprav a běžnou údržbu bytu, má pronajímatel právo učinit tak po předchozím upozornění nájemce na svůj náklad sám a požadovat od něj náhradu. Povinnosti pronajímatele uvádí § 691, kde je uvedeno že, nesplní-li pronajímatel svoji povinnost odstranit závady bránící řádnému užívání bytu, nebo jimiž je výkon nájemcova práva ohrožen, má nájemce právo po předchozím upozornění pronajímatele závady odstranit v nezbytné míře a požadovat od něj náhradu účelně vynaložených nákladů. Právo na náhradu musí uplatnit u pronajímatele bez zbytečného odkladu. Právo zanikne, nebylo-li uplatněno do šesti měsíců od odstranění závad.


| Jana
Dobrý den chci se zeptat co máme dělat když v našem bytovém družstvu nebyla schuze už čtyři roky.Každou chvíly nám předseda slibuje že schuze bude a furt se nic nedeje.Nemáme žadný přehled kam vubec naše peníze jdou.Barák chátrá je vněm zima máme staré okapy (kromě předsedy) při tání sněhu zatéká nájemníkum do bytu.cca za deset let co se družstvo založilo nám akorát vyměnily okna a ještě tak amatérsky že nám prasklinamy fouká zima do bytu.Děkuji za odpověd Bytové družstvo v Neratovicích

Odpověď 16.10.2013 07:32
Dobrý den, postup co dělat v takovémto případě jistě naleznete ve stanovách družstva. Jednání členské schůze družstva svolává předseda družstva podle potřeby, nejméně jednou ročně. Členská schůze musí být svolána, požádá-li o to písemně s udáním důvodů a bodů jednání buď jedna třetina všech členů družstva, nebo předseda družstva. Pokud předseda nesvolá členskou schůzi do třiceti dnů ode dne doručení žádosti jedné třetiny členů družstva, je členskou schůzi oprávněna svolat osoba písemně pověřená žadateli o svolání členské schůze. Předseda družstva je povinen takovéto osobě vydat na její žádost seznam členů družstva. Pořad jednání musí být oznámen na pozvánkách zaslaných členům družstva nejpozději osm dnů před zasedáním členské schůze. Písemné pozvánky dále obsahují datum, hodinu a místo jednání. Spolu s pozvánkou se zpravidla zasílají i písemné podkladové materiály.


| Dana
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na vyúčtování služeb ve společenství vlastníků jednotek.
Jedná se mi o vyúčtování čištění komínů.
Komíny jsou v prohlášení vlastníka společnou částí domu. Platí tedy, že si platí čitění komínového průduchu vždy ten, kdo daný průduch používá? Nebo by se mělo čištění průduchů účtovat z fondu oprav domu? Děkuji za odpověď Dana

Odpověď 04.10.2013 07:58
Dobrý den, Pokud je v prohlášení vlastníka uvedeno, že komíny jsou společnou částí domu, musí čištění komínů a s tím související kontroly spalinových cest zajišťovat SVJ. Náklady na tyto práce jsou hrazeny s příspěvku na opravy a udržování společných částí domu a pozemku.


| monika
Dobrý den,manžel před 27 lety vstoupil do družstva s manželkou a synem,po 17 letech se dozvěděl až od něj odešla manželka,že byl vyloučenej z družstva,sám dopis nepřevzal,jak se to dozvěděl sepsal dohodu o splácení dluhu.Je to 10 let a po 10 letech mu přišlo vyklizení bytu do 6 dnů.Jsem jeho nová žena,máme 6 letýho kluka,nájem bez dluhu,prosím o radu,děkuji

Odpověď 04.10.2013 07:57
Dobrý den, Tyto informace jsou poměrně kusé a nelze z nich nic přesného dovodit. V každém případě doporučuji záležitost nepodcenit a celou věc řešit prostřednictvím advokátní kanceláře.


| Jiřina
Dobrý den chtěla bych se zeptat kdo platí nájem za hlavní vstupní pojistky na mým baráku? slyšela jsem že EON by měl eventuálně platit nájem když je to na mým domě děkuji za odpověd Jiřina

Odpověď 11.09.2013 09:13
Dobrý den, tento problém není prioritně záležitost, kterou řešíme v rámci správy bytového fondu. Určitě ale doporučuji důkladně prostudovat smlouvu na dodávku elektrické energie, vč. obchodních podmínek. Tam patrně naleznete odpověď na svojí otázku.


| petra jezova
dobry den,z osobnich duvodu.....kdy se na me sousede domluvili na popud te jedena vsichni proti me podepsali petici o poruseni obcanskeho souziti a nocniho klidu.........nemam nejmensi chut se s kymkoliv z nich setkat,chci se zeptat mohou me nejak donutit dostavovat se jednou rocne na shromazdeni,,,,????pokud jsem cetla stanovy je tam psano ze pozvanka na schuzi se dava 15 dni do predu vedet ,pod kolonkou stanovy prava a povinnosti je uvedeno podilet se stanovym zpusobem na rozhodovani shromazdeni.mohla bych byt v praci a nemit cas atd.........muzou snad me donutit nejak????maji na to pravo??je tohle poruseni zakona???dekuji jezova

Odpověď 11.09.2013 09:18
Dobrý den, Váš dotaz obsahuje pouze útržkovitě několik problémů. Přesto doporučuji především důkladně přečíst stanovy a zejména práva a povinnosti člena a potom způsob, jakým je svoláváno shromáždění vlastníků. Z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, v čem vlastně vidíte problém. Pokud v usnesení shromáždění vlastníků, můžete so obrátit s příslušnou žalobou na místně a věcně příslušný soud. Pokud se jedná o občanské soužití, tuto problematiku řeší zpravidla přestupková komise na obecním či městském úřadu. V obecné rovině však platí, že Vaše účast na shromáždění vlastníků, nebo členské schůzi bytového družstva, je Vaše právo, a zda jej využijete je ponecháno na Vašem rozhodnutí.


| Marie
Dobrý den.Dcera má byt v osobnim vlastnicví už 10let a stále nemá vyměněná okna.SV ji řeklo,že si je musí nechat udělat na své náklady.Já s tím nemohu souhlasit,nebot´ okna na chodbách a u sklepů jsou vyměněná a také se to financovalo z fondu oprav.Poradte mi prosim na koho se obrátit a jak postupovat.Děkuji za odpověd.Marie

Odpověď 11.09.2013 09:20
Dobrý den, doporučuji si vyžádat od výboru SVJ tzv. Prohlášení vlastníka, ve kterém jsou vymezeny společné části domu a dále vše to co patří k bytové jednotce. Pokud okna v bytech nejsou zařazeny jako společné části domu, není výměna oken hrazena za společného fondu. Prohlášení vlastníka dále také můžete získat na příslušném katastrálním úřadu, ale jedná se o úplatnou záležitost.


| Monika
Dobrý den, mám otázku kdo mi může v pronajatém bytě odmontovat vodoměr? měla jsem dluh na nájmu, který jsem již dnes ráno měla uhrazený a pán, co má podemnou pronajatou hospodu si nakráčel se dvěma pány (co určitě nebyli z vodáren) a odmontovali mi vodoměr( podotýkám, že přišel pod záminkou,že jde v celém domě měnit vodoměry) ale pak jsem zjistila, že ho odmontoval a samozřejmě jen mě. Otázka zní mohu na něj podat trestní oznámení? Mluvila jsem s majitelkami bytu a ty mi pověděly, že mohou přijít až zítra ráno, ale co budou děti celý den pít mi nikdo už neřekl! děkuji za odpověď Monika

Odpověď 13.09.2013 06:40
Dobrý den, především neznám přesně místní podmínky, zda jsou ve všech bytech osazeny vodoměry a zda jsou všechny výtoky vody v domě měřeny. Dále neuvádíte podmínky podnájemní smlouvy. tento postup nebude zcela v souladu s platnou právní úpravou. Především neexistuje žádný právní předpis, který by umožňoval pronajímatele přerušit dodávku studené nebo teplé vody do bytu, neboť se jedná o tzv. základní služby poskytovanou s bydlením a tyto základní služby je pronajímatel povinen nájemci zajistit. Dále je sice nájemce povinen pronajímatele, nebo jím pověřenou osobu, vpustit do bytu, ale po předchozí písemné výzvě, aby provedl instalaci a údržbu zařízení pro měření a regulaci tepla, teplé a studené vody, jakož i odpočet naměřených hodnot. Montáže vodoměru může provádět pouze osoba s příslušným živnostenským oprávněním a registrací u Českého metrologického institutu. Na webových stránkách institutu je možné ověřit, zda osoba, provádějící montáž vodoměru má k tomu oprávnění. Jinak není možné podle vodoměrů účtovat spotřebu vody. Protože je tento případ ukázkou porušení několika právních předpisů, doporučuji se obrátit na advokátní kancelář a další postup konzultovat s advokátem.


| Holatová Lenka
Dobrý den, jsme tři majitelé čtyřbytového činžáku, v mém sklepě je hlavní uzávěr plynu, ostatní majitelé mají od mého sklepa klíč ale mě odmítl jeden z nich dát mi klíče od svého sklepa, kde je hlavní uzávěr vody. Má tam prý osobní věci. Co mám dělat? Ten pocit že nebude z nich nikdo doma a já tu, nedejbože budu mít nějakou havárii, mě děsí. Prosím poraďte Děkuji

Odpověď 11.09.2013 09:28
Dobrý den, rozdělení klíčů a přístupy k hlavním uzávěrům médií v tomto případě záleží na dohodě. Pokud Vám jeden z vlastníků odmítl vydat klíče od hlavního uzávěru vody, převzal na sebe odpovědnost za případnou škodu, vzniklou např. prasklým potrubím apod. Doporučuji uzavřít písemnou dohodu a rozdělení klíčů, jedno z možných řešení je aby každý, kdo má ve svém sklepě hlavní uzávěr předal ostatním klíč od svého sklepa v zapečetěné obálce. Každý je povinen postupovat tak, aby bylo zabráněno škodě, nebo jejímu vzniku.


| Dana Kofronová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda je možné abych doplácela za vyúčtování nákladů a služby za rok 2012 na vodu a teplo při placení záloh které činí ročně 26436,- doplatek 14659.-Kč,podotýkám,že jsme manželé bez dětí a užíváme byt 2+1,v roce 2011 jsme nedopláceli vůbec nic při stejné záloze,ještě musím potknout,že jsme v podnájmu,ale majitelka nám dává kopii od bytového družstva,takže nevím kde a jak se dopídit proč taková částka k zaoplacení.
Přeji krásný den a těším se na odpověd díky Dana

Odpověď 11.09.2013 09:31
Dobrý den, Pokud bydlíte v podnájmu, záleží na podmínkách, které jste si v podnájemní smlouvě sjednali. Jestliže majitelka bytu není ochotna předložit Vám k nahlédnutí řádné vyúčtování, bude vhodné v tomto ohledu změnit podnájemní smlouvu.


| Lucie
Dobrý den, před rokem jsme koupili byt a kočárky tu dávali do sušárny, protože jí stejně nikdo nevyužívá a tak jsme si je tam taky dali. A před 14 dny byla schůze, i když je uvedeno ve stanovách, že má být dáno vědět všem vlastníkům písemně minimálně 15 dní předem, tak ve večerních hodinách v pátek bylo na nástěnku vyvěšeno, že bude schůze v pondělí, a tam se dohodli, že pokud si věci nevystěhujeme, najme se firma na vyklizení. A teď by mne zajímalo, zda je tedy schůze platná a zda mi můžou kočáry vyhodit? Do kolárny se nevejdou a jiné prostory tu nejsou. A ještě jestli můžou najmout firmu na úklid, pokud s tím nesouhlasí všichni a když já nesouhlasím, můžu dál uklízet sama a neplatit té firmě? Je uvedeno, že je nás tu 18 bytů a 11 odsouhlasilo a tím pádem, že je vše platné. Snad to z toho chápete nač se ptám. A moc děkuji za odpověď. Lucie

Odpověď 11.09.2013 09:33
Dobrý den, Váš dotaz zahrnuje hned několik oblastí. 1. Jak má být členská schůze družstva svolána je jistě popsáno ve stanovách a tak je nutno postupovat. Pokud představenstvo svolalo schůzi postupem odchylným od stanov, můžete podat žalobu k soudu o neplatnost usnesení členské schůze. 2. V záležitostech družstva rozhoduje členská schůze, která je nejvyšším orgánem družstva a když nezasedá členská schůze, rozhoduje představenstvo, ale pouze o těch záležitostech, které mu byly svěřeny členskou schůzí nebo stanovami. 3. Provádění úklidu je často kritizovaná záležitost, pokud problematika úklidu byla na programu členské schůze a členská schůze byla svolána řádně, postupem podle stanov, rozhodne o tom tato členská schůze. Rozhodnutí členské schůze je závazné pro všechny členy družstva.


| Dagmar
Dobry de,
poprosila by som o radu. Vlastnim byt v CR ktory prenajimam. Niektore byty v dome vlastni druzstvo a niektore su v OV. Na shodzi sa dohodli, ze chcu zateplit barak a druzstvo bere na to uver zo SFRB. Dostala som vsak email, ze musim podpisat papiere (cast uveru na seba) lebo mam byt v osobnom vlastnictve. Ja hodlam byt predat a nechcem sa viazat uverom. Nik mi nevie podat presnu informaciu ako postupovat ak to podpisem a potom byt predam. Na drzstve tvrdia, ze sa to len prepise na noveho majitela ale nik mi nevie dat informacie kde by to bolo presne napisane aby som to mala podlozene. Taktiez sa mi to nepozdava, bo mozem mat koli tomu problem u predaja. Je to mozne odmietnut a ak to odmietnem vznikaju mi z toho nejake povinnosti (ako napriklad, ze ci ma moze druzstvo nutit priletiet do CR na prejednavanie a tak).
Ja suhlasim s opravami na dome akurat nechcem podpisat ziaden uver. Moj manzel ma tiez byt v osobnom vlastnictve a on nic take nemusel podpisovat, iba sa mu zvysil najom co plati bytovemu.

Dakujem za pomoc.

Odpověď 11.09.2013 09:35
Dobrý den, Jedná se poměrně komplikovanou záležitost a k vyčerpávající odpovědi zde není uvedeno dostatek informací. Doporučuji kontaktovat advokátní kancelář a takto řešit popsanou situaci.


| zuzana
Dobry den mam dotaz ideme si s prítelem koupit pozemek na ktery bychom,chteli postavit mobilní dom na celorocne bydlení,kde chceme trvale bydlet.chci se zeptat jestli se tam budeme moct prihlasit na trvaly pobyt.dekuji za odpoved.

Odpověď 11.09.2013 09:37
Dobrý den, Omlouvám se, ale tohle není záležitost, která je předmětem činnosti naší společnosti a proto se s dotazem obraťte na místně příslušný obecní nebo městský úřad, odbor evidence obyvatel.


| Jindra
Dobrý den , koupil jsem stavební zasíťovaný pozemek s mobilní halou ,dle kupní smlouvy bez práv třetích osob, nájemních práv ,zástavy ,věcných břemen ,popř, jiných práv k užívání . Po zápisu do katastru se objevil člověk s dva roky starou podepsanou nájemní smlouvou na pozemek i mobilní halu od původního vlastníka. Musím jí respektovat? V mobilní hale jsou uskladněné věci , o kterých původní vlastník prohlásil (písemně), že jsou jeho a že je můžu vyvést na skládku , ale tento člověk ,s nájemní smlouvou, tvrdí ,že jsou jeho .

Odpověď 11.09.2013 09:38
Dobrý den, poraďte se s advokátem, protože mohlo dojít k nějakému trestnému činu, např. podvodu a nechte celou záležitost důkladně prošetřit Policií ČR.


| Veronika
Dobrý den,
bydlíme v družstevním bytě v panelovém domě, kam jsme se před měsícem přestěhovali. Bohužel s prvním velkým deštěm jsme zjistili, že nám ve dvou pokojích zatéká okolo parapetů a v jednom z nich dokonce i v oblasti nad okny, kde je nová malba, která je již samozřejmě zničená. Chtěli bychom se zeptat, jak v takovém případě postupovat, pokud by s tím stavební bytové družstvo nechtělo nic dělat? Děkujeme

Odpověď 11.09.2013 09:40
Dobrý den, majitel domu je jistě pojištěný a proto můžete škodu uplatnit u pojišťovny. Pokud jsou v bytě závady, které má za povinnost odstranit pronajímatel, upozorněte ho na tuto povinnost písemně. Pokud tak neučiní, můžete tak učinit sami a po pronajímateli požadovat úhradu nákladů.


| Jiri
Mam nemovitost,kde mam i trvaly pobyt a platim vodne,stocne.CHci se zeptat,jestli musim platit vodne,stocne i u pritelkyne u ktere v podstate bydlim a nemam u ni trvaly pobyt.DEKUJI

Odpověď 11.09.2013 09:42
Dobrý den, trvalý pobyt je pouze evidenční údaj podle zákona o evidenci obyvatel a nemá s faktickým užíváním bytu nic společného. Podle obč. zák., je každý nájemník povinen oznámit pronajímatel všechny skutečnosti, rozhodné pro stanovení zálohových plateb, kam patří i hlášení osob, které spolu s nájemcem užívají byt.


| Jan
Chci se zeptat ,zda je možné odměny členů výboru SVJ provádět formou neplacení do fondu oprav.

Odpověď 11.09.2013 09:43
Dobrý den, odměny členům statutárního orgánu zpravidla schvaluje členská schůze družstva nebo shromáždění vlastníků u SVJ. Může rozhodnout i o této formě, ale příslušné částka podléhá zákonným odvodům.


| Ivan
Dobrý den, jsme panelový dům spolupodílníci-36 bytů.Někteří spolupodílníci zde nebydlí a pronajímají tyto byty a nájem, který si za to účtují jim jde na jejich účty.Nikdo nám předem neřekne kdo se sem stěhuje do podnájmu ani za kolik. Myslím si ,že by jsme měli být o tom informováni jako spolupodílníci.Možná, že i částka vybraná na podnájmu by se měla dávat do společného fondu. Předem děkuji za radu.

