Login

28.7.2014 - Koupě družstevního bytu má být snazší, ale banky na to neberou ohled

28.7.2014 - Koupě družstevního bytu má být snazší, ale banky na to neberou ohledLegislativa platná od nového roku měla usnadnit koupi družstevního bytu. Banky ale novinky v zákoně moc v potaz neberou. Pokud zájemce nemá možnost ručit jinou nemovitostí nebo když nezíská vyjádření družstva o brzkém převodu bytu do osobního vlastnictví, může většinou na hypotéku zapomenout.

 

Financování družstevního bydlení bylo doposud problémem. V případě, že nebyl možný převod podílu do osobního vlastnictví, zájemce často neměl možnost získat hypotéku. Jedinou cestou tak bylo umožnit bance zástavu na jiné nemovitosti. Nicméně od ledna letošního roku došlo ke změnám v zákonech a financování by mělo být jednodušší.

Nový zákon o obchodních korporacích totiž výslovně umožňuje zřízení zástavního práva na družstevní podíl. Jenže podle realitních makléřů se zatím žádná změna nekoná, protože banky zatím změnu legislativy nereflektovaly a družstevní bydlení financují za stejných podmínek jako v minulosti.

Družstevní bydlení je levnější a osvobozené od daně

Za menším zájmem bank financovat družstevní byty možná stojí i menší poptávka. Družstevní byty v současné době tvoří u realitek jen malou část nabídky a většinou se makléři setkávají s tím, že je o ně menší zájem než o byty v osobním vlastnictví. Hlavním důvodem ale často bývá právě obtížnější financování.

Přitom družstevní bydlení má, oproti bytu ve vlastnictví, několik zásadních výhod. Například koupě nemovitosti formou nájmu a členského podílu v družstvu je cenově o deset až dvacet procent výhodnější. Například byt 3+1 na panelovém sídlišti v Praze se prodává v osobním vlastnictví za dva a půl milionu korun, kdežto stejný družstevní byt se dá pořídit za dva a čtvrt milionu korun.

Družstevní byt je navíc osvobozen od daně z nabytí nemovitosti. U zmiňovaného příkladu je v případě osobního vlastnictví nutno uhradit daň ve výši kolem 100.000 korun. U družstevního bytu se platí maximálně poplatek družstvu za převod, což obvykle představuje maximálně jednotky tisíc korun.

Pozor na dluhy družstva i původního majitele

Výhod družstevního bydlení existuje víc, například volnější podmínky dalšího nájmu či rychlejší převod podílu než je v případě bytu v osobním vlastnictví. Na druhou stranu mají družstevní byty také svá rizika. Na nového nájemce totiž nově automaticky přechází i všechny dluhy převodce vůči družstvu a také případné dluhy družstva vůči převodci. Proto je potřeba, aby se nový nájemce zajímal o veškeré informace a ještě před uzavřením smlouvy požadoval předložení potvrzení družstva o bezdlužnosti převodce. To nicméně platí i pro byt v osobním vlastnictví. Proto je vhodné nemovitost nechat prověřit například realitního makléře.

zdroj: www.portalobydleni.cz

 

Zpět na hlavní výpis

KLOKOČ s.r.o., Neratovice, info@klokoc.cz
HOME Klokoč správa a údržba nemovitostí, bytů a nebytových prostor
HOME
HOME

Created by © 2007/2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign Weby pro bytová družstva a SVJ