Odpověď 26.04.2013 08:07
Dobrý den, z Vašeho dotazu není zcela zřejmá skutečnost, v jakém vlastnictví je vlastně dům držen. Nejčastější forma je bytové družstvo, kde družstevníci jsou sice v nájemním poměru k družstvu, ale současně mají do družstva vložen majetkový podíl. V tomto případě se na Váš dotaz vztahuje občanský zákoník a příslušná ustanovení o podnájmu bytu. Zjednodušeně řečeno, nájemník nesmí bez souhlasu majitele bytu uzavřít podnájemní smlouvu. Byla by v takovém případě neplatná. Další forma vlastnictví bytu je společenství vlastníků jednotek, které vznikne tak, že dosavadní majitel domu zajistí vypracování prohlášení vlastníka, které následně vloží do katastru nemovitostí. Tím dojde k vymezení jednotek v domě a následně, smlouvou o převodu nemovitosti, jsou jednotlivé byty převáděny do vlastnictví konkrétních osob. Zde se na podnájem bytu občanský zákoník nevztahuje, neboť majitelé bytů jsou vlastníci a nemají žádnou podnájemní smlouvu. Mohou tedy se svým majetkem nakládat podle svého uvážení, tedy i pronajímat dalším osobám.


| Petra Svobodová
Dobrý den, koupila jsem si byt v panelovém domě. Předseda výboru zde zavedl vchodové dveře a výtah na čip kde i naistaloval kamery, určil nám, že musíme platit každý měsíc za psa který také užívá výtah 30kč. My jsme s tím vůbec nesouhlasili, přesto nám začal strhávat ze služeb 30kč, abychom se toho nevšimly tak nám schválně snížil zálohy na teplo o 30kč a započítal si je jako osvětlení garáže...Může si vůbec toto bez mého svolení dovolit...O kamerovém a čipovém zavedení jsem také vůbec nebyla seznámena...Nelíbí se mi jeho přístup. Mohu proti tomu něco dělat mám nějaké práva? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď 26.04.2013 08:14
Dobrý den, Váš dotaz ukazuje na několik problému, které se pokusím vysvětlit postupně, nejdříve je však dobré si ujasnit formu Vašeho vlastnictví. Pokud jste si koupila byt v panelovém domě, dá se předpokládat, že máte byt v osobním vlastnictví a jedná se tudíž o společenství vlastníků jednotek ( Dále SVJ ), pokud jste si však koupila podíl k družstevnímu bytu, není byt ve Vašem vlastnictví, jedná se o družstevní byt a s bytovým družstvem ( dále BD ) máte uzavřenu ke svému bytu nájemní smlouvu: 1. Zvedení kamerového systému – nelze provádět živelně, je nutné ctít zákon na ochranu osobních údajů, zák. č. 101/2000 Sb., v platném znění. Pravidla, jak lze správně zavádět kamerový systém v domě a jak nakládat s takto získanými údaji Vám nejlépe poradí na Úřadu pro ochranu osobních údajů ( dále UOOZ ), www.uooz.cz. Prostor,který je sledován kamerovým systémem musí být viditelně označen, aby příchozí dostal tuto informaci. Instalace kamer má však smysl jedině v případě, že pořízený obraz je archivován, aby v budoucnu mohl být použit, např. k identifikaci osob. 2. Stanovení zálohových plateb za služby spojené s bydlením – je nutno se podívat do stanov, buď SVJ nebo BD, podle typu vlastnictví. Ve stanovách je uvedeno, kdo rozhoduje o těchto zálohových platbách. Pokud nebyly dodrženy stanovy, bude patrně rozhodnutí o zálohových platbách neplatné. Pokud si v BD toto vyhradila členská schůze, musí rozhodnutí o zálohových platbách členská schůze schválit a tato skutečnost bude uvedena v zápis z členské schůze. Pokud se jedná o SVJ, tak rozhodnutí o zálohových platbách je ve vzorových stanovách svěřeno do výlučné působnosti shromáždění vlastníků. Protože uvádíte, že tyto opatření zavedl předseda výboru, jedná se patrně o SVJ a rozhodně svoje připomínky a nespokojenost můžete vyjádřit na nejbližším shromáždění vlastníků a můžete rovněž navrhnou odvolat předsedu výboru z funkce a zvolit někoho jiného.


| Žaneta Danišová
Dobrý den,
chci se zeptat na vyúčtování vody. Jsme 5 člená rodina a žijeme v bytě 3+1. Přišlo nám vyúčtování za vodu. Na studené vodě máme
naměřeno 136 (metrů krychlových). Zdá se mi to neuvěřitelně moc.
Celá rodina se sprchujeme. Určitě zbytečně vodou neplýtváme. Zji-
stila jsem, že máme prošlý vodoměr. Myslíte si, že by mohl špatně
měřit? Toto je údaj pouze za studenou vodu a v Kč to dělá téměř
10 000Kč. Nevím, jestli si měřák máme nechat zkontrolovat?
Moc děkuji za odpověď.

Odpověď 26.04.2013 08:17
Dobrý den, vodoměr jak na studenou ( dále SV ) tak i teplou vodu ( dále TUV ) musí mít platné ověření. Pro vodoměr na SV je doba ověření stanovena na 6 let, pro vodoměr na TUV je doba ověření stanovena na 4 roky. Výjimku tvoří nové vodoměry, jejichž údaje však nejsou dodavatelem TUV používány k rozpočítání nákladů mezi jednotlivé vlastníky. V tomto případě je doba ověření pro oba vodoměry 5 let. Pokud vodoměry nemají platné ověření, nelze podle nich účtovat a je nutno použít náhradní způsob dle vyhl. č. 372/2001 Sb. Samostatnou otázkou zůstává, kdo nese odpovědnost za to, že vodoměry nemají platné ověření. Vodoměr s prošlým ověřením nemá smysl nechávat přezkoušet na zkušebně, protože ani po přezkoušení podle něj nelze účtovat.


| Petr chrudina
Dobrý den byl jsem v podnájmu a majitelka mi nechce vratit kauci 20.000 Kč co mám proti tomu dělat děkuji.

Odpověď 26.04.2013 08:18
Dobrý den, jako jediné možné řešení je v tomto případě podat žalobu k soudu, nejlépe prostřednictvím advokátní kanceláře.


| Marek Mašek
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na postup, kdo a jak by měl provést změnu ve výpisu SVJ u Městského soudu. Již déle jak rok nejsem členem výboru, bydlím na jiné adrese, přesto stále figuruji ve výpisu jako předseda SVJ.
děkuji Mašek

Odpověď 26.04.2013 08:21
Dobrý den, nejdříve je nutné, aby jste písemně SVJ sdělil své odstoupení z funkce, nejlépe doporučenou poštovní zásilkou na doručenku. SVJ potom musí nejpozději do 3 měsíců provést volbu nového člena výboru a tuto skutečnost musí SVJ nechat zapsat u příslušného soudu do rejstříku společenství. Pokud tak SVJ neučiní, kontaktuje advokátní kancelář a řešte tento problém ve spolupráci s nějakým advokátem, neboť řešení je poměrně specifické a v případě „nekomunikace“ SVJ i obtížné.


| Dana Prokopová
Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat když výbor SVJ pracuje a hospodaří v rozporu s platnymi stanovami SVJ. Stanovami, které byly schváleny na prvním jednání SHromáždění za účasti notáře. Tyto Stanovy byly do dnešního dne upraveny,pozměny, ale již ne za účasti notáře. Vybor se řídí a jedná těmito upravenými Stanovami.
děkuji Vám

Odpověď 26.04.2013 10:47
Dobrý den, pokud stanovy SVJ, které byly přijaty na prvním shromáždění vlastníků za účasti notáře, obsahují ustanovení o tom, že změny stanov mohou být provedeny bez účasti notáře, jsou takovéto změněné stanovy platné. Musí však být schváleny postupem podle stávajících platných stanov. To znamená shromáždění vlastníků svoleným v souladu se stanovami a hlasování podle stanov.


| luboš
Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně vloupání. Bydlíme v baráku, kde ve dvoře sídlí firma, tudíž vstupní vrata jsou po celý den otevřeny. V průchodu mezi dvorem a ulicí jsou vstupní dveře do baráku, které se sice dají otevřít pouze klíčkem, ale ze dvora jsou od přízemí do 3 patra balkony, které nejsou uzamčeny. Bydlíme ve 4 patře a vyloupili nás. Chtěl jsem se zeptat jak je to s právy a povinnostmi pronajímatele (v tomto případě i vlastníka objektu) a nájemcem. Ve smlouvě je, že za vloupání do bytu odpovídá nájemce, ale pokud budova není dostatečně zabezpečena, neměl by za to nést odpovědnost i majitel objektu? Děkuji za odpověď. Luboš

Odpověď 26.04.2013 10:48
Dobrý den, omlouvám se, ale toto není problematika, která by byla výlučně otázkou správy bytového fondu a proto doporučuji se obrátit na nejbližší advokátní kancelář.


| SVJ Vyškov
Mohou se členové výboru SVJ zříct odměny za práci ve výboru po dobu rekonstrikce domu od 1.1.2008 do 31.12.2011.

Odpověď 26.04.2013 10:50
Dobrý den, protože odměna, za práci ve výboru SVJ není nároková, její poskytování a případnou výši neupravuje žádný obecně závazný právní předpis, ale pouze stanovy SVJ nebo rozhodnutí shromáždění vlastníků SVJ, mohou se členové výboru odměny zříci, resp. SVJ odměnu členům výboru nevyplatí.


| bytové družstvo-předseda
Nájemce družstva si zřídil nad svým bytem půdní byt, propojený se svým bytem , vše na vlastní náklady..Jaký nájem může družstvo vyměřit za užívané plochy m2.
Děkuji Zdena

Odpověď 26.04.2013 10:51
Dobrý den, podle vašeho dotazu došlo ke zhodnocení majetku bytového družstva, což má dopady i ekonomické a hlavně na evidenci majetku a vedení účetnictví. Pokud člen družstva vlastními náklady zhodnotí majetek družstva, doporučuji o tomto sepsat smlouvu, ve které budou vzájemná práva a povinnosti jasně vymezeny. Nejčastější postup je takový, že investici vloženou do bytového družstva si družstevním „odbydluje“, tzn. nepřispívá do fondu oprav a jeho investice je postupně „odepisována“ započtením pohledávek. Po umoření vložené investice se z bytu počítá příspěvek do fondu oprav jako všem ostatním družstevníkům.


| Pavel
Dobrý den chtěl bych se vás zeptat před dvěma roky chtěl jsem si brát úvěr od České spořitelny částku 500 000 kč,na zaplacení úvěru družstevního bytu.Banka po mě chtěla za to že my poskytne úvěr 5 000 kč,které jsem dal.Ale půjčku jsem si nevzal a banka si nechala mích 5 000kč ,ale nevím proč a z jakého důvodu .To my připadá jak když davá lichvář půjčky.
Odpověď 26.04.2013 10:54
Dobrý den, bohužel i takovéto případy se stávají a doporučuji kontaktovat nejbližší advokátní kancelář a s ní se pokusit záležitost řešit.


| Pavla
Dobrý den, mám dotaz, bydlíme v družstevním bytě který sme si koupili ale tento byt chceme vrátit družstvu z důvodu stěhování do RD a prodej by byl na dlouho. Byt je celkově po rekonstrukci tak bych chtěla vědě, jestli mám nárok žádat po družstvu finanční náhradu těchto rekonstrukcí. Děkuji za odpověď

Odpověď 26.04.2013 10:55
Dobrý den, pokud jste provedli zhodnocení družstevního majetku, předpokládám, že jste s bytovým družstvem o tom sepsali nejdříve příslušnou smlouvu. Pokud ne, budou Vaše nároky jen těžko vymahatelné.


| Richard Motyčka
Dobrý den
jsem vlastníkem bytu v SVJ udělal jsem si celkovou rekonstrukci bytu na své náklady včetně nové vody a vodoměru.Přišel rozpočet vody a já jsem ji chtěl platit podle vodoměru.Bylo mi řečeno že to prá nejde jelikož ostatní vodoměr nemají a nehodlají si ho dělat z důvodu že je to příliš drahé.Proto se chci zeptat jestli je možné abych platil z vodoměru a zbytek si ostatní rozpočítali mezi sebe.
Děkuji Motyčka

Odpověď 26.04.2013 10:57
Dobrý den, problematika montáže vodoměrů je stanovena zákonem č. 505/1990 Sb., o metrologii, v platném znění. Vodoměry musí být schváleného typu, musí být ověřeny a na uzavřeném okruhu musí být stejného typu. Jedině tak lze podle naměřených hodnot účtovat spotřebu studené nebo teplé vody. Vodoměry musí být osazeny ve všech bytech, resp. Musí být měřeny všechny výtoky v domě. Dodávku a montáž vodoměru lze dnes pořídit řádově ve stokorunách, montáž však musí provádět odborně způsobilá firma s příslušnými doklady.


| Martina Bártová
Dobrý den,
jsme s manželem vlastníky bytu v domě, kde jsou celkem 4 byty. S ostatními vlastníky jsme se dohodli na placení do fondu oprav, abychom měli společné peníze na údržbu domu. Protože jsou zde ale jen 4 bytu, nemůžeme podle zákona založit společenství vlastníků. Chtěli bychom tedy založit občanské sdružení, kterému bychom v bance otevřeli účet. Dostala jsem ale informaci, že toto není legální a OS založit pro správu domu nemůžeme. Bytové družstvo ale musí mít kapitál nejméně 50 000 Kč a navíc jsem si myslela, že se u družstva musí vždy jednat o družstevní byty. Pro založení účtu v bance, aby k němu mohlo mít přístup více než 1 osoba, je potřeba IČO nebo registrační číslo. Jak máme tuto situaci vyřešit?

Moc Vám děkujeme za odpověď.

Odpověď 26.04.2013 10:58
Dobrý den, pokud jsou v domě skutečně pouze 4 jednotky, nemůže podle zákona č. 72/1994 Sb., v platném znění, vzniknout společenství vlastníků jednotek ( dále SVJ ). Někdy je však možné v domě vymezit další jednotky, např. půdu, nebo garáže a tím naplnit ustanovení zákona o vlastnictví bytů. Pokud se to podaří, vznikne v domě SVJ. Pokud se nepodaří, aby SVJ vzniklo, dům je společném spoluvlastnictví a na všem se musíte společně domlouvat. Občanské sdružení nelze pro správu domu doporučit.


| Věra Burianová
Dobrý den ,máme v domě na chodbách i u bytů lodžie které jsou v hodně špatném stavu ,odsouhlasily jsme na schůzy generální opravu,slyšela jsem ,že oprava jde částečně hradit s pojištění domu,je to pravda?
Děkuji Burianová

Odpověď 26.04.2013 10:59
Dobrý den, bohužel neznám obsah příslušné pojistné smlouvy, ale zpravidla, pojišťovny hradí pouze náklady na odstranění pojistné události. Špatný stav lodžií patrně nebude pojistná událost.


| Tereza
Dobrý den, potřebovala bych poradit. bydlím v pronájmu a majitelka bytu mi odmítla ukázat či dát vyúčtování energii se slovy že v bytě nebydlím celý rok a tudíž mi nemůže nic vrátit. Má na to právo?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď 26.04.2013 11:01
Dobrý den, patrně se jedná o podnájem bytu a tato otázka by měla být vyřešena v příslušné podnájemní smlouvě.


| Janoška
Dobrý den,
po dlouhých neshodách ve výboru SVJ jsme se dva ze tří členů předsednictva SVJ vzdali funkce. Zajímá mě, co se bude dít, když do nového výboru nebude nikdo zvolen z důvodu nezájmu. Zanikne SVJ? Jak se máde postupovat?
Děkuji za odpověď.

Odpověď 26.04.2013 11:02
Dobrý den, hovořit o zániku SVJ je předčasné, postup, jak volit a odvolávat výbor SVJ je popsán ve stanovách SVJ a toho je nutno se držet. Protože se jedná o majetek nemalé finanční hodnoty, je nutné, aby vždy v SVJ statutární orgán fungoval. Nejlepší je, aby se všichni vlastníci v domě dohodli a výbor, nebo pověřeného vlastníka zvolili.


| Zdena Weistauverová
Dobrý den.
Chtěla byh se zeptat.Kam mám podat stížnost na osobu, která pronajímá ubytování v naší ulici .Jedná se o Svinary u H.K.
Dům je v podstatě vybydlený, v jedné místnosti až 6 lidí.A to je patrový dům. Je tam 1 koupelna 1 wc .Je cítit zápach po moči a též časté spory a hlučné rozbroje. Dům absolutně nesplňuje hygienické a zdravotní směrnice a o bezpečnosti raději nemluvě.Převážně jsou tam ubytovaní Romové. Od té doby se rozmohli i krádeže a vloupání.Z kdysi klidné ulice se vše proménilo v ulici děsu.
S pozdravem. Zdena.

Odpověď 03.05.2013 07:41
Dobrý den, Problematika nájmu a podnájmu bytu je řešena v občanském zákoníku a tam najdete i podmínky, za kterých lze uzavřít smlouvu nájemní a smlouvu podnájemní. Častý hluk apod., je spíše záležitost občanského soužití a zde je nutné celou záležitost řešit prostřednictvím „přestupkové komise“, která bývá zřízena při městském nebo obecním úřadu.


| Mopilsová
Dobrý den,
v únoru tohoto roku jsem pronajala byt ve smlouvě je napsané že platbu provede ke konci měsíce toto ale zatím nikdy nedodržela vždycky platí o 7-14 dní pozdíš. Chtěla jsem se zeptat jestli ji můžu dát výpověď kvůli pozdnímu placení nájmu.

Odpověď 03.05.2013 07:43
Dobrý den, Pokud se jedná o nájemní byt, a pokud nájemce nehradí řádně a včas nájemné a zálohyy na plnění poskytovaná s užíváním bytu, je pronajímatel oprávněn dát nájemci výpověď a to bez přivolení soudu. Podmínkou je, aby nájemce nehradil stanovené platby po$ dobu delší nebo rovnající se 3 měsíce. Dále můžete na nájemci uplatnit poplatek z prodlení, jehož výše je určena v nař. vlády č. 142/1994 Sb., v platném znění.


| Zadražilová
Dobrý den,
prosím o radu. Bydlíme v bytě v OV a naskytla se příležitost koupit sousední byt také OV. Rádi bychom je spojili v jednen větší byt - na to je třeba stavební povlolení. Bohužel dům je ve vlastnictví bytového družstva a to má vnitřní nařízení, že je zakázáno dělat změny v prohlášení vlastníka. Ovšem bez této změny nám stavební úřad nevydá povolení k propojení bytů. Jak můžeme situaci řešit? Děkuji

Odpověď 03.05.2013 07:45
Dobrý den, principielně je spojení bytů možné, ale je nutné docílit změny prohlášení vlastníka. Změna prohlášení vlastníka je v tomto případě určena tzv. smlouvou o výstavbě. Pokud má bytové družstvo v usnesení, že změny prohlášení vlastníka jsou zakázány, bude nejlepší, když záležitost svěříte advokátovi, aby vešel v jednání s družstvem a pokusil se toto usnesení změnit. V krajním případě se můžete s příslušnou žalobou obrátit na soud. Další možnost je, až bytové družstvo nebude mít rozhodující podíl hlasů v SVJ a potom o spojení bytů znovu požádat. Vždy žádáte SVJ.


| Pantůček Hynek
Dobrý den,
Chtěl bych poradit kam se mám obrátit když nemohu přimět výbor SVJ už třetí rok aby svolal schůzi SVJ. Po celou dobu nemáme žádný přehled o vyúčtování služeb a o hospodaření se společnými financemi.Bohužel většina spoluvlastníků byty pronajímá a nebo v bytě je přihlášená jedna osoba a bydlí jich tam několik a tudíž jsou rádi že je výbor neotravuje.
Dá se obrátit na nějaký úřad který by donutil výbor k řádnému fungování?
Díky H.P.

Odpověď 03.05.2013 07:47
Dobrý den, podívejte se do stanov, ale zaběhnutá praxe jak u BD tak u SVJ je, že minimálně 1x ročně výbor svolá shromáždění vlastníků a předloží zprávu o hospodaření. Také vyúčtování služeb se provádí 1x ročně, zpravidla za kalendářní rok a v rámci tohoto vyúčtování je vlastníkům provedeno vyúčtování fondu oprav. Pokud výbor neplní svoji funkci, můžete svolat shromáždění vlastníků a výbor odvolat a zvolit jiný výbor, nebo počkat, až členům výboru skončí funkční období a potom zvolit jiné člen výboru.


| Jana
SBD chce provést celkovou rekonstrukci lodžií,které jsou ve velmi dobrém stavu,dokonce už vybralo firmu i banku od ktere budeme brat úvěr,najemníci nesouhlasí.Má SBD právo o nás rozhodovat?

Odpověď 03.05.2013 07:48
Dobrý den, doporučuji nahlédnout do stanov a další postup řešit dle stanov. Bez znalosti stanov nelze na Váš dotaz relevantně odpovědět.


| marcela
V roce 2001 jsem zdělila členský podíl DB po otci. Prý manžel má užívací právo. Nyní chci tento členský podíl převést na bratra. Bytové družstvo chce plnou moc od manžela, že s převodem souhlasí. Vzhledem k tomu, že tento členský podíl je můj, trvám na tom, že toto požadují neprávem. Mám pravdu?

Odpověď 03.05.2013 07:51
Dobrý den, pokud jste za trvání manželství zdědila členský podíl, Vašemu manželovi nevzniklo tzv. společné členství manželů a s tímto podílem nakládáte sama. Pokud by bytové družstvo jakkoliv bránilo, můžete se obrátit na soud, protože převod členských práv a povinností, podle §230 obch. zák, nepodléhá souhlasu orgánů družstva.


| ivana
Dbry den chtela sem se zaptat kupovala sem si barak se starou strechou a plisen na baraku sem nemela jen malo zatykalo proto sem se rozhodla delat novou strechu.Ted co sem si udelala novou strechu je to uz 6 let tak mi vsude zateka v rozich mam plisen a mokro po celem byte nikdy mi to se starou strechou nedelalo chtela sem se zeptat na cem to zavisi... dekuji za odpoved ivana

Odpověď 03.05.2013 07:52
Dobrý den, Omlouváme, ale toto není problematika, kterou by naše společnost prioritně řešila. Jedná se patrně o vady díla, které jste si nechala zhotovit. Obraťte se proto s tímto problémem na advokátní kancelář.


| Antonín
Dobrý den,
Rád bych se informoval jak postupovat: bydlím v podkroví domu – jsme bytové družstvo a splácíme zakoupené byty. Do bytu mi zatéká střechou a družstvo se nemá k opravě střechy , táhne se to už několik let, v bytě je plíseň a při deštích a tání sněhu musím chytat vodu do nádob. Jak je donutit aby opravili střechu….je to i hygienicky závadné, i zásuvky jsou ve vodě když prší. Děkuji za odpověď.


| Dana Moslerová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, bydlíme v domě bytového družstva s dotací města, kdy po 20 letech přejde byt do osobního vlastnictví. Bydlíme ve střešním bytě, okna jsou zde střešní dřevěná, která se neustále rosí, dřevo díky vlhkosti plesniví, lak se loupe....chtěla jsem se zeptat jestli je nějaký způsob, aby nám z fondu oprav byla okna vyměněna za plastová? Děkuji Dana Moslerová

Odpověď 03.05.2013 07:57
Dobrý den, Pokud se jedná o nájemní byt a máte vady v bytě, které je povinen odstranit pronajímatel, oraťe se svojí žádostí písemně na pronajímatele. Pokud tak pronajímatele ani přes vaší výzvu neučiní, je nájemce oprávněn vady v bytě odstranit a úhradu požadovat na pronajímateli. Pokud se jedná o byt v družstevním vlastností, doporučuji ještě nahlédnout do stanov, zda tam není problematika provádění oprav nějak upravena.


| Litvanová Jindřiška
Dobrý den, jsme společenství vlastníků v nemovitosti o 6 bytových jednotek.Nyní nám spravuje účetnictví správa, ale jelikož se u nás jedná pouze o vyúčtování studené vody chci se zeptat zda bychom si mohli účetnictví dělat sami, nebo zákon nařizuje mít na toto firmu. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď 03.05.2013 07:58
Dobrý den, Zákon o vlastnictví bytů, č. 72/1994 Sb., v platném znění, uvádí, že SVJ vede podvojné účetnictví. Zda toto podvojné účetnictví vede soukromá osoba nebo správní firma je zcela na rozhodnutí SVJ.


| Natálie
Dobrý den,mám na vás dotaz,s přítelem bydlíme v pronajatém bytě který se nachází v baráku s 9 byty a firmou a ve kterém se nám jeví neustálá plísen a mokré fleky o rozměrech asi 30 na 30 cm,také se nám neustále mlží okna a doslova s těch oken stéká voda. Majitelce jsme veškeré závady zdělili už minulí rok někdy v březnu a její odpověd na tyto závady byla že málo topíme,málo větráme dokonce nás poučovala jak používat plastová okna také nám tiskla články z internetu jak se má větrat-mi máme zaplé celý den radiátory na pět,větráme jak se dá, já jsem kuřák který nekouří v bytě tudíž z okna. Nakonec nám sdělila že asi nejspíš větráme moc ale málo topíme,na radiátoru v kuchyni máme protopíno 3500 jednotek v obývacím pokoji tak též a to nebyla ani zima,začlo se pořádně topit až někdy v lednu když přišla krutá zima. Dneska u nás byl odborník na plastová okna k vůli tomu že se pořád zamlžují a netěsní a řekl že jsou špatná skla proto se nám to takhle projevuje. Dokonce si dneska pozvala i nějakýho inženýra který se postavil na chodbu a aniž by se podíval nebo se nás na něco zeptal nám jen sdělil že je to vina naše že málo topíme,málo větráme, no prostě nám jen z opakoval to co nám říka majitelka,dokonce bych řekla že byly domluvený a také se jí nejspíš podílel na rekonstrukci bytových jednotek která se prováděla v zimním období což jsem se dočetla že by jse takové projekty v zimním období neměli vůbec provádět,na mokrou- čerstvě udělanou zed nechala postavit kuchynskou linku kterou musela po nějaký čas sundat jelikož se jí udělala plísen na zdi kde byly kuchynské linky a nechat to vystříkat proti plísním. Tyto problémi tu mají asi 6 bytů alespon co jsem slyšela a majitelka nám pořád tvrdí že jsme jediný co si na to stěžujeme a dokonce nám tvrdí že jí ničíme její majetek! tím že se nám projevují mokré fleky a plísně. Zkoušela jsem psát i na hygienu ale ta mi sdělila že takové problémi oni neřeší. Já jsem astmatik a ještě mám alergii na plísně tudíž je to pro mě dost tragické. Mi si už nevíme rady,dokonce to pak sváděla i nato že máme v bytě kytky které jsou příčinou. Tak vás chci poprosit o radu Děkuji s pozdravem Natálie


| Alena
Dobrý den ,mám dotaz.Jsme SVJ a někteří nájemníci si koupili půdní nebytové prostory,které mají nad svýmy byty a přestavěli si je na bytové jednotky.Jak se tyto prostory nyní budou účtovat?Při placení záloh ,do fondu oprav se platí z bytových prostor víc než z nebytových.Kolik má platit najemník za tyto prostory.Jako bytové nebo nebytové, Děkuji


| Marek
Dobry den.
pronajimam muj druzstevni byt, najemnici po rocni smlouve odchazeji, byt pronajimam kompletne vybaveny po celkove rekonstrukci, na zdech byl udelan silikonovy potah se specialnimi italskymi natery - podnajemnik bez meho souhlasu a vedomi prebarvil celou obyvacku a chodbu (neda se to pretrit znova, firma co mi to delala by musela vse znova stahnout a natahnout a natrit znova) barvy sten byly dolazeny k celkovemu interieru byty ! Slozili kauci 20tis., muj dotaz tedy zni, mam pravo tuto kauci nevratit, jak by melo toto vyjadreni pisemne vypadat z me strany (jelikoz ziji v zahranici), samozrejme ze skoda je vetsi nez kauce, pokud bych si zavolal znova firmu co mi tuto praci delala vyjde me to na dvojnasobek. Jak se mam v teto situaci zachovat a v jakem pisemne zneni to podnajemnikovi zdelit, ze nejsem ochoten navratu kauce z duvodu poskozeni, neopravnenem zasahu do interieru ? Dekuji moc za odpoved Marek


| Lucie
Dobrý den,máme takový problém.Od června 2011 nám jistá firma zateplovala cihlovou bytovku,samozřejmě jsme byli většina majitelů proti nechtěli jsme bytovku uplně udusit.Ale k ničemu to nevedlo chytřejší lidi to prostě v potaz nebrali a nechala ji zateplit celou.Od půlky listopadu firma ukončila zateplování,a mi od zateplení v bytě nacházíme v rohách plíseň,máme udělanou celkovou rekonstrukci bytu i s oškrabáním zdí,do toho s plastových oken teče voda takže každý ráno musím poutírat všechny okna, parapety,dřevěná podlaha je část už splasnivělá,větrám každou chvíli v každé místnosti.A podle sousedů na tom nejsme takhle sami,tak bych se chtěla zeptat jestli s tím můžem něco dělat,stálo nás to mnoho peněz ,nedokážu si představit že tohle všechno budu každý den abslvovat a každý týden řešit plíseň,používáme všechny možné přípravky i odvlhčovače.Nejlépší by pro nás bylo sundat zateplení,ale nevím zda můžeme třeba odsoupit od smlouvy nebo jak to řešit.Děkuji


| Jaroslav BRUNA
Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem ohledně převodu z podílového vlastnictví do vlastnictví bytových jednotek a založení SVJ.Vlastníme bytový dům o 47 bytech,osmi vchodech z nichž každý má svoje číslo popisné,který jsme si koupili před 11roky od MěÚ do podílového spoluvlastnictví,to znamená že každý má určitý podíl na nemovitosti ( spolupodílníci ).Nyní bychom chtěli změnu vlastnictví na byty a podíl na společných prostorách tzv.SVJ.Moje otázka zní zda je možné po změně vlastnictví mít v tomto jednom domě dvě SVJ v počtu čtyř vchodů samostatně hospodařící,nebo to možné není a musí být jen jedno SVJ a jaký je postup.Děkuji za odpověď.Bruna.


| Ladislav Měsíček
Dobrý den
V našem domě je společenství vlastníků,které je prospěšné jen pro nekolik vyvolenych členů a po ostatních chtějí jen peníze.
Chci se vás zeptat jak bych mohl z tohoto společenství odejít?
Děkuji za odpověd


| Kolka
Dobrý den, jsem předsedou BD s 23 členy. Jelikož bylo třeba vyměnit osvětlení na chodbách, vybral jsem firmu, která nám toto udělala. Poté jsem byl obviněn jednou členkou družstva, že jsem porušil občanský zákoník, jelikož jsem nevypsal na tuto firmu výběrové řízení. Podotýkám, že ani ve stanovách nemáme určen limit, do jaké částky může předseda rozhodnout o výši investice. Chci se proto zeptat, zda má tato členka pravdu o porušení občanského zákoníku, či nikoli. Před očima lidí mně toto poškodilo a zvažuji proti této osobě právní kroky. Děkuji za odpověď. Kolka


| Zdeněk Z
Dobrý den.
Prosím o radu zda je nutné nebo povinné zakládat družstvo nájemníků,postavil jsem půdní byt(pátou bytovou jednotku)všech pět bytů je v OS


| SVJ
jsme SVj, v domě ve společných prostorech máme místnosti bývalé prádelny, namáčírny, sušárny a mandly, tyto místnosti by jsme rádi pronajali vlastníkům BJ, zajímalo by nás jakým způsobem to můžeme udělat a komu bude patřit výnos z těchto pronajatých prostor


| jakub
dobry den mam dotaz jsem najemce obecniho bytu a chtel bych tento byt vratit zpět mesto prosim o radu jak sepsat zadost o vraceni tohoto bytu dekuju za odpověd


| Stanislava Dodávková
Dobrý den!Prosím pěkně mám dotaz,zda mi musí bytové družstvo vyplatit částku za splácení plastových oken po mé zemřelé mamince.Věc se má takto:v září 2010 jsem odevzdala bytovému družstvu byt mé maminky,která byla nájemnicí.V domě byla v roce 2006 namontována plastová okna,která se měla splácet po dobu 5let.Maminka splácela přesně 4roky měsíčně 619kč.Po navrácení bytu družstvu mi předseda řekl,že mám nárok na vrácení peněz,až mu doručím notářské rozhodnutí o tom,že jsem dědičkou.To jsem učinila v listopadu 2010.Celou dobu se nic nedělo,řekl,že vyrovnání bude spojeno s vyůčtováním poplatků za teplo a služby.Nyní mi tvrdí,že vyplacení za ta okna je vázáno na prodej bytu,přičemž v onom bytě jsou nyní od 29.4 2011 opět pouze nájemníci se smlouvou na 1rokTudíž byt je stále majetkem družstva.Prý nevědí z jakých peněz to vyplatit a jaká by měla být v tomto případě amortizace.Nevím tedy,kde je pravda a co mám dál dělat a,proto vás moc prosím o radu.Děkuji předem za vaši případnou odpověď a přeji vám hezký den!S pozdravem Dodávková Stanislava


| VONDRÁČKOVÁ HELENA
Po smrti otce jsme já a sestra zdědily po otci členský podíl k bytu 1+1 v Liberci na ul.Dobiášova,u notářky jsem řekla at je byt napsán na sestru,ta mě chce nyní z bytu vystěhovat po 3 letech a byt prodat.Co mám dělat?


| SVB Nad školou Liberec 30
Dobrý den, mám dotaz:
Naše SVB (100b.j.+ garáže) pronajímá nebytové prostory v domě. Výnosy (poměrná část vzhledem k podílu vlastnictví) je každoročně vypočtena na jednotlivé vlastníky, písmně oznámena s poznámkou, že každý vlastník je povinen si tuto částku sám zdanit. Žádala jsem o vyplacení tohoto mnou zdaněného podílu, avšak na shromáždění bylo rozhodnuto, že tyto částky se nebudou vyplácet jednotlivým vlastníkům, nýbrž budou převedeny do fondu záloh na opravy. Je pro mě nepochopitelné, že o penězích, které si dám do daní jako můj příjem rozhoduje shromáždění. Prosím poraďte, nevím kam se nám obrátit pro informace, popř.sdělte odkaz na zákon.
Moc Děkuji
Jarmila Stará
SVJ Nad Školou 1408
46311 Liberec 30


| Vlasta
Dobrý den,mám takový problém, před 6 lety nám byl přidělen byt,který potřeboval opravit,okna nešla otevírat podlahy byly shnilé apod.Domovní správa nám řekla, že nejsou peníze na opravy a tak si to máme všechno zaplatit sami a v případě odkoupení bytu nebudou brát na opravy zřetel. Tak platíme půjčky a nájem. Jenomže je to už 6 let a prodej bytu je v nedohlednu, kvůli vyrovnání půdy s Polskem.Chtěla bych se zeptat,zda máme nějakou šanci se domoct alespoň slevy z nájmu?


| Petr Šenkeřík
Dobrý den,
chci se zeptat, zda-li musím informovat výbor společenství vlastníků o výměně oken v mém bytě v osobním vlastnictví.
Děkuji za odpověď.


| kaca
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Soused, který vlastní pozemek vedle našeho domu si chce na zahradě postavit jakýsi přístřešek, který má být napojen na naši kamenou zidku. My s tím ale nesouhlasíme, protože zidka je v hrozném stavu, rozpadá se a on ji ani nehodlá opravit. Tento pozemek sousedí ještě se třemi sousedy. Chtěla bych se zeptat jestli mu tuto stavbu povolí stavební úřad, když mi mu nepodepíšeme že s tím souhlasíme a sousedé ano. Stačí pouze jeden nesouhlas?


| Valoušková
Jsem vlastnici bytu v peneláku, kde je 23 vlastníků a 17 družstevníků. Samospráva si dělá co chce, schůze je max.1krát ročně a stejně se neřídí tím, co se odsouhlasí.Splácím zateplení, na které nikdo nevyřídil dotaci.Půjčku máme podvihodnou od družstva splatnou do 5ti let. Smlouva je velmi nevyvážená \"jako lichva od providentu\".Cituji čl.\"vpřípadě zaplacení nájmu o 3dny později než je uvedený termín, musím splatit do 1 měsíce celou částku\"!.Tuto půjčku budu pltit do poloviny r.2013.Teď se rozhodli stavět kotelnu a opět za stejnou půjčku od družstva doba splácení 5 let. Tím budu platit 65O do fondu a 1000
na půjčky, které se budou prolínat. Jsem invalidní sama s dítětem, které studuje SŠ a nemám na splácení obou půjček. Samospráva mi vyhrožuje a nechce dovolit žádnou jinou možnost úvěru na kotelnu - například delší dobu splácení jak je to jinde. Vyhrožují, že mi budou dělat samé problémy a už mi členka samosprávy vytopila koupelnu bez jakékoliv omluvy. Jde se vůbec nějak bránit. Souhlas s kotelnou jsem nepodepsala ZATIM, poněvadž nevím jak se bude splácet.Děkuji za pomoc a řadu.


| Valoušková
Jsem vlastníku batu a peneláku, kde je 23 vlastníků a 17 družstevníků. Samospráva si dělá co chce, schůze je max.1krát ročně a stejně se neřídí tím, co se odsouhlasí.Splácím zateplení, na které nikdo nevyřídil dotaci.Půjčku máme podvihodnou od družstva splatnou do 5ti let. Smlouva je velmi nevyvážená "jako lichva od providentu".Cituji čl."vpřípadě zaplacení nájmu o 3dny později než je uvedený termín, musím splatit do 1 měsíce celou částku"!.Tuto půjčku budu pltit do poloviny r.2013.Teď se rozhodli stavět kotelnu a opět za stejnou půjčku od družstva doba splácení 5 let. Tím budu platit 65O do fondu a 10000 na půjčky, které se budou prolínat. Jsem invalidní sama s dítětem, které studuje SŠ a nemám na splácení obou půjček. Samospráva mi vyhrožuje a nechce dovolit žádnou jinou možnost úvěru na kotelnu - například delší dobu splácení jak je to jinde. Vyhrožují, že mi budou dělat samé problémy a už mi členka samosprávy vytopila koupelnu bez jakékoliv omluvy. Jde se vůbec nějak bránit. Souhlas s kotelnou jsem nepodepsala ZATIM, poněvadž nevím jak se bude splácet.Děkuji za pomoc a řadu.


| Z.Kalabisová
Jsem členkou Družstva majitelů domu. Nyní mi přišlo vyúčtování za služby za rok 2010. Vyúčtování neobsahuje u žádné položky podrobnější údaje.
Např u vodného a stočného jsem spotřebovala 100 m3 za rok 2010, podle mého vodoměru, u kterého byl proveden řádný odečet.Na vyůčtování není však uveden počet m3, ani částka, která byla účtovaná za 1m3.
Spotřebovala jsem 100m3,mám však zaplatit o 761 Kč navíc. 1m3 stál v roce 2010 56,51 Kč, to znamená že mi zaúčtovali o 13,5 m3 navíc.
Existuje nějaká vyhláška či zákon upravující rozúčtování spotřebované vodě u paty domu mezi nájemníky?


| Andrea
Dobry den,
koupila jsem si družstevní byt,o jehož převedení do os. vlastnictví mohu požádat až za 14 let. Existuje možnost, jak ho získat dříve? Vystupuju tím automaticky z bytového družstva?Co by to pro me znamenalo?Dekuji za odpoved.


| Míša
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda existuje nějaký právní dokument, který ukládá SVJ do kdy má být zpracované vyúčtování služeb za předešlý rok?
Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Míša


| Iva
Dobrý den, prosím o radu, jak správně napsat firmě, která nám vypočítává teplo, abychom se nemuseli držet vyhlášky 372/2001 sb. §4 odst.4?jde nám o to, aby si každý vlastník zaplatil to co si protopí, pouze vlastníci, kteří neúměrně šetří, aby byly dorovnáni v korekci 40%.
Děkuji.


| Veronika
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné něco jako zpětná reklamace koupeného bytu v osobním vlastnictví, který patří pod družstvo. Jedna rodina si koupila byt od osobního majitele a za cca půl roku nato se zjistilo, že celý komplex bytů je v katastrofálním stavu a musí se shodit veškeré stropy,střecha a podlaha. Byt mají nově zrekonstruovaný, zaplatili za něj peníze a teď do toho mudou muset investovat ještě jednou tolik a navíc se dočasně vystěhovat. Je možné se dožadovat nějakého vrácení peněz nebo části peněz? Na závady nebyli nijak upozorněni. Děkuji


| zuzana
Dobrý den,chci se prosím zeptat,na něco ohledně koupi kterou jsme provedli!Koupili jsme přes relit.kancelář dum,kdy sme si vše ověřovali a bylo vše v pořádku!!Podepsali jsme smlouvu o koupi 3.12.2010,11.12.2010 byli odeslány peníze 1 500000kč a 13.12. byla namovitost zaplombována hospodářskou kriminálkou,takže na nás nebyla přepsána na katastru,takže nemáme peníze ani dum,do kterého jsme už mimochodem investovali peníze na opravy!nemovitosti se vzdát nechceme,je i nějaké jiné východisko?děkuji předem za odpověd


| Eduard
Dobrý den.
Chci se informovat, jakým způsobem lze převést družstevní byt do osobního vlastnictví, kde se provádí zápis o převedení bytu do sosobního vlastnictví, kolik přepis stojí, zda z bytu v osobním vlastnictví se platí daň z nemovitosti.
Děkuji za informace.
E.


| Novotný
Dobrý den.
Bydlím v družstevním domě s 16 byty. Já patřím do skupiny lidí, kteří již byt odkoupili a je nás celkem vlastníků 7.
Dodržujeme stanovy SBD , domovní řád, řádně uklízíme a platíme do fondu oprav. Teď nás SBD začalo nutit mít zástupce ve samosprávě a dělat i domovního důvěrníka. Nikdo z nás 7 to, ale nechce dělat, protože si myslíme, že celou správu domu musí pořád dělat družstvo. Tato povinnost navíc není zakotvena ve stanovách SBD ani v našich kupních smlouvách k převodu bytů.
Může nás tedy družstvo k tomu donutit ?
Díky !
N.J.


| kinkalová ivana
prosím o info, zda je povinnost mít v bytovém družstvu revizní - kontrolní komisi .
S díky
I.K.


| Petra Voznicová
Dobrý den,bydlíme v bytě,který jsme kupovali na hypotéku a ještě cca 20let jej budeme splácet-byt máme v osobním vlastnictví.Dnes jsme se dozvěděli,že ostatní nájemníci(všichni mají byty v os.vlastnictví)se rozhodli vstoupit pod družstvo a totéž požadují i po nás?Vzledem k tomu,že bytem ručíme kvůli hypotéce,bylo by to vůbec možné?Děkuji za odpověď.


| Zatloukalová
Dobrý den,kde zjistím cenu úklidu v místě a čase obvyklém,konkrétně se jedná o Prahu 7 a 8.
Místní úřad Prahy 8 na můj dotaz odpověděl,že "cenovou mapu" nemá k dipozici.Na koho se můžeme obrátit o informaci?

Děkuji za odpověď
Zatloukalová


| Mirka
Zajímá mě odpověď na otázku p. Je nutné platit stočné, když vlastním septik, který je pravidelně čištěn a vyvážen. Podotýkám, že zde není dostavěná kanalizace
Moc děkuji


| lucka
dobry den.mam dotaz ohledne plisne v mestskem byte.dum je nezatepleny asi 50let stary a kdyz jsem byla na mestskem urade oznamit ze se nam v rozich v 2 pokojich dela plisen ,tak mi oznamili ,ze to je spatnam vetranim.vetram kazdy den 4 hod vetrackami.z jedne strany je dvur a skoro tu nepadne ani slunicko.zdelili mi na urade,ze se necha udelat nejaka analyza,ale pokud se zjisti,ze je to vetranim,tak tu analizu zaplatim ja 6000kc.a kdyz jsem jim navrhla ze at dojede hygiena,tak mi bylo receno,ze hygiena nema s tim nic spolecneho.chci se jen poptat,jestli kdyz chci zjistit jen pricinu proc se ta plisen vytvari,tak abych to zjistila za normalni cenu a ne za 6000kc.jake jsou moznosti to zjistit.dekuji predem.lucie


| Dana
před prodejem bytovek a vytvořením SVJ, byly přistavěny v nástavbě mezonety.Tyto neměly žádné sklepy.Nezjistili jsme žádnou smlouvu, jen v zápise je zmíněno, že požadují klíče od sušárny. Sedm let sušárnu užívají jako sklepy a nikdo jiný tam nemá přístup.Zvyšováním nákladů na různé úpravy a opravy této společné části, požadujeme smlouvy na pronájem společ.prostor a příslušnou částku jsme na shromáždění rozhodli dávat do fondu oprav.Nikdo nehlasoval proti, ani nevyslovil námitku. Byli přítomni i vlastníci nástavby. Po zpracování smluv právním zástupcem, . odmítají tuto smlouvu podepsat.Myslím,že máme i nárok zpětného požadavku na zaplacení,což jsme z morálního hlediska nepožadovali.Částka je minimální, sušárna má 20m, ta stejná velikost je pro sklepy 18 bytovek. Děkujeme za radu jak dál postupovat.


| Marcela
Dobrý den jsem vlastníkem bytu a máme problémy s elektrikou z hlavním jističem,který je na chodbě a vyhazuje, doma máme jističe na chodbičce a zvlášt i na pračku předělanou elektřinu.Na chodbě se předělávali čidla na světla a od té doby nám vyhazuje hlavní jistič,kterého se samozřejmě nikdo nedotkl.S manželem si myslíme,že se nás týkají pouze pojistky doma a ty nám nevyhodí,ale poškozený hlavní jistič na chodbě pod schodama i když je náš by se měl opravit z fondu oprav,proto prosím o radu děkuji Marcela


| Alžběta Černá
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda-li musí být podepsané evid.listy od vlastníka, z kterého se počítá vyúčtování, nebo si výbor může vytisknout evid.list aniž by o tom vlastník věděl? Nám se to stalo, že nám se počítá vyúčtování aniž bychom měli k tomu patřičné evid.listy tím dochází k rozporům ve vyúčtování. Děkuji Černá


| Bohuslav
Je nutné platit stočné, když vlastním septik, který je pravidelně čištěn a vyvážen? Děkuji za odpověď.


| Laštůvková
Dobrý den, potřebovali bychom poradit, jak postupovat v situaci, kdy předseda Družstva nájemníků jedná v rozporu se stanovami,místo členské schůze rozhoduje sám, na tomto podkladě následně tvoří zápisy ze schůzí a rozhoduje tak o věcech, které nebyly řádně čl.schůzí projednány.Jeho počínání je trestuhodné, ale nevíme, jak správně reagovat. Odmítá svolat schůzi, o kterou jsme řádně s dalšími členy družstva dle stanov žádali. Dále mám dotaz,zda se lze v tomto případě řídit stanovami z r.1997, které v průběhu uplynulých let nebyly aktualizovány ( bylo to opomenuto ze strany bývalého představenstva). Bohužel v těchto stanovách není podobný případ podchycen, proto hledáme odbornou radu u vás. Velice děkujeme za váš čas a odpověď. Laštůvkovi


| Anna Straková SVJ 863-8 Sušice
Dobrý den,
jsem předseda SVJ 863-8 na sídlišti Na Tržišti v Sušici.
V příštím roce chceme zateplovat část domu,ve které jsou
i lodžie/jen v některých b.j./Na členské schůzi jsme si odhlasovali,že 50%nákladů na zateplení uhradíme z FO a 50% si uhradí vlastníci b.j.Stále jsou,ale někteří uživatelé lodžií,že by se měla oprava z FO platit celá.
Prosím poraďte,zda existuje nějaký zákon,který toto vymezuje.Předem moc děkuji za odpověď.
Anna Straková


| Veronika Pařilová
Dobrý den,
jsem vlatníkem bytové jednotky. Máme SVJ a přispíváme do fondu oprav. Nyní již měsíc, nám ze střechy zatéká do bytu a i přes urgence na správu nemovitosti se nic neděje. Mám právo požádat o nepřispívání do fondu oprav do té doby, dokud nebude oprava provedena?Předem děkuji za radu


| Halina
Dobrý den. Náš soused rekonstrujoval RD. Při přestavbě půdy na obytné prostory usadil po probourání dvou otvoru do společné zdi dva tramy. Jako následek trhliny v omytce našého obýváku. Při rekonstrukci RD dělal zateplení, výměnu oken, novou střechu a z neobyvatelné půdy má podkrovní byt. Stavbu nezvedal. Potřeboval stavební povolení a náš souhlas? Kdo má opravit tašky na společné štítové zdi? Náš domek je nižší. Na střeše, která má sklon do našeho dvora nenainstaloval sněhové zábrany. Co dělat v připadě, že sníh ze sousedový střechy poškodí můj majetek? Děkuji moc.


| kebrs
Dobrý včer.
Rád bych věděl jaký je rozdíl mezi bytem družstevním a bytem v osobním vlastnictví.Po stránce povnností a výhod.Děkuji,pokud je to možné.f


| Sabina Houžková
Dobrý den.Ráda by jsem Vás požádala o radu.Před 4 měsíci jsme koupili přez realitní kancelář byt v novostavbě v přízemí.Byt byl v osobním vlastnictví-přímý majitel nás neupozornil na tzv.skryté vady.Nyní se nám v bytě na několika místech objevila plíseń a to ve velmi značné míře.V dětském pokoji jsme dokonce po odtažení nábytku zjistili že plíseň se rozrostla více jak jeden metr čtvereční a chytl jí i nábytek...Jak máme v takovém případě postupovat??Máme nárok na reklamaci-slevu z prodejní ceny??Jak a kdo popřípadě odhadne slevu??Předem velice děkuji za odpověď.


| Lucie Mlčáková
Dobrý den, chci se zeptat, jak mám podat a co musí obsahovat stížnost na sousedy, kteří neustále po celý den hrozně hlasitě dupou - tak, že to u nás úplně duní, neustále křičí na dítě, stále něco hážou na podlahu a mě to aji sedmkrát za den vzbudí mé dvouměsíční dítě. Už jsme se s mini zkoušeli několikrát domluvit a bez úspěchu. Děkuji Mlčáková Lucie


| Lhotková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda převodem družstevního bytu do osbního vlastnictví končí automaticky členství v družstvu. Pokud ne, tak jestli hrozí majiteli bytu, který zůstává nadále členem družstva nějaké nebezpečí - třeba z toho kdyby se družstvo dostalo do finančních problémů? Děkuji


| Balošková
Dobrý den, bydlím v obecním domě s 42 bytovými jidnotkami. chci podat stížnost na sousedy,kteří bydlí na demnou.U sousedů asi tři roky je slyšet hlasitá hudba roprovázená dupáním,mlácením a v neposlední řadě i bobnováním. Musím podotknout že,to probýchá přes den.V pravé poledne,odpoledne a někdy do pozdních večerních hodin.Domluva není možná.Co v takovém případě mám dělat a jak by měla vypadat napsaná stížnost.Děkuji


| Dana Krejčiříková
MÁM RODINNÝ DOMEK, V SOUSEDNÍM DOME MAJÍ OBYVATELLÉ VZHLEDEM K POŠKOZENÍ PLÁŠTĚ STUDNY NEUSTÁLE PO CELÝ ROK VODU VE SKLEPNÍCH PROSTORECH ČÍMŽ DOCHÁZÍ K PODMÁČENÍ ZDÍ KTERÉ S TOUTO STAVBOU SOUSEDÍ. DOMY JSOU PŘILEPENY K SOBĚ. LZE DONUTIT OBYVATELE ABY S TOUTO ZÁVADOU NĚCO DĚLALI KDYŽ SE S NIMA NELZE DOHODNOUT.


| Romana Lhotáková
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, jak se mohu bránit. Přišlo mi vyúčtování za studenou vodu o 1/3 vyšší oproti předchozím rokům,v bytě od loňského roku bydlíme pouze tři (dříve 4) a přesto stoupla spotřeba vody mnohonásobně.Vodoměr máme společný na celý obytný dům, mám nějakou šanci dokázat,že spotřeba vody není možná a nedoplatek neplatit.


| Romana Pleskotova
Dobrý den,chtěla bych družstevní byt po vypršení anuity v roce 2012 převést do osobního vlstnictví,Mohli by jste mi poradit jaké kroky bych měla podniknout.Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Romana Pleskotvá


| Matušková Dagmar
Dobrý den,v našem domě je 16byt.jednotek,2nebyt.prostory-restaurace.Byt.jednotky mají svůj jeden vodoměr a rozpočítává se spotřeba.Na dřívějším bydliště jsme měli v bytě vodoměr,takže víme jekou máme spotřebu.Za 6měsíců máme na novém bydlišti dvojnásobnou spotřebu.Také za teplo platíme 2425Kč měsíčně.tj.za rok 29.100Kč,za 6měsíců (od 1.7.-31.12.2009) jsme dle propočtu Správy nemovitostí Olomouc protopili za 11.490.52Kč,když se začalo topit kolem 20.10.2009. Je to normální? Když jsem hovořila se zástupkyní Správy nemov.Olomouc aby nám instalovali vodoměr a indikátory tepla,tak mi sdělila,že musí souhlasit všichni nájemníci včetně restaurací,které nebudou souhlasit,protože by si museli nájemci restaurací nechat vypracovat nějakou stusii nebo mít samostatné plynové topení, a na to nikdo nepřistoupí.Je to začarovaný kruh,můžete mi prosím poradit,zda musí skutečně souhlasit všichni,nebo stačí jen nadpolov.většina nájemníků, a kde je toto v kterém zákonu uvedeno?Děkuji za odpověď.


| Marcela Urbánková
Přestěhovali jsme se loni do nového bytu při vyučtování vodného a stočného jsme neměli žádný problém,až letos nám přišla nesmyslně vysoká částka.Proto bychom chtěli toto vyučtování reklamovat,ale nevíme si rady jak tuto reklamaci napsat nemohli by jste nám poslat nějaký vzor.Reklamace musí být podána do 15 dnů.Prosím odpovězte na náš e-mail.Děkuji Urbánková


| majitelka
Dobry den, rada bych pozadala o radu - koupili jsme byt v DR vlastnictvi s tim, ze je vse splaceno a bude mozny prevod. Bohuzel, zmenilo se vedeni BD a vysvetlilo lidem, ze je to moc prace a dalsi hlouposti. V dome to jde s hospodarenim od 10 k 5. Slysela jsem, ze nyni uz existuje zakon, ze byt 1 byt chce byt preveden do OV, musi mu to predstavenstvo povolit a zaridit. Je to pravda? Jaky je to zakon - at vim, na co se odvolavat pri schuzi.
Dekuji moc!


| Josef
Dobrý den,chcy udelat nájemcí písemnu výstrahu,ale bohužel ne vim jak to napsat.Mohli by jste poslat mi nejaky vzor?
Děkuji S pozdravem Lukaševič


| Ivona herinkova
dobry den, dotaz,, JSEM CLENKOU DRUZSTVA A ZAPLATILA JSEM DRUZSTEVNI PODIL 350 000 BYTU 2kk.V KATASTRU NEM, JSME ZAPSANI JAKO BYTOVE DRUZSTVO, TED BY SE V DOHLEDNE DOBE MELO ZAPSAT DO KATASTRU NEM,MEL ZAPSAT KAZDY VLASTNIK A MEL SE STAT VLASNIKEM BYTU.pLATILA JSEM PODIL V ROCE 2008 JAKO SVOBODNA, V ROCE 2009 JSEM SE VDALA A MAM ZMENU PRIJMENI. CHTELA BYCH TUTO ZMENU UZ NJMENA DAT DO KATASTRU. bYLO ME RECENO ŽE TO NEJDE ZE VLASTNIKEM BYTU JE I MANZEL .,NEVIM PROC KDYZ ZADAM JEM O ZMENU PRIJMENI DO DRUZSTVA A TU ZMENU DAT NA KATASTR ABYCH UZ TAM BYLO ME NOVE JMENO, MA NA TENTO BYT NAROK I MANZEL KDYZ JSEM HO PLATILA TO CLENSTVI V DRUZSTVU ZA SVOBODNA????


| Petr
Dobrý den, dotaz zní: Po odkoupení bytových jednotek a založení SVJ jsme obdrželi od bytového podniku v likvidaci přefakturaci odměny za zpracování návrhu za zápis do rejstříku SVJ (návrh zpracovala a fakturu vystavila společnost zastupující BP) ve výši cca 21.000-Kč. Jsme povinni toto zaplatit ? Aniž by nás předtím někdo upozornil s tím, že žádná smlouva nebo dohoda nebyla provedena. A jak se tato částka vlastně stanoví ?


| Věra
V našem SBD je již několik domů, ve kterých vzniklo ze zákona SVJ. Družstvo ovšem doposud nesvolalo ustavující schůzi za účasti notáře, na které by byly zvoleny příslušné orgány. Tudíž neproběhl ani zápis do OR.Správu bytů nadále provádí SBD. Může mít tato skutečnost nějaké právní následky ? Z Obchodního zákoníku vyplývá pro SBD povinnost svolat ustavující schůzi do 60 dnů.
Děkuji za odpověď. Stránská


| dupaly
dobry den ja bych potreboval vedet jak se vypocitava vyuctovani topny sezony 2010 prej se pocita 50procent z vytapeny castky a 50 procent z metru ctverecnych prej je to podle eu dekuji


| Dagmar Sahulová
Dobrý den,
mám dotaz ohledné výpočtu nájemného.
V roce 1997 jsme se přestěhovali do nového nájemného bytu, ke kterému jsme
obdrželi výpočet nájemného.K základnímu nájemnému a cenám za služby nám byl
připočítán koeficient na výstavbu nového bytu.
Přesné znění :
Dle přílohy k vyhlášce č.176/1993 Sb. Ve znění vyhlášky č. 274/1995 Sb. A
č.30/1995 Sb. A vyhlášky č.86/1997 Sb. Je vám připočítán koeficient na
výstavbu nového bytu.
Koeficient činí Kč 1140,00.
Mám dotaz, jestli tento koeficient je stálý a nebo kdy nebude do nájemného
započítán. V bytě bydlíme 13 let.

Děkuji za odpověď.
Dagmar Sahulová
Email. Adresa : dagmar.sahulova@seznam.cz


| Lánská
Dobrý den, mám takový problém , jsem v pronájmu vlastněného bytu(ł685 a násl.obč.zák.), platím měsíční zálohy na vodné a stočné, ale pronajímatelka mi tvrdí že nemám nárok na přeplatky( ty mě prý nemají zajímat, a mám se zajímat pouze o nedoplatky), chci se optat zda tedy mám či nemám nárok na přeplatek jestli na to je nějaký zákon apod.,mockrát děkuji za odpověď


| Nýčová Monika
Dobrý den,
vlastním družstevní byt s 0 anuitou je zcela splacen.
Je možné byt převézt do osobního vlastnictví a jakým způsobem? Na jaký úřad se obrátit?
Děkuji
Nýčová


| Květa
Dobrý den mám dotaz jsme společenství vlasníků je nás 7 byt.jednotek na schůzi nám nechodí stále ti samí vlastníci můžeme je ňák přimět aby na schůze chodili? Ze 7 vlastníků se nás vždy sejde pouze 4 a ostatní pak remcej že odsouhlasíme něco bez nich nechápou že nás je nad poloviční většina.Další problém máme s jedním spoluvlastníkem přestal dávat peníze do fondu oprav a nepřispívá ani na služby,jak máme proti němu postupovat? písemně jsme ho na dlužnou částku upozornili ,ale on se jen usmívá. Děkuji za odpověď Květa


| Jan Mutina
Dobrý den.Bydlim v domě,které vlastní bytové družstvo a jsem jediný,který bych chtěl převést byt do osobního vlastnictví a vystoupit z družstva (18 bytů v družstvu).Můžu spravovat byt sám? Může mi družstvo bránit k převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví nebo-li pokud si požádám o převod, musí mi družstvi vyhovět? Musím se řídit i po odchodu z družstva hlasováním členské schůze? Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Jan Mutina


| nováková
Před pár lety jsme převedli družst.byt na dceru a ta ho má dnes již v osobním vlastnictví.Dcera chce byt prodat,já s tím souhlasím,ale manžel ne.Zatím v tom bytě všichni bydlíme,ale s manželem se rozcházíme.Dcera ho chce vyplatit,ale on tvrdí,že ten byt není její,jen převedený,když nebyla sepsána darovací smlouva.Kdo má pravdu?


| Čívrná Iva
Dobrý den,zajímalo by mě,zda existuje nějaký zákon, podle kterého má stavební družstvo právo odmítnout nám odkup družstevního bytu do osobního vlastnictví -v době, kdy se žádosti o převod dávali, jsme to opomenuli.Nebo co pro to máme nyní udělat? Děkuji za odpověď


| vejšická
Dobrý den,
jsem majitelkou bytu v SVJ. Máme stanovenou předsedkyni a předsedu. Zajímá mě, jakou nejvyšší čátku (fakturu) si mohou předsedkyně i předseda odsouhlasit k proplacení, aniž by svolali domovní schůzi. Dále,zda mají povinost ze zákona předložit vyůčtování hospodaření fondu oprav a pokud ano, kolikrát do roka. A třetí dotaz.Jeden z vlstníků bytové jednotky by chtěl opravit střechu,ale nejsou na ní peníze a muselo by se to platit ,,z vlstní peněženky,, jakož už jsme provedli u opravy stoupaček. Co se stane, když se oprava odsouhlasí a jen dva majitelé bytů přesto nezaplatí.
Děkuji za odpověď.


| David
Dobrý den.Bydlim v domě,které vlastní bytové družstvo a jsem jediný,který bych chtěl převést byt do osobního vlastnictví a vystoupit z družstva.Můžu spravovat byt sám?A jsou k dispozici pro tento případ nějaké stanovy?Musím se řídit i po odchodu z družstva hlasováním členské schůze?Děkuji za odpověď.


| Pavlína
dobrý den,bydlím v nájemním dommě v liberci,v součsné době došlo ke zvýšení ceny vody o 7,5%,tj ze 63 na 70 kč,pronajímatel nám však navýšil zálohy cca o 30%,jaký je správný postup u výpočtu záloh na vodné,stočné?děkuji


| stasta
Dobrý den. Mám byt v osobním vlastnictví. Jsem členem SVJ. Dotaz zní: Mohou členové výboru chodit na kontrolu mého bytu? Děkuji za odpověď.


| Dubnová
Dobrý den. Před rokem a půl jsme si ve vlastním bytě vyměnili dřevěná okna za plastová. V té době ještě nebylo rozhodnuto, kdy se budou měnit v celém domě. Nyní jsou již okna vyměněna v celém domě. Všem se to hradilo z fondu oprav. Očekávali jsme,že se nám poměrná část za okna vrátí, když také platíme do fondu oprav, ale bylo nám řečeno, že se nám nic nevrátí. Máme nějakou šanci.


| Jan Schoř
Dobrý den.Bydlíme v panelové domě 40let a před 15lety jsme si dúmkoupili v privatizaci.Dúm má 15bytových jednotek a všichni jsme zaplatili stejný finanční podíl za budovu i za pozemek na kterém budova stojí.Založili jsme Byt.družstvo vše podle zákona.I když nejsou všechny byt.jednotky jsou stejně veliké,platíme vše i fond oprav stejně to je 1/15ctinou.Zakládáme SVJ a přědseda vypočítal podíly do nového družstva.Nové podíly mají 4rúzné velikosti.Máme nárok na kompenzaci do 1/15když je náš podíl menší? Někteří členové si bez souhlasu všech členú přistavili na společných chodbách předsíně čímž si zvětšili podíl a nechali si to bez našeho souhlasu zapsat do Kat.nemovitostí.Ještě si přopojili ústřední top.na balkon který je zasklený,ale není tepelně izolovaný.Prosíme jestli múžete poradte nám jak se bránit abychom nepřišli o majetek? Moc děkuji za odpověd. J.Schoř


| Hurt
Dobrý den prosím o radu,jsem členem SVJ jeden vlastník b.j v topné sezoně má po celý den 24hod. otevřená okna.Tímto jednáním nepřiměřeně ochlazuje mistnosti,vzhledm k tomu že teplo se počítá z podlahové plochy bytu je takové jednání z mého pohledu nepřípustné.Informoval jsem předsedu SVJ,ale ten se vyjádřil tak,že sousedské vztahy neřeší. děkuji za radu jak postupovat dál. Hurt


| Horáková
Dobrý den,před několika lety provádělo "město" opravu silnice a chodníků před mým rodinným domkem. Vlastně to jsou jenom naznačené chodníky bez obrubníků. Ale hlavní je, že ukončení okapu neprovedl do odpadního kanálu, ale pouze jej zakončil trativodem. Nyní při mé objednávce dodatečné izolace mě firma sdělila, že mokvání zdí může být způsobeno podtékáním vody z okapu. Mohu na Městském úřadě požadovat zjednání nápravy? Děkuji za odpověď. Horáková

Odpověď 30.11.2009 18:32
Toto není problematika, kterou by se naše kancelář prioritně zabývala a proto kontaktujte advokátní kancelář, která vám jistě poradí.


| Hollerová
Dobrý den, chtěla by sem Vás porosit o vysvětlení ohledně mého bytu. Nastěhovali jsme se v roce 1986 do okálu který nám přidělil JZD. V roce 1995 dostal do restituce majitel. Nenechal udělat revizi plynu ani elektřiny. Smlouvu mi přinesl až po 3 letech na dobu 4 let kterou jsme nepodepsali. Bydlím v bytě do teď, nájem řádně platím. V červnu jsem majitele písemě požádala o opravu nefunkčního kotle od roku 1996, který má životnost 15 let a já ho užívám 21 let. A nic s tím nedělá. Bylo mi řečeno že ohrožuji sousedni byty. 15 let se mi o nic nestará. Prosím o radu co mám dělat.

Odpověď 30.11.2009 18:30
Podle informací které uvádíte bydlíte v domě s regulovaným nájmem a pouhá změna vlastníka domu v r. 1995 nezakládá žádné právo ani povinnost sepsat novou nájemní smlouvu. Problematika provedení opravy v bytě je složitější a bez něktrých dokladů nelze spolehlivě odpovědět. Kontaktujte proto advokátní kancelář, která vám jistě poradí.


| pavlina
Dobrý den, mám byt v osobním vlastnictví, ke kterému patří lodžie, která je ale přístupná pouze z chodby (společné prostory). A i okna této lodžie vedou na chodbu. Nyní chce Spol. vlastníků tato okna vyměnit za plastová a celou částku mám hradit já. Mohu to odmítnout? Neměli by se na splácení těchto oken podílet všichni? Děkuji za odpověď

Odpověď 30.11.2009 18:25
Vymezení jednotek v domě je provedeno v prohlášení vlastníka, na základě kterého je dům rozdělen na bytové jednotky. Pravidla pro přispívání na opravy společných částí domu jsou také uvedeny v prohlášení vlastníka a mohly být změněny rozhodnutím většinového podílu vlastníků. Odpověď tedy naleznete nejspíše v prohlášení vlastníka.


| kubatova
Dobrý den,naše SVJ nemá zřízenou správu domu. Na schůzi vlastníků bylo navrženo předsedou a schváleno účastníky, že případné práce bude vykonávat kdokoliv a bude mu za práci udělena odměna 100,- Kč/hod. je tento postup správný? Děkuji za odpověď

Odpověď 11.11.2009 22:42
Podívejte se do prohlášení vlastníka, které zpravidla obsahuje označení správce nemovitosti. Pokud to v prohlášení vlastníka není uvedeno, doporučuji uzavřít smlouvu se správní firmou. Princip, že práce bude vykonávat kdokoliv, není nejěťastnější a postrádá jakoukoliv koordinaci. Pokud však tento princip byl schválen na schůzi vlastníků nelze mu po formální stránce nic vytknout.


| Kudrna Jiří
Dobrý den.
Můžete nám prosím poradit, jak spravovat společně dům o 4 bytových jednotkách, když "Společenství vlastníků jednotek" je až od 5 a více bytových jednotek? Lze společné prostory jednotek spravovat i jinak než jako právnická osoba? Pokud ano, tak jak se takové společenství nazývá.
Děkuji

Odpověď 11.11.2009 22:36
Vznik SVJ není nutnou podmínkou, aby mohla být nemovitost spravována. Můžete buď najmout správní firmu, která s vámi sepíše smlouvu, nebo si nemovitost spravovat sami. v prvém případě bude na jedné straně smlouvy správní firma a na druhé straně budou vlastníci bytů, pokud jsou jednotlivé byty vloženy do katstru nemovitostí. V druhém případě, pokud si chcete nemovitost spravovat sami, budete postupovat vždy podle rozhodnutí vlastníků s většinovým podílem.


| Homoláková
Dobrý den,bydlím v panelovém domě v družstevním bytě.Nedávno v celém domě proběhla rekonstrukce lodžií.Já bydlím ale v bytě, který lodžii nemá a musím prý platit také splátky na opravy, protože lodžie je součást fasády.Před třemi lety jsem si na vlastní náklady nechala vyměnit okna a nikdo z ostatních nájemníků mi na ně také nepřispěl. Zajímalo by mě, jestli okno je nebo není také součást fasády a ve kterém zákoně nebo předpisu je možné najít, co je a co není součást fasády.
Děkuji za odpověď.
Homoláková

Odpověď 02.11.2009 21:55
Pokud byla oprava lodžií provedena na základě usnesení příslušného orgánu družstva ( buď členská schůze, nebo shromáždění delegátů, nebo představenstva družstva), je takováto oprava hrazena z fondu oprav, pokud orgán družstva nerozhodl jinak. Obdobná je situace například při provedení opravy střechy, kdy všichni v domě nebydlí pod střechou, přesto je zpravidla střecha hrazena z fondu oprav, do kterého přispívají všichni družstevníci. Jiná situace však je, když v bytě provedete výměnu oken na vlastní náklady. Takováto výměna musí být schválena orgánem družstva a provádíte ji na vlastní náklady. V praxi potom, když družstvo v budoucnosti rozhodne o výměně oken v celém domě, tak družstevníkům, kteří si okna již vyměnili na vlastní náklady, vyplatí náhradu ve výši, za jakou okna pořídilo bytové družstvo.


| Zatloukalová
Dobrý den,reaguji na jednu z Vašich odpovědí na dotaz ostatních občanů a ptám se na rozúčtování úklidu....v místě a čase obvyklém...jaký předpis to určuje,když výměr MF 1/2002 byl zrušen ?
Děkuji za odpověď Jarka

Odpověď 20.10.2009 16:12
Ve své odpovědi se neodvolávám na zrušený výměr MF, ale podle dosavdní praxe je zřejmé, že v případě rozúčtování ceny, za základní služby spojené s bydlením, musí být prokázáno, že služba byla poskytována a cena za tuto službu byla buď regulovaná, nebo věcně usměrněná, nebo v místě a čase obvyklá. Jinak by mohl dodavatel služby, prostřednictvím majitele domu a pronajímatele bytů, účtovat cenu sice smluvní, ale nepřiměřenou a tam dosavadní praxe soudů nesměřuje. Jiná situace bude u dodávky ostatních služeb, jako je např. ostraha domu, dodávka satelitního signálu TV a pod., kde bude fungovat smluvní princip. Dodávka takovéto služby bude prováděna na základě vzájemné dohody a za dohodnutou cenu.


| Jan Moro
Dobrý den.
Zajímalo by mě,jaké jsou možnosti na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví,když jsem v minulosti nepožádal podle zákona o převod bytu.
Odpověď SBD.
Dobrý den, naše družstvo požaduje splnění podmínky Zák.č. 513/1991, §239, ods. (4), písm i) a čl. 92) odst. 3) platných stanov SBD Klášterec nad Ohří.
Ďěkuji za Váš čas a odpověď.Jan Moro.

Odpověď 13.10.2009 22:52
Schválením zákona č. 72/1994 Sb. se některá stavební bytová družstva cítí ohrožena, neboť převodem bytů do osobního vlastnictví a následným vznike SVJ v domě by toto SVJ mohlo odejít od SBD a zajistit si správu a údržbu domu jinde. V praxi jsou dnes zcela jasně dokladovány případy, kdy SBD uměle protahuje termín převodu bytu do osobního vlastnictví a snaží se tak nezhoršovat svoji ekonomickou situaci. Převodem bytu do sobního vlastnictví a následným vyčleněním SVJ klesají SBD příjmy, které musí nahradit zvýšením správního poplatku ostatním. Doporučuji vám kontaktovat některou místní advokátní kancelář, která po seznámení se s potřebnými doklady jistě navrhne pro vás nejlepší řešení.


| Hana Lierová
Dobrý den Vážení,
především děkuji za všechny lidičky, kteří se pořebují poradit za tuto stránku.
Prosím Vás o upřesnění otázky spoluvlastnických společných prostorů v činžovním domě ve společenství spoluvlatníků bytových jednotek.
Jsem spoluvlastníkem bytz a 95/631 podílu na společných prostorách činžovního domu. Komíny a jejich kontrola patří do společných prostor a platí se z fonfu na opravy a údržbu?
Správce mi počítá údržbu komínu do ročního vyúčtování jako službu za dva komíny a ostatním za jeden, nebo za žádný.
V domě je v osobním vlastnictví celekm 7 bytových jednotek, osmá bytová jednotka patří do vlastnictví města (44/631) - platí do fondu oprav svůj podíl, ale na údržbu komínu a úhradu vody, městu správce nezapočítává nic.
Dům se dělí o spotřebu vody dle rozpočtu dom. vod. + rozdíl patního vodoměru.
V jednotce města se nikdo nezdržuje, musí se spolupodílet na investicích na komíny? Leta tam nikdo nebyl, ale zde žádný vodoměr (voda může protékat) musí se spolupodílet město i na rozpočtu za vodu?
Za odpověď předem velmi děkuji
Hana

Odpověď 13.10.2009 22:44
Vymezení jednotek v domě a popis společných částí domu je uveden v prohlášení vlastníka, na základě kterého byly jednotky v domě rozděleny a vloženy do kastru nemovitostí. Podle platné legislativy je vlastník domu povinen zajišťovat pravidelné prohlídky komínů. Tyto náklady potom přenese na jednotlivé uživatele bytů, zpravidla podle počtu připojení spotřebičů. Součástí prohlášení vlastníka o vymezení jednotek v domě jsou i pravidla, pro přispívání do fondu oprav na údržbu společných částí domu. Pokud jsou komíny společnou částí domu, musí všichni vlastníci podle schválených pravidel přispívat na jejich opravy a údržbu. Ohledně vyúčtování studené vody v současné době neexistuje platná legislativa, která by způsob provedení vyúčtování spotřeby studené vody upravovala. Běžně se však spotřeba studené vody, vyúčtovaná na patním měřidle, rozpočítá mezi jednotlivé vlastníky bytů podle spotřeb zjištěných na vodoměrech v jednotlivých bytech.


| Zdena
Dobrý den,potřebovali by jsme poradit jak máme postupovat při změně členů výboru zapsaného u městského soudu Praha v rejstříku společenství vlastníků jednotek.

Odpověď 15.09.2009 19:27
Volbu členů výboru SVJ řeší stanovy a pokud je výbor SVJ nefunkční je nutno postupovat podle stanov. Protože je tato záležitost poměrně náročná, doporučuji obrátit se na advokátní kancelář.


| Eva
Dobrý večer,mám koupený byt v cihlovém domě se dvěma vchody-v každém o čtyřech byt.jednotkách.Žiji trvale v zahraničí a jezdím tam občas jen na dovolenou.Jinak je byt uzamčen.Při minulé návštěvě se objevila mokrá skvrna dole pod mým bytem na schodišti.Zavolala jsem firmu,která můj byt prohlédla a nezjistila žádnou závadu,prý se musí hledat ve zdi,kde je mokro.Zajímá mně,kdo a na čí náklady musí tuto závadu odstranit,když je to ve společných prostorách a je to již mimo můj bytový uzávěr?Děkuji za odpověď a přeji hezký večer

Odpověď 15.09.2009 19:24
Odpověď na tuto otázku je nutno hledat ve stanovách družstva, popř. v rpozhopdnutí orgánů družstva. Ustáleně ale platí, že pokud je závada na rozvodech ve společných částech domu, hradí opravu vlastník nemovitosti.


| lang
Dobry den.
Kupuji byt v DV. Penize mam v hotovosti, jen potrebuju vedet co vse musi udelat protistrana aby byl obchod zdarne dokoncen a jestli je to za optimalnich okolnosti mozno vyridit v jeden den, nebo je vzdy nutna na nejaky cas notarska zastava penez. A tez, jestli me druzstvo z nejakeho duvodu muze za clena neprijmout.
Velmi dekuji za Vas cas a za odpoved
Lang

Odpověď 07.09.2009 21:16
Pokud "kupujete byt v DV", jedná patrně o dohodu o převodu členských práv a povinností, spojenou s členstvím v družstvu, uzavřenou podle § 230 obch. zák. Tato záležitost se dá vyřídit za jeden den, ale doporučuji pro zdárné dokončení celou transakci absolvovat ve spolkupráci s advokátní kanceláří. Pokud členská práva a povinnosti na vás převádí člen družstva, nemůže vás družstvo nepřijmout za člena družstva, protože dohoda o převodu členských práv a povinností nepodléhá souhlasu orgánů družstva. Potíž by však mohla být v členství převodce a doporučuji si na družstvu ověřit, zda dotýčný je členm družstva a zda mu k bytu svědčí právo nájmu.


| hurt
Dobrý den měl bych ještě jednu otázku v našem SVJ výbor nic nedělá,správce toho využívá, na reklamace neodpopvídá,dlužné částky vlastníku se platí z fondu oprav,faktury za opravy podepisují lide bez podpisového práva.CHtěl bych ze společenství vystoupit a být jenom vlatník bj.Jeto možné,děkuji za odpověd. Hurt

Odpověď 25.08.2009 21:58
Pokud výbor SVJ neplní svoji funkci, postupujte podle stanov SVJ. Takovýto výbor je možné odvolat a zvolit nový, který bude lépe hájit vaše zájmy. Společenství vlastníků vzniká ze zákona. Jedná se o zákon č. 72/1994 Sb. v platném znění. Pro řešení vašeho konkrétního případu však doporučuji kontaktovat advokátní kancelář.


| Hurt
Dobrý den jsem členem SVJ.Celý objekt je v soukromí vlatníku.Při vyučtování nákladu za rok 2008 nám správce vyučtoval nepřiměřené náklady na osvětlení spol. prostor avýtahu.Uedené náklady jsem reklamoval,ale odpověd v zákonné době 30 dnu nepřišla.Mezi tím jsem zjistil,že elektroměr,který měří spotřebu el.energiji chodbového osvětlení,výtahů není v našem vlastnictvi, ale ve vlastnictvi našeho správce.Spravce nechce doložit náklady,podle mého ůsudku platí ten kdo ma smlouvu s ČEZ.Náš dům je v osobním vlastnctví a naše SVJ je zapsano u obch. soudu.Může nám správce za těchto okolností ůčtovat spotřebu el.energiji. děkuji za odpověd Hurt

Odpověď 25.08.2009 21:53
Pojem nepřiměřené náklady není zcela relevantní pro tuto rubriku, protože nelze ověřit, z čeho se podle vašeho názoru tyto nepřiměřené náklady skládají. Pokud je dům rozdělen na bytové jednotky a tyto bytové jednotky byly převedeny do osobního vlastnictví, měla by být i smlouva o dodávce elektrické energie sepsána s odběratelem, tedy s SVJ. Elektroměr však bude vždy ve vlastnictví dodavatele elektrické energie. Kontrolou faktur a rozúčtovaných nákladů zjistíte, zda došlo k pochybení, nebo zda vám byly vyúčtovány skutečné náklady.


| Hana Zíková
Dobrý den
ráda bych se na vás obrátila hned s několika dotazy,s nimiž si nevíme rady. Bydlím v obecním domě,odhaduji z 50. - 60. let, který patří městské části,ale údržbou o dům pověřila správcovskou firmu a zde je problém, jelikož se myslím, že firma své správcovské povinnosti dostatečně neplní.Jedním z průblémů jsou okna, která již dostatečně netěsní, i když jsme do okon vložili nové těsnění, stále uniká teplo a na vnitřních oknech se v zimních měsících sráží voda, někdy vzniká dokonce led. Tato voda (led) pak přes den stéká (taje) a zcela již za ta léta zničil lak na okenních rámech, kde vzniká i plíseň. Navíc se nájemní dům nachází na rušné křižovatce s autobusovou i tramvajovou dopravou a v bytech je tedy zvýšená hlučnost i prašnost.Když jsme všichni nájemníci podali žádost o výměnu oken, byla nám zamítnuta.Zajímalo by mě tedy kdy nebo za jakých podmínek vzniká nárok na výměnu oken?
Dále jsem se chtěla zeptat, kdo zodpovídá za údržbu zeleně( jako je stříhání keřů a sekání trávníků) v těsné blízkosti domu?
Další dotaz se týká ročního vyúčtování služeb, kde nám správcovská firma naúčtovala služby za mimořádný úklid (tákalo se vyklízení společných prostor).Zajímalo by mě zda je firma povinna předem informovat o předpokládané výši tohoto mimořádného úklidu a sepsat s nájemníky nějakou smlouvu o tom, uda je nutné předložit fakturu o provedené službě a zda je vůbec možné toto zaúčtovat do celkového ročního vyúčtování?
A jako poslední by mě zajímalo, jak postupovat při získání informací o tom, jak je naloženo s penězi z nájmů, které by měli sloužit k pokrytí nákladů na údržbu a opravy domu.Děkuji předem za váš čas a ochotu mé dotazy zodpovědět.S pozdravem a přáním hezkého dne Hana Zíková.

Odpověď 25.08.2009 21:45
Údržbu bytového fondu si vlastník může zajistit sám, nebo prostřednictvím správcovské firmy. Tato firma potom zpravidla předkládá roční rozpočet bytového fondu, jehož součástí je i plán oprav.Rozpočet bytového fondu je začleněn do celkového rozpočtu obce, v tomto případě městské části a je schvalován zastupitelstvem. Rozhodnutí o tom, kdy budou provedeny opravy a jaké, tedy i výměna oken, je plně na vůli vlastníka domu. Pokud jsou však okna, či jiné části stavební konstrukce ve špatném stavu, může místně příslušný stavení úřad vydat v krajním případě i havarijní výměr. Péče o veřejnou zeleň je zpravidla zajišťována odborně způsobilou firmou, kteá tuto činnost vykonává na základě smlouvy. Úklid společných prostor je základní služba poskytovaná s bydlením a oprávněné náklady vlastník domu rozúčtuje nájemníkům v rámci ročního vyúčtování. Cena za kterou je tato služba poskytována musí být v místě a čase obvyklá. Pokud ve společných prostorách byly odložené nepotřebné věci a nájemníci v domě ani přes písemnou výzvu tyto věci neodstranili, provedl tak majitel domu a náklady rozúčtoval mezi nájemníky.


| Marek
Dobrý den, mám dotaz. Má matka na mě převedla byt v rámci bytového družstva jako na hlavního uživatele. Mám tuto skutečnost (kromě představenstva BD) hlásit i jinde? Např. na městský nebo katastrální úřad? Jde o to abych byl úředně veden jako majitel bytu. Děkuji. M.R.

Odpověď 25.08.2009 21:30
Převod členských práv a povinností spojených s členstvím v bytovém družstvu se provádí podle § 230 obch. zák a nabývá účinnosti dnem doručení dohody bytovému družstvu, nebo pozdějším dnem uvedným v této dohodě. Vzhledem k tomu, že uvádíte, že se jedná o družstevní byt, je majitelem bytu družstvo, vám svědčí právo nájmu bytu. Pokud v tomto bytě bydlíte, je dobré se přihlásit na evidenci obyvatel k trvalému pobytu.


| erika.hrdlickova
Dobrý den,ráda bych se na Vás obrátila s následujícím dotazem.Jsme dům se 4 bytovými jenotkami.Každý byt má svůj vlastní komín.Jeden byt měl komín vyvložkován a nyní se vyskytla závada,kdy je nutno převložkovat. Nezdá se nám spravedlivé,aby se ze společných prostředků hradilo ještě nad rámec příspěvku do FO na tuto opravu.V kupní smlouvě jsou sice uvedeny jako společné prostory komíny a střecha což je sice logické, ale nepřipadá mi,že bychom se všichni ostatní museli podílet na opravě komína druhého nájemníka.
Děkuji Vám předem za odpověď,nemůžeme se nikde dopátrat,jak postupovat.
Hrdličková

Odpověď 25.08.2009 21:25
Dům se 4 bytovými jednotkami neumožňuje vznik společenství vlastníků jednotek podle zákona č. 72/1994 Sb., v platném znění. Při vymezení jednotek v domě bylo vypracováno tzv. prohlášení vlastníka o vymezení jednotek v domě a součástí tohoto prohlášení jsou i pravidla pro přispívání vlastníků jednotek na opravu společných částí domu. Tam byste měli hledat odpověď na vaši otázku.


| Petra
Dobrý den,prosím o radu,babička přepsala na mě družstevní byt tak majitelem bytu jsem já a babička má smlouvu že tam bude nadále bydlet až do své smrti.Může mi zrušit trvalý pobyt a tím pádem i zánik nároku na byt,když smlouvu mám napsanou na sebe?Děkuji za odpověd´.

Odpověď 25.08.2009 21:20
Pokud se jedná o družstevní byt a pokud došlo k převodu členských práv a povinností podle § 230 obch. zák., tak právo nájmu bytu svědčí vám. Můžete se i na adrese bytu přihlásit k trvalému pobytu. Trvalý pobyt však nezakladá žádný právní nárok na vznik nájemního poměru. Trvalý pobyt je evidenční údaj podle zákona o evidenci obyvatel. Vlastníkem bytu je však i nadále družstvo.


| Vladimír Škrabal
Dobrý den,

předem se omlouvám, že Vás obtěžuji, ale chtěl bych využít této možnosti a poprosit Vás o pomoc a odbornou radu v níže uvedené záležitosti.
Jsem členem společenství vlastníků bytového domu. Ve vyúčtování služeb za rok 2008 nám byla navýšena cena za vodné a stočné o koeficient 1,2720 (tedy o rozdíl náměrů mezi vodoměrem na patě budovy a součtem všech bytových vodoměrů, který byl více než 27% = cca. 550 m³). Vzhledem k tomu, že žádná legislativa neupravuje způsob rozúčtování takového rozdílu a zároveň ani stanovy našeho společenství tento problém neřeší, podal jsem reklamaci na dané vyúčtování. Jelikož se právě v den obdržení mé reklamace naším správcem, konalo zároveň shromáždění vlastníků, výbor společenství nechal hlasovat o způsobu rozúčtování vzniklého rozdílu. Shromáždění odsouhlasilo ¾ většinou původní způsob rozúčtování, tedy dle výše spotřeby jednotlivých bytových vodoměrů.
Dle mého názoru je tento způsob rozúčtování nespravedlivý vůči některým vlastníkům a rovněž ne zcela legitimní. Ve všech mne dostupných článcích věnovaných této problematice jsem se dočetl, že rozúčtování dle bytových vodoměrů pozbývá praktického významu, pokud je poměr rozdílu náměrů patního vodoměru a bytových vodoměrů vyšší jak 20%. Navíc bylo zjištěno, že i když mají všechny bytové vodoměry platné metrologické ověření, není žádný z nich osazen ochrannou plombou, jenž by zcela jednoznačně zamezila možnosti neoprávněného zacházení s nimi.
Pro mne je však zcela stěžejním problémem nečinnost a nechuť výboru společenství pokusit se zjistit skutečnou příčinu tohoto rozdílu a přijmout nějaká zásadní opatření (zaplombování bytových vodoměrů, prověření jejich funkčnosti a správné instalace, prověření instalačních prvků v bytovém domě, které by umožňovaly neměřené odběry atd.). Tudíž se mohu domnívat, že při vyúčtování za rok 2009 nastane stejný problém.
Chtěl bych se tedy zeptat na následující skutečnosti.
Pokud si shromáždění odsouhlasí způsob rozúčtování zpětně jako v tomto případě, je toto platné a může se provést rozúčtování dle tohoto rozhodnutí?
Pokud ano, je možné podat novou reklamaci, nyní však podloženou nezaplombovanými vodoměry a tudíž vznést námitku ohledně možné nevěrohodnosti náměrů jednotlivých bytových vodoměrů a to i s odkazem na vysoký rozdíl mezi náměrem patního vodoměru a vodoměrů bytových, kdy je jakási „legitimní hranice“ max. 20%? To vše je možné i za předpokladu, že již byly jednotlivým vlastníkům zaslány poštovní poukázkou případné přeplatky za služby (já osobně jsem si jej ještě nevyzvednul)?
Upravuje nějaká legislativa nutnost zaplombování bytových vodoměrů?
Souhrnně řečeno, potřeboval bych poradit, s odkazem na jaké právní normy, vyhlášky či jiné obecně závazné právní předpisy je možné argumentovat členům výboru, tak aby došlo k zajištění spravedlivějšího způsobu rozúčtování, dokud nebudou učiněna opatření vedoucí k maximálně možnému zamezení předpokládaných nelegitimních vlivů.
V případě jakékoliv potřeby doplňujících informací Vám jsem kdykoliv k dispozici.
Předem velmi děkuji za Vaši ochotu a pomoc.

S přáním příjemného a pohodového dne

Vladimír Škrabal

Odpověď 18.06.2009 13:14
Pro účtování nákladů za odebranou studenou vodu v bytech dnes není žádný právní předpis. Lze pouze dovodit, ze zákona č. 505/1990 Sb. o metrologii, že vodoměry které se používají pro rozúčtování nákladů, musí být schváleného typu, musí být ověřené a musí být zaplombované. Ceny, za které dodavatel účtuje dodávku studené vody a stočného jsou vymezeny v cenovém výměru MF ČR č. 01/2009. Některá SVJ a bytová družstva proto vydávají vlastní vnitřní předpis, kterým se rozúčtování nákladů na dodávku vodného a stočného řídí.


| Monika Branna
Dobry den, mam zajem o koupi bytu v osobnim vlastnictvi kdy spravcem domu je i nadale SBD. Zajimalo by mne zda jako vlastnik musim platit najemne SBD a zda muzu pronajmout byt bez jeho souhlasu. Prosim o informace nebo o odkaz s jakymi riziky a nevyhodami bych mnela pocitat pri koupi takoveho bytu.
Dekuji.
Monika Branna

Odpověď 18.06.2009 20:20
Pokud tento byt byl vyčleněn z SBD podle zákona č. 72/1994 Sb., a podíl vlastníků v domě je minoritní, zůstává nadále správcem domu SBD. Neplatíte nájemné, ale přispíváte zálohy do fondu oprav na údržbu společných částí domu, dále musíte hradit zálohy na služby poskytované s bydlením. Tyto zálohy je SBD povinno 1x ročně vyúčtovat a předat vám podklady pro zpracování daňového přiznání k dani z příjmu FO.


| Hlavsová
Dobrý den,
zajímá mě, zda je možné z důvodu šetření v panelovém domě zastavit vytápění sklepů a odmontovat malé ústřední topení ve společných prostorách v přízemí. Bydlím v přízemí a stále poslouchám od důvěrníka, jak ostatní nájemníci doplácí na přízemní byty,tím, že víc protopíme. Nechápe již, že musíme topit samozřejmě více, jelikož nás nikdo neohřívá zespodu a navíc společné prostory mají špatně fungující vstupní dveře, které jsou často otevřené.Důvěrník vyřešil problém otevřených dveří ne jejich výměnou s fungujícím samozavíráním, ale právě odmontováním topidla na společné chodbě.Má na tento postup právo?

Odpověď 18.06.2009 20:29
Demontáž topidla ze společných prostor domu nelze realizovat samoúčelně a tento krok má svá pravidla. Zcela jistě se jedná o zásah do hydraulických poměrů otopné soustavy a takovýto krok by se měl projednat s dodavatelem tepelné enrgie. Dále lze oporu hledat ve stavebním zákoně, neboť prostory se užívají k účelům, ke kterým byly zkolaudovány. Součástí kolaudace je také zkolaudování otopné soustavy, tak jak byla navržena v projektu. Další aspekt, který je nutno řešit, je zásah do tepelných poměrů v domě, kdy přízemní byty budou po demnotáži otopných těles ve společných prostorách domu nadměrně ochlazovány a při nedostatečně vyregulované otopné soustavě a nedostatečně dimenzovaných otopných tělesech v bytě nemusí být dosženo tepelné pohody, tak jak ji udává platná legislativa. To může mít za následek až vytváření plísně v bytě.


| Lucie Beerová
Dobrý den, kupuji družstevní byt jehož majitel je členem Bytového družstva. Ráda bych věděla, zdá já jako kupující se stávám úplně novým členem BD, nebo zda v tomto případě půjde jen o převod členských práv. BD si účtuje za nové členství 3000kč. Znamená to, že tuto částku uhradím já i manžel, tedy 6OOOkč? Děkuji

Odpověď 18.06.2009 20:40
Pokud se jedná o převod členských práv a povinností spojených s členstvím v družstvu podle § 230 obch. zák., jedná se o úkon, který nepodléhá souhlasu orgánů družstva. Stává se z vás nový člen, ale uskutečněním převodu členských práv a povinností podle § 230 obch. zák. vstupujete do práv a povinností vašeho předchůdce, tedy převodce. Vám jako nabyvatelům svědčí všechna práva a povinnosti. předchůdce. Některá bytová družstva za to, že převod členských práv a povinností berou na vědomí požadují zaplacení poplatku. Protože vám však vzniká společné člnství manželů mělo by se jednat pouze o poplatek 3.000,- Kč.


| Radka Kučerová
Dobrý den, mohla byste mi prosím říci, jaké jsou právní závazky představenstva družstva všeobecně, popř. mě odkázat na příslušný paragraf v obchodním či občanském zákoníku?

Jaké jsou právní postihy (pokud jsou) pro člena předsednictva, který je 50% vlastníkem realitní kanceláře, jehož druhým 50% vlastníkem je právní zástupce jmenovaného družstva a "za zády" ostatních členů družstva uzavírá nájemní smlouvy s lidmi, kteří na koupi bytu nemají peníze.
Pokud opět pošlete odkaz na příslušný paragraf, budu ráda.
Velice děkuji, Radka Kučerová


| Petra Drvostepova
Dobrý den,
ráda bych se zeptala zdali převod členských práv a povinností, který je zpoplatněn ve výši 7500 u převodce a 2500 u nabyvatele je zákonný. Vím, že pokud představenstvo schválí zpoplatnění převodu jedná se správný postup, jen mne zaráží výše poplatku. Takováto výše určitě není ekonomický odůvoditelná jako manipulační nebo jiný poplatek. Nezneužívá družstvo svého postavení a je tedy oprávněno v takovéto výši poplatek vybírat. Je možné se proti tomu soudně bránit, resp. co přesně by se mělo napadnout. Mnokrát děkuji za radu.

Odpověď 24.03.2009 23:09
Převod práv a povinností spojených s členstvím v bytovém družstvu na základě dohody nepodléhá souhlasu orgánů družstva. Podrobně je tato problematika upravena v § 230 obch. zák. Současná praxe něktrých družstev toto právo členů zpoplatňuje a to různými manipulačními či administrativními poplatky. Podle některých právních názorů je možné určitý administrativní poplatek vyžadovat, musí však být úměrný vynaložené činnosti družstva. Je jistě zarážející že dochází ke zpoplatnění práva člena družstva, zakotvené v obchodním zákoníku. Postup v tomto konkrétním případě konzultujte s advokátní kanceláří.


| S. Giddelo
Dobrý večer,
brzy na mě bude převeden byt v osobním vlastnictví. Jelikož v našem družstvu nepanují dobré vztahy, ráda bych po převodu z družstva vystoupila. Nechci být ani ve společenství vlastníků. Nadále bych se podřizovala rozhodnutím a plnila povinnosti vyplývající z vlastnictví bytu. Je to proveditelné??
Děkuji předem.

Odpověď 24.03.2009 22:44
Vznik a zánik členství ve společenství vlastníků jednotek je podrobně upraven v zákoně č. 72/1994 Sb., v platném znění. Jedná se o § 9, odst. 5 a 6, kde je uvedeno že členství ve společenství vlastníků jednotek vzniká a zaniká současně s převodem nebo přechodem jednotky. Z družstva můžete vystoupit v souladu se stanovami družstva.


| E.Kinská
Dobrý den,
mám problém s naším bytovým družstvem. Dle projektu domu, který byl stavěn svépomocí nebylo uvažováno se zavedením vody do garáží. Garáží je 12, družstevníků 36, takže si každý vodu následně po kolaudaci zaváděl soukromě, na vlastní náklady tím, že se připojil v nejbližším místě na potrubí, to vše se souhlasem družstva.
Nyní však mám s družstvem spor. Vodu z mé garáže jsem tehdy z dobrých sousedských vztahů odbočkou dala i mému sousedovi. Protože se po jeho smrti vztahy s jeho manželkou změnily, tato mně velice vulgárně bezdůvodně nadává (zřejmě je psychicky nemocná) a v současné době tyto nadávky jsou i předmětem řízení na MU, rozhodla jsem se tuto přípojku k ní odpojit. Družstvo však tvrdí, že tato mnou, na mé náklady vybudovaná přípojka je jejich majetkem a já, že jsem vlastně sousedce udělala škodu.
Ráda bych se tedy dotázala, zda jsem udělala nějakou škodu, když voda do garáží nebyla projektována a byla to pouze a pouze jen moje dobrá vůle.
Děkuji Vám předem za krátkou zprávu.

Odpověď 24.03.2009 22:32
Rozhodující zřejmě bude stanovisko BD k vaší žádosti o vybudování takovéto přípojky. Předpokládám, že přípojka byla provedena alespoň na ohlášení stavebnímu úřadu, pokud tato přípojka byla realizována ještě před účinností nového stavebního zákona. Pokud jste přípojku vybudovala na vlastní náklady a BD si nevyhradilo právo tuto přípojku převzít do svého majetku nemůže vás nikdo nutit, aby na váš účet někdo odebíral vodu. Rozhudující budou písemné listiny, na základě kterých došlo k povolení a vybudování přípojky. Tuto záležitost jistě fundovaně posoudí kterákoliv právní kancelář.


| Jiří Adámek
Děkuji za Vaší kvalifikovanou odpověď na můj dotaz a ještě bych se zeptal jestli výbor SVJ může i v tomto případě využít toho, že si společenství toto nevyhradilo do své výlučné pravomoci a na základě výběrového řízení ustanovit správce svým rozhodnutím. Děkuji za Vaší odpověď. Jiří Adámek
PS. Toto je sdělení SBD na náš dopis ve kterém jim sdělujeme, že nebyli vybráni jako správci našeho SVJ.
" Uvedený požadavek bohužel nemůžeme akceptovat s tím, že dle zákona č. 72/1994Sb. o vlastnictví bytů ve znění násl.novel k přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení, tedy i změně správce je zapotřebí tříčtvrtinové většíny přítomných hlasů na jednání shromáždění vlastníků, přičemž zápis ze hromáždění kde tak bylo rozhodnuto jsme neobdrželi."
V našem případě se jedná o to, že většínová část členů SVJ nechce za správce SBD, bohužel však díky podílu SBD a pár jedinců nejsme schopni dosáhnout tříčtvrtinové většiny. Proto se o změnu pokoušíme způsobem dle § 9 odst.11
č. 72/1994Sb. Díky za odpověď Jiří Adámek


| Jiří Adámek
Dne 6.3.2009 nabyl rozhodnutím soudu právní moci náš zápis do rejsříku. Do současné doby je správcem SBD. Jedná se v našem případě ustanovení nového správce o jeho změnu, nebo jde z pohledu právního o ustanovení prvotního správce SVJ. S bývalým správcem nemáme uzavřenu zatím žádnou smlouvu ani dohodu o správě. Nového správce chce ustanovit výbor našeho SVJ na základě výběrového řízení, zákona 72/1994Sb a našich stanov SVJ ve kterých si takovéto ustanovení správce shromáždění nevyhradilo do své výlučné pravomoci. Bývalý správce se odvolává na prohlášení vlastníka a na zákon 72/1994 § 4 odst.f a na § 11 odst.4.Děkuji za Vaši odpověď. Jirka Adámek

Odpověď 17.03.2009 20:05
Prohlášení vlastníka o vymezení jednotek v domě, zpracované podle zák. č. 72/1994 Sb., v platném znění, zpravidla obsahuje i pověřeného správce. Dokud však nedojde k uzavření smlouvy, zcela jistě si SVJ může vybrat správce nového. Tento způsob, kdy v prohlášení vlastníka je uveden správce, se v praxi již mnohokrát osvědčil, neboť od faktického vzniku SVJ ze zákona a jeho zapsání do rejstříku v praxi uplyne i několik měsíců. Po tuto dobu by správu domu nikdo nevykonával. Pokud se SVJ rozhodne změnit správce, např. na základě výběrového řízení, je tento postup možný.


| Lenka Středová
Děkuji za odpověď.
Chtěla bych jen upřesnit, že bydlím v krajovém bytě a se sousedy mám společný jen strop. Vedle nás je společná chodba a dětský pokojík / ten sousedí taky jen stropem, je na kraji/.V ložnici mám míň než 16 C.Proto nerozumím tomu,že chtějí, aby jsme tedy pouštěli teplo ven. Vnitřní byty budou na tom lépe, mají 16 C ikdyž netopí.
S pozdravem Středová


| Lenka Středová
Dobrý den,bydlíme v družst.bytě,vlastník je SBD,koupili jsme si měřidla na radiátory a temostatické hlavice./Celý objekt/.Šetřili jsme asi moc,SBD nám nyní chce hlavice zablokovat na min.teplotu 16 C.Bez našeho souhlasu. Mají na to právo? Byla bych ráda za informaci,jak máme postupovat. V ložnicích a dět.pokojích totiž máme v noci vypnuté topení a otevřené okno. Zvykly jsme si na to z dob, kdy syn trpěl laryngitidou / stáhnuté hrdlo vlivem suchého vzduchu - následný kašel jakoby štěkot a dušení/.
Děkuji předem za odpověď
Lenka Středová

Odpověď 01.03.2009 17:49
Dobrý den, tento postup z vaší strany nelze označit za zcela typický. Část odpovědi naleznete v občanském zákoníku, kde je uvedeno, že každý nájemce je povinen byt užívat řádně a řádně požívat i plnění spojená s užíváním bytu. Pokud tedy máte v zimě v ložnici 16 st. C a otevřené okno, pravděpodobně sousednímu bytu nadměrně ochlazujete společnou stěnu. Svojí ložnici vyhříváte tak částečně na náklady sousedů. Postup SBD lze označit za správný a zablokování termostatických hlavic na min. 16 st. C mé oporu v platné legislativě. Jedná se o vyhlášku č. 194/2007 Sb. Podrobně se touto problematikou zabývá Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu a můžete je jistě v této záležitosti kontaktovat ( www:artav.cz ). V každém případě doporučuji kontaktovat advokátní kancelář, která s SBD tuto záležitost fundovaně projedená a uvedená vyhláška nevylučuje dohodu stran. Na vaší straně jsou zcela jistě zřetele hodné důvody.


| Jar. Oubramová
Dodatek k mým dotazům:Jednotlivé byty jsme si všichni koupiliv loňském roce do osobního vlastnictví.

Odpověď 27.11.2008 19:04
Dobrý den, odpověď na tyto otázky je nutné hledat v dokumentech SVJ ( společenství vlastníků jednotek). Při založení SVJ je nutné zpracovat tzv. prohlášení vlastníka, což je vlastně vymezení jednotek v domě. Součástí tohoto prohlášení jsou i pravidla, pro přispívání vlastníků jednotek na opravy společných částí domu. V drtivé většině případů přispívají jednotliví členové SVJ do společného fondu na opravy a udržování společných částí domu podle podlahové plochy bytu. Někdy tjsou tato pravidla zpracována velmi volně a nemusí bezezbytku postihovat provedení všech oprav. Potom členská schůze nebo výbor SVJ schválí pravidla pro konkrétní akci, např. výměnu oken v domě, nebo zateplení obvodového pláště domu. Obvodové stěny jsou považovány za společné části domu a není podstatné, zda se zateplují, štíty, průčelí nebo všechny obvodové stěny. Obdobně je to i při pořízení nové kotelny.


| Jar.Oubramová
Dobrý den!
Jsme družstvo vlastníků byt.jednotek /4+1,3+1.2+1,1+1/,platíme fond oprav-dosud dle rozměrů bytů/,byty jsou v osobním vlastnictví.
1.Jakou částkou přispívá každý byt v případě zateplení a fasády panel.domu? Je možná nějaká dohoda mezi vlastníky?
2.Jak je to s hrazením zateplení bočních částí?Bylo nám řečeno,že si toto platí byty,které jsou krajové.
3.Jsme 3 panel.domy-kotelna s 1 kotlem pro všechny.Uvažuje se o pořízení 3 kotlů pro jednotlivé domy.Jakou částkou opět přispívá každý byt?Bylo řečeno-1 dům=odebrána částka z fondu za 1 kotel.Kdo má větší byt,v podstatě přispívá větší částkou-je toto správné?Nebo by měly všechny byty přispět stejnou výší? V případě,že by naspoř. částka nestačila,musely by se zpětně od každého vlastníka vybrat další prostředky.

Děkuji za zodpovězení dotazů.


| Hana Grebeníčková
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Bydlíme v družstevním bytě ve kterém jsem si v roce 2006 nechali udělat nová plastová okna na vlastí náklady.V tomto roce OBD nechalo zhotovit okna do bytů kde je ještě neměli vyměněné.Financovalo se to z fondu oprav do kterého samozřejmě přispívají všichni bydlící.Máme právo na vrácení peněz když jsme okna již měli a financovali jsme si je samy?Jestli ano jak to řešit.Děkuji

Odpověď 12.11.2008 09:33
Dobrý den, zcela jistě záleží na rozhodnutí družstva, zda vám náklady nahradí či nikoliv. V případě, kdy si nájemník, se souhlasem družstva, na svoje náklady vymění např. okna v bytě a družstvo potom provádí výměnu oken v celém domě, přísluší nájemci náhrada za provedenou opravu ( výměnu oken ) o to ve výši, v jaké tuto opravu pořídilo družstvo. Pokud by se tak nestalo, nájemník, který se souhlasem družstva provede výměnu oken a družstvo potom provádí výměnu oken v celém domě, kterou hradí z fondu oprav nebo z úvěru, by přispíval do fondu oprav více než ostatní nájemníci.


| Jiří
Děkuji za odpověď.


| Jiří
Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat na to jak dlouho může družstvo fungovat bez předsedy,děkuji

Odpověď 19.10.2008 11:25
Pokud se jedná o bytové družstvo, je nutno vycházet zejména ze stanov. Bytová družstva mají ve stanovách zpravidla uvedeno, že členská schůze volí členy představenstva a představenstvo ze svého středu volí předsedu. Pokud předseda představenstva např. odstoupí a družstvo má zvolené náhradníky, může náhradník postoupit na uvolněné místo v představenstvu a to potom zvolí nového předsedu. Pokud žádný náhradník není, opět může představenstvo ze svého středu zvolit nového předsedu, pozor však na stanovy družstva, které mohou taxativně určovat počet členů představenstva. Když klesne počet členů představenstva, je nutné doplňujícími volbami dostát dikci stanov. Všechny tyto úkony by měli být provedeny neprodleně.


| Irena
Dobrý den,
jsem studentka a prosila bych o radu. Přihlásila jsem se do bytového družstva za členku-nebydlící s nadějí získat časem byt. Do tří měsíců mě onecněla babička a já se k ní nastěhovala s tím, že mě byt přenechá. Své členství v družstvu jsem převedla na druhou osobu dle §230 OZ. a družstvu dala úkon na vědomí. Nyní po mě družstvo požaduje 5600,-Kč za převod členství jako dlužnou částku a vyhrožuje při nezaplacení soudem. Má na to družstvo nárok, když ode dne oznámení družstvu již nejsem členkou? Toto požadují pouze za úkon převodu členství bez bytu. Musím to zaplatit, nebo to mám nechat projít soudem.Považuji to za vydírání a neoprávněný majetkový prospěch. Děkuji za radu. Irena

Odpověď 05.10.2008 22:40
Převod členských práv a povinností, spojených s členstvím v dužstvu nepodléhá souhlasu orgánů družstva, ale některá bytová družstva mají tyto převody a i některé jiné úkony zpoplatněny. Poplatek ze převod je vybírán na základě rozhodnutí členské schůze nebo představenstva družtva, různé poplatky také mohou být zahrnuty ve stanovách. Požádejte družstvo, aby vám sdělilo na základě jakého rozhodnutí je po vás uvedená částka požadována. Není zcela typické, aby byl zpoplatněn převod členských práv a povinností, ke kterému není vázáno právo nájmu bytu.


| Petra
Dobry den,rada bych se optala na moznost vymeny topeni.Koupili jsme druzstevni byt, ale jiz byl preveden do OV.Radi bychom vymenili topeni z tuheho vytapeni na elektricke, ale druzstvo nam to bohuzel nepovolilo, jelikoz hlavni jistic budovy,kde je dohromady 6 bytu by to neutahl, pokud by chteli v budoucnu elektrotopeni vsichni.Zvlastni ale je, ze 1 byt jiz toto topeni ma.Ostatni,vc. nas maji klasicke vytapeni na tuha paliva. Je mozne se nekam obratit a tuto situaci resit?Samozrejme si vymenu platime ze sveho, ale jak to tak vypada,museli bychom jeste uhradit a dat predelat hlavni jistic pro celou bytovku.To samozrejme hradit nechceme.Muzete mi prosim poradit co s tim? Melo by druzstvo zajistit privod pro vsechny byty?
Dekuji za Vasi radu a odpoved, Petra

Odpověď 05.10.2008 22:31
Z vašeho dotazu není zřejmé, zda se jedná o dům, ve kterém jsou všechny byty převedeno do osobního vlastnictví, nebo zda v domě jsou pouze některé z bytů v os. vlastnictví. Pokud je dům stále v majetku bytového družstva, zřejmě vám nezbude nic jiného, než s družstvem jednat o rekonstrukci přípojky. Protože je to majetek bytového družstva, mělo by tyto náklady hradit družstvo. Pokud je dům zcela rozdělen na bytové jednotky, a ty jsou převedeny do os. vlastnictví, pravděpodobně vzniklo SVJ a potom je potřebné zjistit, jak byly stanoveny pravidla pro přispívání finančních částek na společné opravy domu. Přípojka elektro zcela jistě patří mezi společné části domu. Rekonstrukci přípojky potom bude hradit SVJ.


| Martin Hoberek
Dobrý den. Moje maminka je nájemcem bytu v rámci bytového družstva. Nyní chceme provést převod práv a povinností spojených s členstvím v družstvu z její osoby na mě jako na syna. Jak máme postupovat? Lze někde získat "mustr" takové smlouvy nebo se musím obrátit na realitní kancelář či právníka? Navíc chci do smlouvy mamince zaručit jistotu užívání bytu "na dožití", pokud se nemýlím tzv. věcného břemene.

Odpověď 01.10.2008 19:39
Převod členských práv a povinností spojených s členstvím v družstvu nepodléhá souhlasu orgánů družstva. Toto právo člena družstva je zakotveno v § 230 obch. zák. Některá bytová družstva mají sice svoje formuláře, ale zákon žádnou předepsanou formu neuvádí. Postačí též oznámení převodce, že svoje členská práva a povinnosti převádí a oznámení nabyvatele, že tato práva a povinnosti přijímá. Jak dohoda o převodu členských a práv a povinností, tak oznámení převodce a nabyvatele musí být družstvu doručeno. Právní kancelář, nebo notářská kancelář dovede takovouto smlouvu sepsat a proto je jistě lepší převod členských práv a povinností, se kterými je zcela jistě svázán i značný finanční obnost, nechat sepsat právníkem nebo notářem.


| michaela
Dobrý den,paní doktorko chtěla jsem se informovat,jsme nájemníci družstevního bytu,ktery je majetkem OBD kladno,veškeré opravy si hradíme z fondu oprav,chtěli jsme se zeptat jak je to s výměnou oken a fasádou,začíná to být v havarijním stavu,a myslíme si,že toto by mělo hradit OBD,jesli že tomu tak není,poraď te kde máme sehnat potřebné finance na tak rozsáhlou opravu,předem děkujeme za odpověď,příjemný den

Odpověď 02.09.2008 22:00
Dobrý den, z vašeho dotazu není zřejmé, jak jsou ve družstvu stanovena pravidla pro provádění a hrazení oprav. U většiny bytových družstev to ale funguje tak, že veškeré opravy v bytě hradí družtevníci sami ze svého a družstvo hradí z fondu oprav ty opravy, které jsou prováděny na společných částech domu, např. výměna oken, zateplení domu a pod. V některých bytových družstvech jsou takováto pravidla součástí stanov. Pokud družstvo nemá dostatek finančních prostředků na provedení potřebných oprav je možné zkusit některé dotační programy. V případě panelových domů jde např. o program Panel. Tyto dotační programy však mají přesná pravidla a dotace nejsou nárokové. Další možností je získání úvěru u některé banky, ale každá banka má jiné požadavky na zajištěnú úvěru a celkové podmínky přidělení úvěru. Družstvo musí zpravidla prokázat, že část opravy je schopno financovat z vlastních zdrojů. Nejméně populární je potom zvýšení příspěvku do fondu oprav a naspoření vlastních finančních zdrojů.


| Lída
Paní doktorko,
děkuji za vaši odpověď. Prosím ještě o informaci,ohledně vaší citace, že nabyvatel čl. práv se stává členem bytov.družstva a může s těmito právy nakládat v souladu s
§ 230 obč. zákona a stanov družstva. Nevím co bylo v tomto
paragrafu uvedeno, neboť paragraf byl zrušen. Můžete mi napsat co bylo obsahem tohoto paragrafu a zda je možno se tím ještě řídit. Děkuji

Odpověď 07.08.2008 12:36
Převod členských práv a povinností v bytovém družstvu řeší § 230 obch. zák a doslova je uvedeno: Převod členských práv a povinností spojených s členstvím v bytovém družstvu na základě dohody nepodléhá souhlasu orgánů družstva. Členská práva a povinnosti spojená s členstvím přecházejí na nabyvatele ve vztahu k družstvu předložením smlouvy o převodu členství příslušnému družstvu nebo pozdějším dnem uvedeným v této smlouvě. Tytéž účinky jako předložení smlouvy o převodu členství nastávají, jakmile příslušné družstvo obdrží písemné oznámení dosavadního člena o převodu členství a písemný souhlas nabyvatele členství. Tento § zrušen nebyl a stále platí.


| Lída
Je možno anulovat provedený převod členských práv k družstevnímu bytu? Dědeček převedl členská práva na vnučku. Ta tam má trvalé bydliště, ale nebydlí tam. Dědeček je ve
smlouvě uveden jako podnájemník a má zde zajištěno doživotní bydlení. V bytě s dědečkem v současné době bydlí příbuzná, která zde není přihlášena, ale tlačí na dědečka,
aby si čl. práva nechal přepsat na sebe. Nájem a služby si
platí dědeček. Převod bytu byl bezúplatný, je nějaká možnost, že by bez souhlasu nabyvatelky čl. práv došlo k
převodu čl. práv na původního nájemníka tj. dědečka? Děkuji

Odpověď 02.08.2008 22:03
Převod členských práv a povinností spojených s členstvím v bytovém družstvu řeši §230 obch. zák. a nepodléhá souhlasu orgánů družstva. Trvalý pobyt nezakládá žádné právo nájmu bytu, jedná se o údaj ve vztahu k evidenci obyvatel. Naopak byt může užívat osoba, která zde není trvale hlášena. Převod členských práv a povinností, který byl platně proveden mezi převodcem a nabyvatelem nemůže nijak třetí osoba ovlivnit. Nabyvatel, který členská práva a povinnosti získal a stal se tak členem bytového družstva může s těmito právy a povinnostmi dále nakládat v souladu s § 230 obch. zák. a stanovami družstva.


| E. Jansová
Úklid chodníku.
Zajímalo by nás, kdo musí v zimě zajišťovat úklid sněhu na chodníku, který vede okolo našeho domu. Před dvěma lety jsme založili SVJ a dům koupili od městské části. Tuto zimu již městská část úklid sněhu nezajišťovala. Děkujeme za odpověď.

Odpověď 23.05.2008 10:07
Podle zákona o pozemních komunikacích je vlastník nemovitosti, která hraničí se silnicí nebo místní komunikací, odpovědný za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti na přilehlém chodníku, která vznikla znečištěním náledím nebo sněhem. Podrobnou úpravu k této problematice jsou oprávněny provést nařízením obce ( městské části ). Prakticky mají obce ( městské části ) možnost vydat nařízení o udržování schůdnosti místních komunikací. Schůdnost chodníků potom zajišťují zpravidla vlastníci přilehlých nemovitostí, protože ti dle zákona odpovídají za škody.


| A. Nohýnek
Bydlíme v domě, který byl dříve obecní a dnes je privatizován do vlastnictví bytového družstva. Při rekonstrukci bytu jsme si zajistili vlastní elektrické vytápění, vč ohřevu TUV. Od domovního rozvodu tepla a TUV jsme se odpojili. Domnívám se, že už bychom neměli nic platit za dodávku tapla a TUV.

Odpověď 16.03.2008 20:27
Pokud se jedná o byt, který byl v minulosti připojen na centrální dodávku tepla a TUV má vlastník domu právo vám vyúčtovat, podle vyhlášky č. 372/2001 Sb., podle §6 odst. 2, základní složku nákladů jak dodávku tepla tak na dodávku TUV.


| Naďa Voráčková
Darováni členského podílu v BD.
Chtěla bych dceři darovat členský podíl v BD ke kterému se váže právo nájmu bytu. Předseda družstva však trvá na požadavku, abychom předložili ke schválení dohou o převodu členských práv. Myslím, že nemá pravdu. Zajímá mě jestli opravdu mohu trvat na tom, že družstvu předložím darovací smlouvu. Děkuji.

Odpověď 20.02.2008 20:43
Obchodní zákoník v § 230 pojednává o možnosti převádět členská práva a povinnosti spojená s právem nájmu bytu a to bez souhlasu orgánů družstva, tedy i bez souhlasu předsedy družstva. Protože obch. zák výslovně nestanoví, že převod členských práv a povinností je buď úplatný nebo bezúplatný, děje se tak zpravidla úplatně a to právě na základě smlouvy o převodu členských práv a povinností, spojených s nájmem bytu. Existuje však také možnost využít formu bezúplatného převodu, např. v rámci rodinných příslušníků, kdy se využívá institut darovací smlouvy. Soudní praxe tuto možnost připouští.


| Jiří Kolný
Inikátory topných nákladů.
Na jednotlivých tělesech UT v bytě máme již několik let namontovány odpařovací indikátory topných nákladů.Tyto idikátory však nemají žádné výrobní číslo a nejsou nijak cejchovány. Domníváme se, že by podle nich majitel domu neměl účtovat.

Odpověď 11.02.2008 21:03
Odpařovací indikátory topných nákladů ( IRTN ) nejsou ve znění zákona o metrologii tzv. stanovenými měřidly a proto nepodléhají žádnámu ověření. Někdy se též hovoří o cejchování. Po pravdě řečeno ani na nich není co cejchovat. Tyto indikátory se používají k poměrovému rozúčtování topných nákladů. Jednoduše řečeno, celkové náklady na patě domu se rozdělí podle náměrů jednotlivých IRTN v bytech stanoveným způsobem mezi konečné spotřebitele. Podrobně o postupu rozúčtování nákladů na UT mezi konečné spotřebitele pojednává vyhl. č. 372/2001 Sb. Také výrobní nebo evidenční číslo takovéto ITRN zpravidla mají, bývá umístěno pod krycím štítkem a není laikovi běžně přístupné. Majitel domu, nebo správní firma však jistě má přesnou evidenci. Pokud majitel domu, nebo správní firma rozúčtování nákladůna na UT mezi konečné spotřebitele provádí podle náměrů IRTN a postup výpočtu je v souladu s citovanou vyhláškou, nelze tomuto postupu nic vytknout.


| I.Vostrá
Bydlíme v 5 patře panelového domu a naše družstvo před 2 lety zajistilo výměnu oken. Již minulý rok se na některých místech v bytě objevila plíseň, tento rok to pokračuje. V létě to není tak markantní ale v zimě je to hodně vidět. Nevíme, jak se té plísně zbavit.

Odpověď 30.01.2008 20:34
Výměna oken je často spojována se vznikem plísně v bytech. Není však zpravidla příčinou. Příčin může být několik a začít je potřeba od správného režimu vytápění a větrání bytu. Nejčastější příčinou vzniku plísní je nedostatečné větrání a zvýšená produkce vlhkosti v bytech ve spojení s nedostatečným vytápěním. Také špatná tepelná izolace stavební konstrukce může být příčinou vzniku plísní. Družstvo by mělo zajistit zpracování energetického auditu a posoudit tepelně technické vlastnosti stavbní konstrukce. V rámi doporučení potom realizovat zateplení domu, pokud již nebylo provedeno. Dále je nutné zajistit dostatečné větrání bytu a nezvyšovat produkci vlhkosti v bytě, např. nesušit mokré prádlo v bytě, používat digestoř v kuchyni a pod. Také správný režim vytápění bytu je nutno dodržovat a zejména noční útlum teploty nesmí být takový, aby v bytě na chladných obvodových stěnách kondenzovala vlhkost. Tyto kondenzační jádra jsou zárodkem vzniku plísní v bytě.


| M. Žák
Prosíme o radu, co je vše potřeba k založení družstva. Náš dům má 34 bytů a 2 nebytové prostor. Dům kupujeme od městské části. Děkujeme za odpověď.

Odpověď 07.01.2008 11:07
Pro založení družstva se vyžaduje konání ustavující schůze družstva. Tato ustavující schůze určuje zapisovaný základní kapitál, schvaluje stanovy a volí představenstvo a kontrolní komisi. Na ustavující schůzi družstva jsou oprávněny hlasovat osoby, které podaly přihlášku do družstva. Ustavující schůze volí a přijímá usnesení většinou hlasů přítomných. Průběh ustavující schůze družstva se osvědčuje notářským zápisem, jehož přílohou je seznam členů a výše jednotlivých vkladů, k jejichž splacení se členové na ustavující schůzi zavázali. O rozhodnutí ustavující členské schůze o schválení stanov se pořídí notářský zápis, který musí též obsahovat text stanov.


| Aleš Janeba
Jsem členem družtva ve kterém je 34 členů, máme 3 členy představenstva 3 členy kontrolní komise. Představenstvo normálně funguje ale kontrolní komise nepracuje a nechodí ani na schůze družstva. Nevíme co máme dělat.

Odpověď 05.11.2007 13:19
Pokud nefunguje kontrolní komise, zpravidla takovouto kontrolní komisi, na návrh představenatva, odvolá členská schůze a zvolí novou kontrolní komisi. Podívejte se do stanov družstva, jak přesně je tento krok ve stanovách upraven. Další možnost je využít § 245 obch. zák, který umožňuje, u družstva do padesáti členů, pokud to stanovy určí, že působnost představenstva a kontrolní komise plní členská schůze. Statutárním orgánem je potom předseda, popřípadě další člen pověřený členskou schůzí.


| Lenka Kopicová
Jsme malé družstvo, máme 12 bytů a na členské schůzi jsme si odsouhlasili, že povedeme jednoduché účetnictví. Nevíme ale jak máme vyúčtovat služby. Zálohy jsme stanovili na studenou vodu a osvětlení společných prostor. Děkuji.

Odpověď 02.11.2007 15:10
Stávající právní úprava zákona o účetnictví nezná pojem jednoduché účetnictví, zná pouze pojem daňová evidence a účetnictví. Družstvo je obchodní společností a vede, v souladu se zákonem o účetnictví, účetnictví ( dříve podvojné účetnictví ). Vyúčtování plnění poskytovaných s bydlením se provádí tak, že vybrané zálohy od jednotlivých nájemníků ( i člen družstva je nájemník ) evidujete na některém z účtů třídy 3. Po skončení zůčtovacího období porovnáte skutečné náklady za jednotlivé služby se skutečně provedenými platbami a vypočítáte přeplatek nebo nedoplatek. Z pohledu účetnictví je celkem jedno, jestli jste malé družstvo nebo velké družstvo. Malé družstvo má určité odlišnosti ve vztahu ke statutárnímu orgánu a kontrolní komisi.


| A. Pokorná
Můžete mi prosím vysvětlit, co jsou zřizovací předměty v bytě? V našem družstvu máme 3 nájemní byty a nájemníci se dožadují výměny zřizovacích předmětů.

Odpověď 29.10.2007 22:00
Pojem zřizovací předměty není v současnosti žádným předpisem upraven, je však všeobecně používán v souvislosti s pronájmem bytu. Pronájem bytu je upraven v § 685 a násl. obč. zák. V této souvislosti je pronajímateli stanovena povinnost předat nájemci byt ve stavu způsobilém k řádnému užívání a zajistit nájemci nerušený výkon práv spojených s užíváním bytu. Obecně se tedy dovozuje, že byt předávaný nájemci musí být vybaven zřizovacími předměty. Zcela jistě se tudíž jedná o vanu umyvadlo, WC, sporák a pod. Takovýmto dovozením je možno usoudit, že jsou to předměty, které do bytu patří aby bylo možno byt bez potíží užívat. Podle dřívějších předpisů byla pro určité předměty, tvořící vybavení bytu, stanovena orientační životnost. Záleží však výhradně na pronajímateli, aby posoudil, že ten který předmět je již po své životnosti a bude vyměněn, nebo bude provedena pouze jeho oprava a tím bude jeho funkčnost nadále zajištěna.


| M. Štulík
Do našeho domu se před časem přistěhovala rodina, která neumí dodřžovat čistotu a pořádek v domě, chovají se hlučně a když se někdo ohradí, sprostě mu nadávají. Nevíme co máme dělat, většina lidí v domě se jich bojí.

Odpověď 25.10.2007 20:24
Mohlo by se jednat o porušování dobrých mravů v domě a zde je možné uvažovat až o výpovědi z nájmu bytu. Důvody, pro které je možné nájem bytu vypovědět jsou uvedeny v § 711 obč. zák. a nyní i nově v § 711a obč. zák. Jedním z vyjmenovaných výpovědních důvodů je i skutečnost, když nájemník, nebo ti kdo s ním v bytě bydlí, i přes písemnou výstrahu hrubě porušuje dobré mravy v domě. Takováto výpověď je dána nájemci podle § 711, odst. 2, písm. a) a pronajímatel ji může dát bez přivolení soudu. Při podání výpovědi je nutno přihlédnout ke skutečnosti, že se jedná o hmotně právní úkon a výpověď musí obsahovat i podstatné náležitosti. Před podáním výpovědi musí pronajímatel zaslat nájemci písemnou výstrahu.


| Milan Novák
V našem bytovém družstvu pan předseda už 2 roky nesvolal žádnou domovní schůzi, nevíme jak družstvo hospodaří ani co se chystá za opravy. Co máme dělat?

Odpověď 23.10.2007 16:56
To je v rozporu s ust. § 239 obch. zák, který stanovuje, že členská schůze se schází ve lhůtách určených stanovami družstva, nejméně 1x ročně. Členská schůze také musí být svolána, pokud o to požádá jedna třetina členů nebo kontrolní komise. Družstvo je povinno podle § 252 obch. zák. sestavit řádnou účetní uzávěrku za každý rok. Představenstvo potom navrhne způsob rozdělení zisku nebo úhradu případné ztráty a členové družstva si mohou řádnou účetní uzávěrku a návrh na rozdělení zisku nebo úhradu ztráty vyžádat k nahlédnutí.


KLOKOČ s.r.o., Neratovice, info@klokoc.cz
HOME Klokoč správa a údržba nemovitostí, bytů a nebytových prostor
HOME
HOME

Created by © 2007/2016 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign Weby pro bytová družstva a SVJ